لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۳ ثور ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۳۶

کمیسیون انتخابات: بسته شدن دفاتر ولایتی این کمیسیون سبب تاخیر در انتخابات می‌شود


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هشدار می‌دهد که بسته شدن دفاتر ولایتی این کمیسیون سبب تاخیر در برگزاری انتخابات خواهد شد.

در حالی‌که به تازگی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در چند ولایت از سوی هواداران ائتلاف ملی بسته شده اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از حکومت و ارگان‌های امنیتی می‌خواهد تا امنیت دفاتر ولایتی و کارمندان کمیسیون را بگیرند و مانع بسته شدن دفاتر ولایتی این کمیسیون شوند.

گلا جان عبدالبدیع صیاد رئیس این کمیسیون روز یکشنبه «۲۵ سنبله ۱۳۹۷» در یک نشستی خبری گفت، بسته شدن دفاتر این کمیسیون سبب تاخیر در برگزاری انتخابات میشود و برای کمیسیون قابل تحمل نیست.

گلاجان عبدالبدیع صیاد
گلاجان عبدالبدیع صیاد

او افزود:

"کسانی‌که دست به بسته کردن دفاتر کمیسیون چه در مرکز یا ولایات می‌زنند به این معناست که خواستار تأخیر انتخابات اند، تاخیر در انتخابات و مسئولیت آن بدوش کسانی خواهد بود که در برابر این پروسه مانع ایجاد می‌کند."

وی افزود احزاب سیاسی می‌توانند نگرانی های شان‌را با کمیسیون شریک کنند و روی میکانیزم به‌خاطر شفافیت، نظارت و جلوگیری از تقلب کار نمایند اما به گفته وی همکاری نکردن راه حل نیست.

به گفته صیاد، با آن که احزاب سیاسی خواستار نظارت جدی از انتخابات اند اما تا هنوز اکثریت این احزاب نماینده‌گان نظارتی شان‌را معرفی نکرده‌اند.

با آن که احزاب سیاسی خواستار نظارت جدی از انتخابات اند اما تا هنوز اکثریت این احزاب نماینده‌گان نظارتی شان‌را معرفی نکرده‌اند.

آقای صیاد همچنان از مردم خواست تا بر ضد افکار مخرب دموکراسی و انتخابات ایستاده‌گی کنند و نگذارند تا دفاتر این کمیسیون بسته شود.

گفتنی است که ائتلاف ملی افغانستان که شامل چندین حزب سیاسی مطرح کشور است در پیوند به آنچه تقلب در پروسه‌های انتخاباتی می‌خوانند روز شنبه در برابر دفاتر ولایتی هرات، کندهار، مزارشریف و کندز خیمه تحصن برافراشتند.

مسئولان این ائتلاف گفته اند که در بیست ولایت دیگر نیز خیمه تحصن در برابر دفاتر ولایتی کمیسیون را خواهند برافراشت.

استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پیشرو، باطل شدن روند ثبت نام رای دهنده‌گان و تغییر نظام انتخاباتی از عمده ترین خواست احزاب سیاسی است.

در حالی‌که ائتلاف ملی بر تحرکات مدنی شان تاکید دارند اما مقام‌های وزارت امور داخله روز یکشنبه به ارگان‌های امنیتی هدایت داده تا در برابر کسانی از زور کار بگیرند که سبب تاخیر و مانع در فعالیت‌های کمیسیون انتخابات می‌شود و دفاتر این کمیسیون را مسدود می‌کنند.

اختر محمد ابراهیمی معین ارشد این وزارت در پیامی ویدیوی به رسانه ها گفته است بسته کردن دفاتر انتخاباتی عمل غیر قانونی است.

در همین حال، فضل الرحمان اوریا یکی از سخنگویان ائتلاف ملی به رادیو آزادی گفت حرکت های مدنی آن‌ها به‌خاطر تامین شفافیت انتخابات و جلوگیری از تقلب ادامه خواهد یافت.

او افزود:

"ما طرفدار انتخابات شفاف، عادلانه و سرتاسری هستیم، حرکات کنونی مدنی ما بخاطر جلوگیری از تقلب و تخلف مهندسی شده در انتخابات است و ما به حرکات مدنی خود ادامه می‌دهیم."

شماری از کارشناسان امور تأکید دارند که ایستاده‌گی در برابر پروسه‌های ملی خلاف منافع ملی است و باید از ان جلوگیری شود.

آنان می گویند که احزاب سیاسی باید میکانیزم‌های شفاف را تهیه کرده و در همکاری با کمیسیون آن‌را عملی کنند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG