لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۲

حکومت افغانستان کنفرانس جنیوا در مورد این کشور را موفق خواند


حکومت افغانستان از موفقیت کنفرانس جنیوا خبر داده و می‌گوید که در این کنفرانس جامعه جهانی یکبار دیگر تعهدات‌اش را با حکومت افغانستان تازه کرد.

حکومت افغانستان اعلام کمک‌های اتحادیه اروپا و بانک بین‌المللی آسیایی را با این کشور یک دستآورد خوانده و می‌گوید که کشورهای شرکت کننده در این نشست از برنامه‌های تطبیق شده حکومت افغانستان اعلام حمایت کردند.

ریاست اجرائیه افغانستان حمایت جامعه جهانی از طرح صلح حکومت افغانستان را یک دستآورد دیگر این کنفرانس خواند.

ریاست اجرائیه افغانستان حمایت جامعه جهانی از طرح صلح حکومت افغانستان را یک دستآورد دیگر این کنفرانس خواند.​فریدون خوزون

فریدون خوزون معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان روز پنجشنبه «۰۸ قوس ۱۳۹۷» در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"موضوع مهم در کنفرانس جنیوا این بود که جامعه جهانی از موجودیت و کمک‌های خود به افغانستان اطمینان داد، مسئله مهم دیگر پروسه صلح بود که تمام کشورهای شرکت کننده به یک صدا از طرح ارائه شده صلح از سوی رئیس جمهور و رئیس اجرائیه حمایت کردند، یعنی در کُل گفته می‌توانیم که تمام کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس به یک صدا از تلاش‌های حکومت و اصلاحات به وجود آمده در بخش‌های مختلف استقبال کردند."

نشست جنیوا ناوقت روز گذشته به پایان رسید.

در این کنفرانس محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و در کنار مقامات بلند پایه افغان نماینده‌گان نزدیک به ۶۰ کشور و ۳۵ سازمان بین‌المللی حضور داشتند.

نشست جنیوا که دو روز ادامه یافت در آن روی مسئله صلح افغانستان، خودکفایی اقتصادی و روی پیشرفت‌ها بخش‌های مختلف دیگر در این کشور بحث گردید.

پیش از این گفته شده بود که قرار است تا در این کنفرانس حکومت افغانستان از تعهدات صورت گرفته در کنفرانس بروکسل که دو سال قبل صورت گرفته بود به جامعه جهانی حساب‌دهی کند.

فریدون خوزون معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که حساب‌دهی حکومت افغانستان در این بخش قابل قناعت جامعه جهانی بود، اما برای عملی شدن بیشتر آن نیز سفارش گردید.

اتحادیه اروپا در کنفرانس جنیوا کمک ۴۷۴ میلیون یورو را با حکومت افغانستان اعلام کرد.

گزارش‌ها می‌رسانند که این کمک در بخش دولت‌سازی، اصلاحات در بخش سکتور عامه، صحت، عدالت، انتخابات و همچنان در بخش مهاجرت و بی‌جا شده‌گان به مصرف می‌رسد.

روز گذشته که روز اخیر کنفرانس بود محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور طرح صلح حکومت افغانستان را به شرکت کننده‌گان کنفرانس نیز ارائه کرد.​

هرچند فریدون خوزون معاون سخنگوی ریاست اجرائیه می‌گوید که از این طرح جامعه جهانی حمایت کرد، اما شماری از اعضای کمیسیون امور بین‌المللی ولسی جرگه می‌گویند که در این بخش باید بالای کشورهای دخیل در جنگ افغانستان فشار آورده شود.

نادر خان کتوازی یک عضو این کمیسیون روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی، کنفرانس جنیوا را برای افغانستان یک کنفرانس موفق خواند.

نادر خان کتوازی
نادر خان کتوازی

او افزود:

"در بخش صلح همه به یک صدا از فیصله‌های حکومت افغانستان حمایت کردند و از تمام کشورهای دخیل خواستند که در مسئله صلح کمک و همکاری کنند و اگر کوتاه برای‌تان بگویم که من این نشست را برای افغانستان مفید می‌دانم."

اما شماری از کارشناسان امور بین‌المللی افغان می‌گویند امیدهای که از کنفرانس جنیوا وجود داشت بدست نیامد.

انتظار خادم یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت که هرچند از لحاظ زمانی کنفرانس جنیوا برای افغانستان بسیار مهم خوانده می‌شد، اما به باور وی حکومت افغانستان از تعهدات صورت گرفته در کنفرانس بروکسل به جامعه جهانی حسابدهی کرده نتوانست.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG