لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۴ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۹

تحقیقات در پیوند به اتهام بدرفتاری جنسی در فدراسیون فوتبال به کجا رسیده‌است؟


وزارت داخله افغانستان می گوید، به هیئت حقیقت یاب هدایت داده شده تا اتهام بدرفتاری جنسی در فدراسیون فوتبال این کشور را هر چه زودتر بررسی کند.

هیئت حقیقت یاب لوی سارنوالی و وزارت داخلۀ افغانستان بررسی هایش در باره اتهام سوء رفتار جنسی با بازیکنان دختر از سوی رهبری فدراسیون فوتبال افغانستان را آغاز کرده است.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، به هیئت هدایت داده شده تا بررسی های همه جانبه‌اش را زودتر به پایان برساند.

نصرت رحیمی
نصرت رحیمی

او افزود:

"روی این موضوع به شکل جدی بررسی ها آغاز شده و همین که به پایان برسد معلومات دقیق و نتیجه اش با مردم شریک خواهد شد، به تیم هیئت حقیقت یاب هدایت داده شده که هر چه زودتر این موضوع را به شکل همه جانبه بررسی کند."

رئیس جمهور افغانستان اوایل هفته جاری به لوی سارنوالی هدایت داد تا اتهام بدرفتاری جنسی با بازیکنان تیم فوتبال دختران در فدراسیون فوتبال افغانستان را بررسی کند.

لوی سارنوالی بالافاصله هیئتی را در این باره توظیف کرد.

اتهام بدرفتاری جنسی با بازیکنان تیم فوتبال دختران افغانستان زمانی بحث برانگیز شد که اخیراً روزنامه گاردین گزارشی را نشر کرد که در آن به نقل از برخی بازیکنان سابق این تیم گفته شده که رئیس و برخی اعضای فدراسیون فوتبال، دختران را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند.

خالده پوپل زی مدیر سابق تیم فوتبال دختران افغانستان روز یکشنبه هفته روان در صحبت با رادیو آزادی گفت، او از سوء رفتار جنسی با بازیکنان دختر فلم و عکس در اختیار دارد.

به گفته وی، فلم و عکس ها که او با خود دارد پیش از این با فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) شریک شده و آماده است آن را با لوی سارنوالی نیز شریک کند.

فیفا نیز گفته است که آزار و اذیت بازیکنان قابل تحمل نیست و آنان نیز اتهام های وارد شده را بررسی می کنند.

شفیع شاداب مسئول نشرات فدراسیون فوتبال افغانستان نیز روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی اتهام های وارد شده را رد کرد.

نیلاب محمدی کپتان فعلی تیم فوتبال بانوان افغانستان نیز روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، خالده پوپلزی اتهامات بی اساس را وارد کرده است.

کپتان تیم فوتبال بانوان: خالده توطئه کرده، فدراسیون برای ما امن است
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

به گفته وی، فدراسیون فوتبال تا حال برای آنان امن بوده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این موضوع را جدی گرفته و روز گذشته نیز در یک مراسم در ارگ ریاست جمهوری گفت، اگر اتهامات وارد شده ثابت شود، به مرتکبین آن شدید ترین جزای قانونی داده خواهد شد.

آقای غنی گفته است:

"تعرض بالای ناموس افغان مورد قبول یک افغان هم نیست و یک خانواده افغان باید اطمینان داشته باشد که اولادش وقتی به سپورت، مکتب، فاکولته و یا هر اداره می آید مصئون است، عزت زن افغان عزت تمام مردم افغانستان است."

در همین حال مسئولان در فدراسیون فوتبال افغانستان ضمن این که اتهامات وارد شده را بی اساس می خوانند از آغاز بررسی های لوی سارنوالی نیز استقبال می کنند.

شفیع شاداب مسئول نشرات این فدراسیون روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت:

"بررسی های لوی سارنوالی از همان روز که اعلان کردند از فردایش آغاز شد، هیئت روز های قبل هم به فدراسیون آمده بودند و همین امروز هم کار های شان در جریان است و تحقیقات شان را از کمیته بانوان و فدراسیون ادامه می دهند."

آقای شاداب همچنان می گوید، رهبری فدراسیون فوتبال هیئت حقیقت یاب را در جریان بررسی همکاری می کند و انتظار می رود که هیئت موظف در این باره به گونه همه جانبه اتهامات وارد شده را بررسی کند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG