لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۴۶

دیلی میل: طالبان گفته اند، بحث‌ها در مورد خروج امریکا از افغانستان متمرکز است


  • وال ستریت ژورنال

شماری از رسانه‌های جهان به گفتگو ها میان زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان و هیئت طالبان در ابوظبی تمرکز کرده اند.

به نوشته روزنامه وال ستریت ژورنال، در این دیدار نماینده‌های حکومت افغانستان به حاشیه رانده شدند.

در ادامه به نقل از یکی از شرکت کننده‌های مذاکرات آمده که هیئت حکومت خیلی برای گفتگوی غیر مستقیم با طالبان انتظار کشید، اما دیداری میان دو جانب صورت نگرفت.

طالبان گفته اند که با حکومت افغانستان هیچگونه مذاکره نخواهند کرد.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان

یک مقام طالبان در ابوظبی به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته است که زلمی خلیل‌زاد از این گروه خواسته است تا جهت اعتماد سازی، آتش بس شش ماهه را اعلام کنند.

تا هنوز معلوم نیست که نمایندۀ امریکا در بدل این درخواست، برای طالبان چی پیشنهاد کرده است؟

رابرت پلادینو معاون سخنگوی وزارت خارجه امریکا اظهارات طالبان را تأیید نکرده، اما گفته است جنگ هنگامی پایان می‌یابد که تمامی جوانب در افغانستان با هم بنیشینند و روی نقشه راه برای آیندۀ سیاسی کشور شان به صورت مشترک کار کنند.

  • دیلی میل

" طالبان گفته اند: بحث‌ها در مورد خروج امریکا از افغانستان متمرکز است."

روزنامه بریتانیایی دیلی میل با همین عنوان مطلبی را در مورد دیدار نماینده‌های امریکا و طالبان نشر کرده است.

دیلی میل: طالبان تأکید کرده اند که خروج نیرو های بین‌المللی از افغانستان و رهایی زندانیان از مسایلی بودند که روی آن بحث شده است.

​به نوشته روزنامه، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ امریکا برای صلح افغانستان، در حضور هیئت‌های از عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عربی با نماینده‌گان طالبان گفتگو کرده است.

طالبان تأکید کرده اند که خروج نیرو های بین‌المللی از افغانستان، رهایی زندانیان و توقف بمباران هوایی، مسایلی بودند که روی آن بحث شده است.

زلمی خلیل‌زاد چهارشنبه در پایان نشست سه روزه ابوظبی، برگزاری این دیدار را مؤثر و سازنده دانست.

  • واشنگتن تایمز

روزنامۀ واشنگتن تایمز هم نوشته که زلمی خلیل‌زاد به‌عنوان یکی از پیش‌شرط های مذاکرات آینده، خواهان اعلام آتش‌بس شش ماهه از جانب طالبان شده است.

به نوشته روزنامه، از هنگامی که آقای خلیل‌زاد مأموریت صلح افغانستان را به عهده گرفته، سومین بار است که با افراد ارشد یک گروه شورشی دیدار می‌کند.

واشنگتن تایمز: آقای خلیل‌زاد از طالبان خواسته است برای خدمت در حکومت آینده، نماینده‌گان شانرا معرفی نمایند تا در انتخابات اشتراک کنند.
واشنگتن تایمز: آقای خلیل‌زاد از طالبان خواسته است برای خدمت در حکومت آینده، نماینده‌گان شانرا معرفی نمایند تا در انتخابات اشتراک کنند.

روزنامه در ادامه نوشته که آقای خلیل‌زاد از طالبان خواسته است برای خدمت در حکومت آینده، نماینده‌گان شان را معرفی کنند تا در انتخابات اشتراک کنند و جانشین رئیس جمهور اشرف غنی را برگزینند.

واشنگتن تایمز در پایان مقاله‌اش نوشته که طالبان گفتگو های صلح با اداره اشرف غنی را رد کرده اند و معلوم هم نیست که درخواست نمایندۀ امریکا را پذیرفته اند یا به آن پاسخ رد داده اند.

XS
SM
MD
LG