لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

در نزدیکی مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری چندین انفجار رخ داده‌است

لحظات قبل در مربوطات حوزه ششم شهر کابل در نزدیکی مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری چندین انفجار رخ داده است. نصرت رحیمی سرپرست ...


تصویر از رویداد امروز در نزدیکی مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری

مجموعه

لحظات قبل در مربوطات حوزه ششم امنیتی شهر کابل در نزدیکی مراسم یادبود از عبدالعلی مزاری چندین انفجار رخ داده است.

نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله افغانستان با این رویداد را تأیید می‌کند، اما جزئیات بیشتر نمی‌دهد.

۲۰:۴۸ ۱۶.۱۲.۱۳۹۷

حمله بر مراسم بزرگداشت از ۲۴مین سالروز کشته شدن عبدالعلی مزاری رهبر سابق حزب وحدت اسلامی افغانستان به شدت تقبیح شده و عکس‌العمل‌های را نیز به همراه شده است.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان به روز پنجشنبه «۱۶ حوت ۱۳۹۷» در یک نشست خبری در کابل گفت که هرچند گروه داعش به انجام همچو حملات متهم دانسته می‌شود، اما این حملات را بدون حمایت حکومت انجام داده نمی‌تواند.

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان
محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان

او افزود:

"من این حمله تروریستی را به شدت تقبیح می‌کنم، در مجموع انجام این گونه حملات بر داعش ارتباط داده می‌شود که داعش بدون حمایت و دست داشتن در داخل افغانستان این کار را کرده نمی‌تواند، این همه ضعف حکومت و یا حمایت از آن‌ها برمی‌گردد، در این شرایط حساس حکومت در هماهنگی با یک تعداد حلقات بالای رقبای سیاسی خود از آن استفاده می‌کند."

در مراسم بزرگداشت از ۲۴مین سال‌روز کشته شدن عبدالعلی مزاری رهبر سابق حزب وحدت اسلامی افغانستان به شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، شماری از سیاسیون افغان نیز شرکت کرده بودند که در جریان مراسم حمله انجام شد.

مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفته است.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که از محل رویداد سه کشته و ۲۲ زخمی که در بین آن‌ها زنان و کودکان نیز شامل می‌باشند به شفاخانه‌های مختلف کابل انتقال شده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان این حمله را محکوم کرده و اظهارات محمد محقق را توهین به حکومت، مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌خواند.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در یک پیام ویدیوی فرستاده شده به رسانه‌ها گفته است.

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری
هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری

​او افزود:

"اظهارات محمد محقق قابل تأسف عمیق است و این به نیروهای امنیتی و دفاعی، افغان‌ها و به همین گونه جمهوری اسلامی افغانستان توهین است، آقای محقق هر ادعای که دارد مردم افغانستان انتظار این‌را دارند که همین جرأت اخلاقی را داشته باشند تا اسناد ثبوت را به مردم افغانستان ارائه کند."

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که این حمله ناوقت روز پنجشنبه به پایان رسیده و حمله کننده‌ها از سوی نیروهای امنیتی کشور از بین برده شدند.

نصرت رحیمی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله افغانستان به رادیو آزادی گفت که تعداد حمله کننده‌ها دو تن بود.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

۱۶:۴۸ ۱۶.۱۲.۱۳۹۷

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، آن خانۀ را که از آن در مراسم یادبود از کشته شدن عبدالعلی مزاری فیر شده است، محاصره شده‌است.

سخنگوی سرپرست وزارت داخله نصرت رحیمی به رادیو آزادی گفت، فردی که این حمله را رهبری می‌کرد نیز دستگیر شده است.

او افزود:

" در حوزه ۱۸ خانه‌ای که از آن فیر شده تحت محاصره پولیس است. فیر کنندۀ هاوان دستگیر شده و افرادی دیگری که در این خانه هستند محاصره می‌باشند. در بارۀ تلفات بعداً معلومات خواهیم داد."

در مراسم برای ۲۴مین سالروز یادبود از مزاری رئیس جمهور سابق افغانستان حامد کرزی و همچنان چندین کاندید ریاست جمهوری افغانستان اشتراک داشتند.

در مورد تلفات خبرهای دقیق نیست، اما نظر به خبرهای تأیید ناشده در این حمله لطیف پدرام یکی از کاندیدان ریاست جمهوری سطحی زخمی شده است.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است.

۱۶:۳۷ ۱۶.۱۲.۱۳۹۷

رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی حمله راکتی امروز در کابل را یک عمل ضد ارزش‌های دموکراسی و مدنی خوانده است.

در یک اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است قوای امنیتی و دفاعی برای تامین امنیت از تمام امکانات استفاده می کنند.

وزارت خارجه پاکستان هم این حمله را محکوم کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان محمد فیصل امروز در تویترش نوشته است پاکستان در مبارزه علیه افراطیت و تروریزم در پهلوی مردم افغانستان استاد است.

۱۶:۲۳ ۱۶.۱۲.۱۳۹۷

مسئولیت حمله امروز در کابل را گروه داعش به عهده گرفته است.

آژانس خبررسانی جرمنی می‌گوید گروه داعش در صفحه اعماق این معلومات را به نشر سپرده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG