لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۲

پولیس و معترضین همدیگر را به متوسل شدن به خشونت در جریان تظاهرات کابل متهم می‌کنند


آرشیف

وزارت داخله افغانستان و تظاهر کننده‌گان هر کدام ادعای زخمی شدن ده‌ها فرد خود در جریان تظاهرات اخیر در کابل را دارند.

راه پیمایی شماری از باشنده‌گان کابل در اعتراض به بازداشت یک قوماندان محلی وارد دومین روز شد.

پولیس و تظاهر کننده‌گان می‌گویند، این راه پیمایی با خشونت‌های به همراه بوده‌است.

اختر محمد ابراهیمی معین ارشد امنیتی وزارت داخله روز دو شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، در جریان این راه پیمایی ۴۴ پولیس با سنگ و چوب و ۴ پولیس دیگر با شلیک مرمی زخمی شده‌اند.

در راه‌پیمایی ۴۴ پولیس با سنگ و چوب و ۴ پولیس دیگر با شلیک مرمی زخمی شده‌اند.

به گفته وی برخی افراد فرصت طلب در میان راه پیمایان همچنان ۸ پوسته پولیس و سه پوسته و محل جلب و جذب اردوی ملی را در غرب کابل به آتش کشیده اند.

آقای ابراهیمی می گوید، تظاهر کننده‌گان از سلاح‌های استفاده کرده اند که پیش از این از سوی نهاد‌های امنیتی برای تامین امنیت غرب کابل به برخی باشنده‌گان این منطقه توزیع شده بودند.

او افزود:

"به یک تعداد افراد و اشخاص از همی برادر‌های اهل تشیع همی فعلاً هم سلاح داده ایم و برای‌شان معاش ماهوار هم می دهیم تا امنیت مساجد و تکیه خانه‌ها را تامین کنند، همی اشخاص با استفاده از همان اسلحه به جمع افراد فرصت طلب پیوستند و آمدند حمله کردند بالای پوسته‌های امنیتی که در مسیر شاهراه بودند و این افراد حتا بالای حوزه‌های امنیتی هجده، سیزده و ششم پولیس نیز حمله کردند."

در یک اعلامیه وزارت داخله آمده که در جریان تظاهرات ۱۹ عراده موتر پولیس تخریب شده و همچنان ۵ میل کلاشینکوف، ۲ میل تفنگچه و دو پایه مخابره نیز به غارت برده شده است.

گوشۀ از خشونت‌های امروز در کابل
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

در همین حال برخی از تظاهر کننده‌گان ادعا می کنند که پولیس در برابر آنان دست به سلاح برده که در نتیجه‌ای این شلیک‌ها چهار تن کشته شده اند.

امیر یگانه عظیمی یکی از این تظاهر کننده‌گان روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت:

"تعداد زخمی‌ها بی‌نهایت زیاد است و احتمالاً از پنجاه نفر بیشتر باشد، اما تعداد شهدا یک دختر ده ساله که متعلم بوده با فیر مستقیم پولیس کشته شده، یک سرباز اردوی ملی است که در رخصتی بوده و امروز کشته شد و همچنان دو فرد دیگر که هویت‌شان مشخص نیست اجساد‌شان در وسط سرک افتاده بود."

پس از چاشت روز گذشته راه پیمایی شماری از باشنده‌گان کابل زمانی آغاز شد که نیرو‌های امنیتی عبدالغنی علی پور یکی از قوماندانان محلی ولایت میدان وردک را در کابل بازداشت کردند.

راه پیمایان مدعی اند که علی پور در حمایت از مردم با گروه‌های مسلح مخالف دولت مبارزه می کرد.

برخی رسانه‌ها گزارش داده اند که معترضین امروز دو شنبه در مقابل منزل سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گردهم آمده اند.

سرور دانش
سرور دانش

بر اساس گزارش رسانه ها، آقای دانش معترضین را به حوصله مندی دعوت کرده و گفته است که شماری از نماینده‌گان مردم با مسئولان در حال گفتگو اند تا قضیه قوماندان علی پور به شکل مسالمت آمیز حل شود.

روز گذشته پس از بازداشت علی پور و راه پیمایی طرفدارانش، محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان با نشر یک اعلامیه بازداشت این قوماندان محلی را ناسنجیده و نادرست خواند.

  • علی پور کیست؟

اختر محمد ابراهیمی معین ارشد امنیتی وزارت داخله می گوید، عبدالغنی علی پور قوماندان یک گروه تفنگدار ۳۰۰ نفره در ولسوالی بهسود میدان وردک است.

به گفته وی، علی پور در دوران جهاد یک تفنگدار عادی بود و پس از آن در کابل میان منطقه کوته سنگی و ناحیه سیزده رانندگی می کرد که متعاقبا در ولسوالی بهسود میدان وردک به ایجاد گروه مسلح غیر مسئول اقدام کرد.

ابراهیمی می افزاید، این قوماندان محلی در شاهراه‌های چندین ولایت افراد مسلح را توظیف کرده بود که از موتر‌های انتقال اموال تجارتی، شرکت‌های سرک سازی و برخی شرکت‌های خصوصی باج گیری می کردند.

معین امنیتی وزارت داخله همچنان علی پور را به دست داشتن در برخی رویداد‌های گروگان گیری و اختطاف متهم می‌کند.

از سوی هم شریف یفتلی لوی درستیز وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه در جریان نشست مشترک خبری با معین وزارت داخله راه پیمایان را به حوصله مندی دعوت کرده گفت، معترضین باید منتظر تصمیم نهاد‌های عدلی و قضایی باشند.

به گفته وی اگر علی پور بی‌گناه ثابت شود آزاد خواهد شد.

اما معین وزارت داخله می گوید، علی پور در حال حاضر در توقیف ریاست امنیت ملی قرار دارد و دوسیه‌اش به لوی سارنوالی فرستاده خواهد شد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG