لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۶

والی هلمند: برخی از اتباع خارجی در پی جمع آوری معلومات در مورد بند کجکی اند


برخی از اتباع خارجی به شمول ایرانی‌ها مجهز با سلاح‌های پیشرفته و تکنالوژی به هلمند آمده و در پی جمع آوری معلومات در مورد بند کجکی اند.

در ادامه تلاش‌ها برای تخریب بند برق کجکی در هلمند والی این ولایت می‌گوید برخی از اتباع خارجی به هلمند آمده و در پی جمع آوری معلومات در مورد بند کجکی اند.

محمد یاسین روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که در میان این گروه، اتباع ایرانی نیز دیده شده‌اند.

محمد یاسین
محمد یاسین

​او افزود:

"به اساس اطلاعات ارگان‌های کشفی و مردم محل برخی از افراد به نام ایرانی‌ها که ممکن در میان شان افغان‌های تربیه شده دست ایران هم باشند پر محل آمده و بیشتر در مورد بند کجکی پرسش و بررسی می‌کنند با سلاح مجهز بوده و وسایل تکنالوژی نیز با خود دارند."

اما آقای یاسن اطمینان می‌دهد که ارگان‌های کشفی این ولایت هرگز اجازه نخواهند داد تا این گروه به اهداف شان دست یابند.

پیش از این هم گزارش‌های نشر شده که گویا، برخی از گروه‌های مسلح ناشناس تلاش دارند تا برخی از بند‌های آب را به ویژه بند کجکی را در افغانستان تخریب کنند.

مقامات محلی فرا نیز در گذشته‌ها ادعا کرده اند که ایران و برخی گروه‎های تروریستی در تلاش اند تا با افزایش تهدیدهای امنیتی مانع ساخت بند بخش آباد شوند.

این در حالیست که پس از اعلام آشکار محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مراسم افتتاح بند سلما در مورد جلوگیری از سرازیر شدن آب های افغانستان به کشورهای همسایه به اساس قوانین بین‎المللی، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در یک کنفرانس بین‌المللی در تهران گفت که در برابر ساخت بند‌های کمال خان، سلما و کجکی بی‌تفاوت مانده نمی‎تواند.

بند برق کجکی هلمند که در سال ۱۳۳۲ به‌خاطر کنترول سیلاب‌ها، آبیاری زمین‌ها و تولید برق پایه گذاری شده و یکی از مهمترین منبع تولید انرژی برق برای مردم ولایت های هلمند و کندهار محسوب می‌شود.

از سوی هم عطا الله افغان رئیس شورای ولایت هلمند می‌گوید حضور افراد مسلح نا ناشناس در نزدیکی بند کجکی نگرانی‌ها در مورد منهدم کردن این بند را بالا برده است.

بند کجکی هلمند
بند کجکی هلمند

او افزود:

"این یک پروژه بسیار بزرگ است که توسط حکومت ها قبل تا کنون حفاظت شده است این خواست جدی مردم است تا در مورد یک پلان آماده شده و تطبیق گردد و همچنان به ساحه بیایند تا مردم هلمند از نگرانی این چنین آوازه ها خلاصی یابند."

وی از نهادهای امنیتی می‌خواهد تا هر چه زودتر دست به کار شده و برای امنیت این بند پلان وسیع را طرح و تطبیق کنند تا جلو تخریب این بند گرفته شود.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG