لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۳۰ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۰۸

عربستان در برابر تهدید مجازات این کشور در پیوند به قضیه خاشقجی هشدار داد


جمال خاشقجی

در حالی‌که فشارهای امریکا و متحدین اروپایی‌اش بر عربستان سعودی در مورد جمال خاشقجی خبرنگار ناپدیده شده سعودی رو به افزایش است، ریاض در برابر هر نوع تهدید مجازات، هشدار داده‌است.

خاشقجی که در امریکا به سر می‌برد، با واشنگتن پُست همکاری داشت و از منتقدین حکومت ریاض بود، به تاریخ دوم اکتوبر، بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد.

وی برای اخذ بعضی اوراق برای ازدواج با نامزد ترکی اش به کنسولگری رفته بود.

ترکیه به این باور است که خاشقجی توسط اجنت‌های سعودی در داخل کنسولگری کشته شده و جسد اش از آن‌جا منتقل شده‌است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا

ترکیه به این باور است که خاشقجی توسط اجنت‌های سعودی در داخل کنسولگری کشته شده و جسد اش از آن‌جا منتقل شده‌است.

عربستان سعودی این اتهامات را رد می‌کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا هشدار داده‌است که اگر معلوم شود حکومت عربستان سعودی در این قضیه دست دارد، مجازات شدید خواهد بود.

ولی ترمپ این را هم گفته‌است که واشنگتن خودش را مجازات خواهد کرد اگر فروش اسلحه به سعودی را متوقف سازد.

آژانس خبری دولتی "اس.پی.ای" سعودی دیروز از قول یک مقام ارشد این کشور که نامش افشا نشده گزارش داد که گفته‌است، ریاض تهدیدات سیاسی و اقتصادی و همه اتهامات وارده را رد می‌کند.

به گفته همین مقام "سعودی تأکید می‌کند پاسخ هر اقدام را با اقدام قوی تر خواهد داد." به گفته وی اقتصاد عربستان برای اقتصاد جهانی نقش مهم دارد.

سفارت سعودی در واشنگتن دیروز در یک پیام تویتر آنچه را خود یک وضاحت خوانده نوشت، از چند کشور به شمول امریکا ابراز سپاس می‌کند که با این مسئله عجولانه برخورد نکرده‌اند.

اقتصادهای بزرگ اروپا بریتانیا، فرانسه و جرمنی دیروز با نشر یک اعلامیه مشترک گفتند، با این موضوع با جدیت زیاد برخورد می‌کنند.

جرمی هنت وزیر خارجه بریتانیا در مورد به خبرنگاران گفت:

"خوب نمی‌خواهم وارد فرضیه‌ها شوم، زیرا تا حال حقایق را نمی‌دانیم. ولی ما واضح ساخته‌ایم که اگر این قصه‌ها واقعیت باشند، انزجاز آمیز است و ما به راه عکس‌العمل به این موضوع فکر خواهیم کرد."​

جرمی هنت وزیر خارجه بریتانیا
جرمی هنت وزیر خارجه بریتانیا

بر اساس اعلامیه مشترک بریتانیا، جرمنی و فرانسه تحقیقات معتبر باید صورت گیرد تا معلوم شود با خاشقجی چه اتفاق افتاد و در صورت واقعیت بودن اتهامات، مرتکبین باید مجازات شوند.

وزرای خارجه این سه کشور هم‌چنان گفته‌اند، از سعودی انتظار دارند به سؤال‌های موجود در رابطه با این مسئله با جزئیات پاسخ دهند.​

XS
SM
MD
LG