لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۵۰

وزارت خارجه: در نشست جده یکبار دیگر از روند صلح افغانستان حمایت صورت گرفت


وزارت خارجه افغانستان می‌گوید، در نشست جده یکبار دیگر جنگ جاری در این کشور تقبیح شد و از روند صلح افغانستان حمایت صورت گرفت.

اعضای سازمان همکاری کشورهای اسلامی در نشست جده عربستان سعودی، باز هم جنگ در افغانستان را تقبیح کردند و گفته اند که از روند صلح این کشور به رهبری افغان ها پشتیبانی می‌کنند.

صبغت احمدی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان با ابراز این مطلب می‌گوید که در نشست روز سه شنبه شهر جده تاکید گردید که جهانیان به ویژه کشورهای اسلامی از روند جاری صلح افغانستان حمایت کنند.

آقای احمدی دراین باره به خبرنگاران در کابل گفت:

"کشورهای که عضو سازمان همکاری کشورهای اسلامی است برای آوردن صلح به افغانستان و به محوریت افغانستان از تمامی نهاد های که برای صلح کار میکنند حمایت نموده و به حمایت شان یک بار دیگر تاکید کردند."

آقای احمدی می‌گوید که در نشست جده عربستان سعودی از نشست حدود سه هزار عالم دینی افغان که چند ماه پیش در کابل برگزار گردید و در آن برضد جنگ جاری در این کشور فتوا صادر گردید نیز حمایت صورت گرفت.

براساس گزارش ها داکتر یوسف بن احمد رئیس سازمان همکاری کشورهای اسلامی با نشر اعلامیه ای از پاچای عربستان سعودی به‌خاطر پشتیبانی از تلاش های صلح در افغانستان قدردانی کرده است.

پیش از این در ماه جولای سال جاری میلادی نیز در شهرهای مکه و جده عربستان سعودی نشست علمای جهان اسلام در باره افغانستان برگزار گردیده بود.

در آن نشست علمای دینی کشورهای اسلامی نیز خواستار ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان شده بودند.

در این حال سید علی کاظمی عضو کمیسیون روابط بین الملل ولسی جرگه می‌گوید که راه اندازی نشست از سوی (او، آی، سی) یا سازمان همکاری کشورهای اسلامی برای صلح افغانستان بسیار با اهمیت بوده و صلح در این کشور به نفع جهان نیز است.

او افزود:

"چیزی که مورد بحث است اراده و تصمیم دوستان بین المللی افغانستان در این راستا است،آنان اگر با هم در رابطه به صلح افغانستان مخالفت دارند باید آن را کنار بگذارند، اگر در افغانستان آرامش بیاید، به کشورهای که در افغانستان زیدخل هستند نیز آرامش بر می‌گردد."

در هفده سال اخیر در رابطه به ختم جنگ و تامین صلح در افغانستان نشست های در کشورهای مختلف برگزار شده اما تا هنوز این نشست های نتیجه مطلوب در قبال نداشته است.

آقای کاظمی عضو کمیسیون روابط بین الملل ولسی جرگه نیز با اشاره به این موضوع میگوید که برای موفقیت پروسه صلح حکومت افغانستان باید تصامیم همچو نشست ها را با جدیت کامل دنبال کند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG