لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۹

بامیان قهرمان نهمین دور مسابقات بین المللی اسکی چلنج شد


امروز نهمین دور مسابقات بین المللی اسکی چلنج بامیان با حضور ورزشکاران از ۷ کشور در دره خشکک مرکز بامیان انجام شد.

داوود کارگر رئیس فدراسیون اسکی افغانستان در مورد این مسابقه به رادیو آزادی گفت:

"این نهمین دور از مسابقات بین المللی اسکی چلنج بامیان بود که برگزار شد. در این مسابقات در ابتدا ۹۰ نفر از ۸ کلپ اسکی ولایت‌های بامیان، میدان وردک و کابل ثبت نام کرده بودند که به نسبت خرابی آب و هوا و مسیر راه نتوانستند از دیگر ولایات در این مسابقه شرکت کنند و در روز مسابقه ۶۰ نفر شرکت داشتند. همینطور از کشورهای خارجی نیز ۹ نفر ورزشکار در مسابقه شرکت داشتند."

این مسابقه در دو بخش حرفه‌ای و آماتور برگزار شد که در پایان بخش حرفه‌ای مجتبی مقام اول، حسن علی مقام دوم و شاه آغا مقام سوم را بدست آوردند که هر سه نفر از ولایت بامیان بودند.

ختم مسابقات اسکی
ختم مسابقات اسکی

همینطور در بخش آماتور رضا مقام اول، محمد حسن مقام دوم و محمد هادی مقام سوم را بدست آوردند.

مجتبی در مورد علاقه خود به ورزش اسکی این چنین گفت:

"من از شش سال قبل علاقه زیادی به اسکی داشتنم و به همین دلیل در ابتدأ شش سال قبل با اسکی‌های چوبی که خودم ساخته بودم تمرین می کردم و سه سال قبل از طرف اسکی کلپ بامیان برای ما اسکی داده شد که تمرینات خود را بصورت حرفه‌ای تر شروع کردم و امروز توانستم مقام اول را کسب کنم."

در این دور از مسابقات ورزشکارانی از کشورهای آمریکا، کانادا، آسترالیا، جرمنی، سویدن و فرانسه نیز شرکت داشتند که به گفته آنها برگزاری چنین مسابقاتی می تواند چهره خوب و مثبت افغانستان و بامیان را به جهانیان نشان دهد.

استیسی بیر از کشور آمریکا که در این مسابقات شرکت کرده بود اضافه کرد:

"به همین دلیل ما به بامیان آمده ایم. در بعضی از نقاط این کشور جنگ و انفجار وجود دارد و مردم باید احتیاط کنند اما در بامیان ما احساس خوبی داشتیم. مردم اینجا بسیار به خوبی رفتار می کنند و بسیار مهمان نواز هستند. رسانه‌های آمریکایی بیشتر در مورد اخبار جنگ در افغانستان مانند کشتن شاگردان کتب گزارش می دهند که این باعث شده تا مردم بیشتر چهره جنگی افغانستان را ببینند. اما این به ان معنی نیست که ما به اینجا سفر نکنیم، ما باید سفر کنیم تا فرهنگ‌های مختلف را ببینیم و ذهنیت مردم خود را تغییر بدهیم. اینجا جای بسیار خوبی است و من امیدوار هستم تا باز به بامیان سفر کنم و دوستان بیشتری را با خود با اینجا بیاورم."

مسابقات بین المللی اسکی چلنج بامیان با هدف رشد ورزش اسکی و معرفی جاذبه‌های زمستانی بامیان هر ساله در این ولایت برگزار می شود که به گفته مقامات محلی بامیان این مسابقات باعث شده تا تعداد زیادی از جوانان به این ورزش علاقه مند شوند طوریکه تا حال در حدود ۲۰۰ ورزشکار بصورت حرفه‌ای در بامیان به ورزش اسکی مشغول هستند.

عباس نادری – بامیان

XS
SM
MD
LG