لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳ حوت ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۱۶

لیست ابتدایی نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها هفته آینده اعلام می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اطمینان می‌دهد که لیست ابتدایی نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها را پس از چک و ارزیابی دقیق در کمیسیون به طور شفاف در اوایل هفته پیش رو اعلام می‌کند.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی این کمیسیون روز جمعه به رادیو آزادی گفت که اسناد نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها پس از بررسی‌های ابتدایی در دفاتر ولایتی به کابل رسیده‌است.

سید حفیظ‌الله هاشمی
سید حفیظ‌الله هاشمی

وی افزود:

"بخاطری‌که دقت خوب صورت بگیرد و زمینه برای چک دوباره فراهم گردد تا با کسی بی انصافی نشده باشد طبعاً کمیسیون آنرا یک چک دوباره می‌کند و لیست ابتدایی کسانی‌که خود را برای شوراهای ولسوالی‌ها کاندید کرده‌اند آنرا نهایی کرده و در اوایل هفته پیش‌رو اعلام می‌کند."

آقای هاشمی با آن که روز دقیق اعلام لیست ابتدایی نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها را مشخص نساخت اما گفت که نزدیک به سه هزار تن خود را برای شوراهای ولسوالی‌ها در ۳۳ ولایت نامزد کرده‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات در جریان هفته جاری لیست ابتدایی نامزدان احتمالی ولسی جرگه را اعلام کرد.

هر چند مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرده بودند که بررسی اسناد نامزدان احتمالی ولسی جرگه به صورت دقیق ارزیابی شده‌است اما نهادهای انتخاباتی انتقاد کرده بودند که اسناد نامزدان احتمالی ولسی جرگه بدون حضورداشت ناظرین بررسی شده‌است.

حالا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا یکبار دیگر تأکید می‌کند که روند تأییدی اسناد نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها از سوی کمیسیون باید در حضورداشت ناظرین و به‌گونه علنی انجام شود.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی این بنیاد روی شفافیت این روند تأکید دارد:

یوسف رشید
یوسف رشید

"کمیسیون مکلف است که اسناد را به گونه شفاف ارزیابی کند این‌که بررسی‌های نخست به سطح ولسوالی‌ها صورت گرفته‌است این‌ها مجبور اند که در کابل آنرا تأیید کنند ولی نشست‌های شان باید علنی باشد."

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از اعلام زود هنگام لیست ابتدایی نامزدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها سخن می‌گوید که به اساس معلومات این کمیسیون روند ثبت نام رأی دهنده‌گان که در سه مرحله راه اندازی شده بود اواخر امروز جمعه به پایان می‌رسد.

سید حفیظ الله هاشمی سخنگوی کمیسیون به رادیو آزادی گفت که در این پروسه بیش از هشت میلیون تن خود را ثبت نام کرده‌اند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا سفارش می‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات باید در خصوص پیش برد پروسه‌های انتخابات بسیار دقیق عمل نموده و تلاش کند تا اطمینان مردم را حاصل نماید.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG