لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۴ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۰۷

عملیات بهاری تخریب مزارع کوکنار در ولایات گرمسیر افغانستان آغاز شده‌است


از یک هفته به اینسو عملیات بهاری تخریب مزارع کوکنار در ولایات گرمسیر کشور آغاز شده و تا حال صدها جریب زمین از وجود کوکنار پاکسازی شده‎اند.

وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می‎گوید که در سال جاری بار دیگر در (۲۴) ولایت کشور کوکنار کشت شده و عملیات بهاری به هدف تخریب آن را آغاز کرده‎اند.

حنیف دانشیار سخنگوی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر به روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت، در سال جاری نیز بیشترین کوکنار در ولایت هلمند کشت شده و به دلیل کشت کوکنار در مناطق نا امن، امکان تخریب فیصدی کمی از مزارع کوکنار وجود دارد.

دانشیار گفت، به اساس گزارش‎های ابتدایی، بیشترین کوکنار در مناطق نا امن این (۲۴) ولایت، به ویژه ولایت هلمند کشته شده و طالبان در برخی مناطق اطراف مزارع کوکنار را ماین فرش کرده‎اند.

مزارع کوکنار
مزارع کوکنار

او افزود:

"متاسفانه بار دیگر در (۲۴) ولایت کشور کشت کوکنار صورت گرفته‎است. بیشترین مشکل را ما در بخش تخریب مزارع کوکنار در ولایت هلمند داشتیم. تصمیم بر این شد تا در ساحاتی که ممکن است مزارع کوکنار را تخریب کنیم، اما محدودیت‎ها در هلمند زیاد است، چون اولویت نیروهای افغان مبارزه علیه تروریزم است. در ولایات ننگرهار، کندهار و برخی ولایات دیگر فصل تخریب مزارع کوکنار است. اما به حدی تخریب شده نمی‎تواند که کاهش قابل ملاحظه در تولید مواد مخدر و مزارع کوکنار به وجود بیاید."

در حالی‎که نیروهای مشترک افغان و خارجی از شش ماه به اینسو عملیات هوایی بالای کارخانه‎های تولید مواد مخدر را آغاز کرده‎اند و به تازه‎گی این عملیات به غرب کشور نیز گسترش یافته‎است، وزارت مبارزه علیه مواد مخدر می‎گوید، نیروهای خارجی در تخریب مزارع کوکنار سهم ندارند، اما تاکید می‎کند که حملات هوایی نیروهای خارجی بر کارخانه‎های تولید مواد مخدر بزرگترین ضربه را به منابع عایداتی گروهای مافیای جهانی و طالبان وارد کرده و ذخایر بزرگ مواد مخدر تولید شده آنان را از بین برده‎اند.

ماموریت حمایت قاطع ناتو در کابل نیز به رادیو آزادی گفت، طالبان به یک گروه مافیایی مبدل شده‎اند و از پول به دست آمده از مواد مخدر عملیات و فعالیت‎های تخریبی شان را تمویل می‎کنند، اما به گفته قوماندان عملیات هوایی این نیروها، با گسترش عملیات آنان به چهار زون کشور، طالبان محل امن برای تولید مواد مخدر نخواهند داشت.

در همین حال از سه هفته به اینسو عملیات تخریب مزارع کوکنار در ولایت ننگرهار آغاز شده و تا اکنون یک هزار و پنج صد جریب زمین از وجود کوکنار پاکسازی شده‎است.

ننگرهار
ننگرهار

ادریس ساپی رئیس مبارزه علیه مواد مخدر ننگرهار به رادیو آزادی گفت:

"برنامه تخریب مزارع کوکنار در ولسوالی های مختلف ننگرهار آغاز شده که تا حال در پنج ولسوالی انجام شده و تا (۲۰) ماه ثور امسال در (۱۴) ولسوالی تطبیق خواهد شد. تا حال یک هزار و پنج صد جریب زمین تخریب شده و تا پایان این کمپاین یک هزار و پنج صد هکتار زمین را از وجود کوکنار پاکسازی می کنیم."

اما هاشم الکوزی عضو کمیسیون مبارزه علیه مواد مخدر مشرانو جرگه برنامه محو مزارع کوکنار را در کاهش تریاک و تولید مواد مخدر تاثیر گذار نمی‎داند.

آقای الکوزی می‎گوید، پیش از آغاز کشت کوکنار باید در این مناطق از طریق برنامه معیشيت بدیل با دهاقین کمک صورت می‎گرفت، تا از یک سو از مصارف هنگفت مالی در بخش تخریب مزارع جلوگیری می‎شد و از سوی دیگر دهاقین نیز با زرع کشت بدیل متضرر نمی‎شدند.

گزارش: مرسلين ارسلا

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG