لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳ دلو ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۲۲

برای اولین بار یک دوره آموزشی ماین پاکی برای زنان در بامیان برگزار شد


برای اولین بار یک دوره آموزشی ماین پاکی برای زنان در ولایت بامیان برگزار شد.

ماین یکی از دلایل عمده کشته و زخمی شدن افراد در کشور است که هر ساله تعداد زیادی از مردم افغانستان بر اثر انفجار ماین جان خود را از دست می دهند یا معلول می شوند.

به همین دلیل موسسه ماین پاکی کشور دانمارک یا "DDG" که توسط برنامۀ ماین پاکی ملل‌متحد تمویل می‌شود، یک برنامه جدید را راه اندازی کرده است.

در این برنامه برای اولین بار در کشور زنان ماین پاکی را آموزش می بینند.

یاسو هیرو آی چیشی مشاور فنی موسسه "DDG" در مورد این برنامه گفت:

"موسسه DDG با همکاری موسسه DRC به دنبال به وجود آوردن فرصت‌های مناسب برای زنان هستند. ما به دنبال تساوی و ایجاد فرصت های مساوی برای زنان و مردان در جهان هستیم. مخصوصاً در بخش ماین پاکی در فرهنگ ها معمول شده که مردها در این شغل فعالیت داشته باشند و در کشور های اسلامی نیز همین فرهنگ رواج دارد اما ما می خواهیم این فرصت کاری را برای زنان نیز فراهم کنیم."

در این برنامه ۱۵ نفر از زنان بامیان شرکت کردند که به مدت یک ماه در مورد ماین پاکی و انواع ماین آموزش می بینند.

نیکبخت حسنی یکی از اشتراک کننده‌ها در این دوره آموزشی در مورد این برنامه اضافه کرد:

"از تعریف ماین شروع کردیم که ماین چه تعریفی دارد و از چه چیزی ساخته شده است. همینطور ما طریقه مارک گذاری ماین ها را آموزش دیدیم و می دانیم که چگونه ماین ها را مارک گذاری کنیم. فعلاً هم در حال آموزش هستیم تا یاد بگیریم که چگونه ماین های را که کشف می‌کنیم انفجار بدهیم."

به گفته مسئولین موسسه "DDG" برای اولین بار در کشور در ولایت بامیان آموزش ماین پاکی را برای زنان آغاز کردند و بعد از ختم این برنامه احتمال دارد تا در ولایت های دیگر کشور نیز برای زنان ماین پاکی را آموزش بدهند.

نجیبه قاسمی یکی دیگر از اشتراک کننده‌ها در این برنامه در مورد فواید این دوره آموزشی گفت:

"چیزهایی را که در این کورس یاد گرفتیم بسیار برای من جالب بود چون یک چیز نو را یاد می‌گیریم. همینطور این کار بسیار حیاتی است جون ما جان انسان‌ها را نجات می دهیم. من خودم علاقه‌مند شدم تا اگر فرصت شغلی فراهم شود در این حرفه کار کنم تا بتوانم جان انسان‌ها را نجات بدهم."

این در حالی است که بعد از جنگ شوروی، سه دهه جنگ‌های داخلی و دوران طالبان ماین‌های زیادی در افغانستان موجود است که به گفته مقامات تا هنوز آمار دقیقی از ماین های موجود در کشور وجود ندارد اما این ماین‌ها هر ساله تلفات جانی را در کشور به دنبال داشته است.

گزارش: عباس نادری

XS
SM
MD
LG