لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۸ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۰۱

وزیر خارجه امریکا: در مذاکرات صلح حکومت وحدت ملی نقش مرکزی خواهد داشت


آرشیف/ رئیس جمهور محمد اشرف غنی به طرف "چپ" و برخی از اعضای گروه طالبان به طرف "راست"

وزیر خارجه امریکا به کمیته تدارکات مجلس سنای امریکا گفت، در مذاکرات صلح افغانستان حکومت وحدت ملی نقش مرکزی خواهد داشت.

وزیر خارجه امریکا این سخنان را در پاسخ به سؤال‌های رئیس کمیته تدارکات مجلس سنای امریکا سناتور لیندسی گراهام ابراز کرد.

گراهام که در مجلس استماعیه این کمیته سخن می‌گفت از آقای پامپیو پرسید که آیا می‌تواند به کمیته تدارکات کانگرس و جهان ضمانت بدهد که حکومت افغانستان در هر معاملۀ صلح شریک واقعی و جدی خواهد بود.

وزیر خارجه امریکا اظهار داشت بیشتر از این ضمانت می‌دهد، یعنی حکومت افغانستان در این معاملات در محور قرار خواهد داشت و این معاملات تحت رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت خواهد گرفت.

آرشیف/ مایک پامیو وزیر خارجه امریکا در نشست خبری در واشنگتن ۸ اپریل 2019/ Source: Patrick Semansky (AP)
آرشیف/ مایک پامیو وزیر خارجه امریکا در نشست خبری در واشنگتن ۸ اپریل 2019/ Source: Patrick Semansky (AP)

در ماه مارچ بعد از برگزاری دور پنجم مذاکرات بین زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان و نماینده‌گان سیاسی طالبان در قطر حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان بر آقای خلیل‌زاد انتقاد کرده و او را متهم ساخت که گویا حکومت افغانستان را در حاشیه قرار داده‌است.

اما این سخنان وزیر خارجه امریکا نشان می‌دهد که امریکا به این تعهد پابند است که در مذاکرات صلح، به حکومت افغانستان نقش مرکزی داده شود.

سناتور گراهام از تلاش وزیر خارجه این کشور در باره صلح افغانستان تقدیر نموده و گفت که در نتیجه این تلاش‌ها یک صلحی در افغانستان ایجاد خواهد شد که حرمت زنان در آن حفظ خواهد بود.

سناتور گراهام همچنان افزود برای شکست دادن افکار افراطی، بهتر ساختن حیات مردم بهترین وسیله است.

به‌گفته او بعضی وقت‌ها ساختن یک مکتب کوچک در مناطق دور افتادۀ افغانستان، عراق، سوریه و یا کشورهای دیگر می‌تواند نسبت به یک بمب اتم ضربۀ بزرگتر بر افراط‌گرایان وارد کند.

سناتور گراهام بر این موضوع تأکید کرد که طالبان باید تحت شرایط امریکا دوباره به جامعه افغانستان برگردند، نه شرایط خود آن‌ها در اجلاس کمیته تدارکات مجلس سنا در این مورد هم صحبت شد که برای زنان افغان امکاناتی فراهم شود که بتوانند در تصمیم‌گیری‌های آینده اطفال خود نقش بزرگتر داشته باشند.

XS
SM
MD
LG