لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۵

وزارت خارجه عربستان: دستور قتل خاشقجی از سوی محمد بن سلمان صادر نشده‌است


عادل الجبیر معین وزارت خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر معین وزارت خارجه عربستان سعودی روز جمعه به خبرنگاران رسانه‌هایی‌که در امریکا مستقر اند اظهار داشت، شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دستور مرگ جمال خاشقجی خبرنگار واشنکتن پُست را صادر نکرده‌است.

اما او در مورد گزارش نیویارک تایمز در رابطه با این که شهزاده محمد بن سلمان گفته‌است یک گلوله را نثار خاشقجی می‌کند از تبصره خودداری کرد.

الجبیر گفت، آن‌ها می‌دانند که این عملیات به اجازه مقامات صورت نگرفته است. اما روز پنج‌شنبه روزنامه نیویارک تایمز نوشت که یک سال قبل از کشته شدن خاشقجی ولیعهد عربستان سعودی به یک همکار خود گفته بود که اگر او به عربستان سعودی نیاید و انتقادات خود علیه حکومت را خاتمه ندهد یک گلوله را علیه وی استفاده خواهد کرد.

جمال خاشقجی خبرنگار سعودی که در داخل قونسلگری این کشور در استانبول کشته شد.
جمال خاشقجی خبرنگار سعودی که در داخل قونسلگری این کشور در استانبول کشته شد.

خاشقجی در دوم اکتوبر سال ۲۰۱۸ بعد از آن‌که به قونسلگری عربستان در استانبول داخل شد ناپدید گردید و بعداً معلوم شد که او توسط مامورین استخباراتی عربستان سعودی که برای این کار از کشورهای دیگر به ترکیه رفته بودند در داخل قونسلگری کشته شده و نظر به بیانات مقامات عربی جسد وی با اره پارچه پارچه شده و از بین برده شده‌است.

مقامات عربستان سعودی اظهار می‌دارند که این عمل بدون اجازه مقامات بلند رتبه انجام شده و چندین نفر به جرم آن دستگیر و محاکمه شده‌اند.

مقامات ترکیه و نامزد خاشقجی خدیجه چنگیز می‌گویند، چهار ماه از کشته شدن وی گذشته و تا هنوز هم هیچ اثری از جسد او بدست نیامده‌است تا در تحقیقات کمک کند و هم‌چنان یک قبر برای او ساخته شود که اعضای خانواده‌اش برای دعا به آنجا بروند و یک اندازه آرامش پیدا کنند.

خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی
خدیجه چنگیز نامزد جمال خاشقجی

خدیجه چنگیز در مراسم نشر یک کتاب از خاطرات خاشقجی که توسط دو خبرنگار ترکی نوشته شده‌است این سخنان را بیان کرد. این کتاب ۲۲۸ صفحه دارد و یک عکس سیاه و سفید خاشقجی در حالی‌که ماشین قهوه در دست دارد در آن دیده می‌شود.

او این ماشین قهوه را برای خانه خریده بود که می‌خواست در آن با همسر آینده‌اش خدیجه در استانبول زندگی کند.

مقامات ترکیه هنوز هم از همکاری عربستان سعودی در رابطه با تحقیقات در مورد قتل خاشقجی راضی نیستند.

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه از سازمان ملل متحد خواست که تحقیقات در مورد این قتل را تحت نظر بگیرد.

متخصص حقوق بشر سازمان ملل متحد که تحقیقات در مورد این جنایت را رهبری می‌کند می‌گوید خاشقجی قربانی یک جنایت ظالمانه و عمدی از قبلطرحریزی شده توسط مقامات دولتی عربستان سعودی بود.

اگنیس کاله مارد روز پنج‌شنبه در گزارش ابتدایی خود نوشت که عربستان سعودی بطور جدی به تلاش‌های ترکیه برای پیدا کردن حقیقت در این مورد موانع ایجاد می‌‎کند.

XS
SM
MD
LG