لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۶

زلمی خلیل‌زاد و پاتریک شاناهان روی وضعیت افغانستان صحبت کردند


پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع امریکا حین سخنرانی در یک کنفرانس در جرمنی. February 15, 2019

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع امریکا و زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در مورد وضعیت جاری در افغانستان صحبت کردند.

آقای شاناهان در تویتر خود نوشته است این صحبت‌ها که در پنتاگون یا وزارت دفاع امریکا صورت گرفت روی تلاش‌های جاری صلح افغانستان متمرکز بود.

سرپرست وزارت دفاع امریکا افزوده است آن‌ها تلاش می‌کنند تا شرایط را برای یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان فراهم بسازند که در نتیجه آن جنگ کنونی در افغانستان خاتمه پیدا کند.

پاتریک شاناهان هم‌چنان گفته است او و خلیل‌زاد متعهد اند که یک راه حلی را پیدا کنند که طبق آن اهداف استراتژی رئیس جمهور دونالد ترمپ برای جنوب آسیا عملی شود.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در جریان صحبت در یک کنفرانس در ولایت کندهار. March 03 2019
زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در جریان صحبت در یک کنفرانس در ولایت کندهار. March 03 2019

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان قبل از این در تویتر خود نوشته بود که مذاکرات نکته اساسی برای تفاهم سیاسی و صلح پایدار درافغانستان می‌باشد.

آقای خلیل‌زاد در تویتر خود تأکید کرده بود که کدام بدیلی برای مذاکرات وجود ندارد و در صورت ضرورت آن‌ها به کمک حاضر می‌باشند.

قرار بود امروز شنبه ۲۰ اپریل در دوحه پایتخت قطر مذاکرات بین‌الافغانی شروع شود. اما مرکز مطالعات بشری و بحران‌ها که مسئولیت تنظیم این نشست را به عهده داشت شام پنج‌شنبه گفت که این اجلاس لغو شده‌است.

رئیس این مرکز در تویتر خود نوشته است در این مورد باید موافقه شود که کی‌ها در این اجلاس سهم داشته باشند.

حکومت افغانستان یک هیئت ۲۵۰ نفری را انتخاب کرده بود تا برای مذاکرات به قطر برود. اما نظر به خبرها بخاطر مخالفت در مورد ترکیب و چگونگی این هیئت بزرگ پلان سفر آن‌ها به دوحه لغو شد.

ضمیر کابلوف نماینده خاص رئیس جمهور روسیه برای افغانستان در این مورد به خبرگزاری انترفاکس روسیه اظهار تأسف کرد.

کابلوف گفت دخالت محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در راه آغاز این نشست موانع ایجاد کرد.

ضمیر کابلوف نماینده خاص رئیس جمهور روسیه برای افغانستان در جریان مصاحبه با اسوشیتد پرس در مسکو. February 13, 2019
ضمیر کابلوف نماینده خاص رئیس جمهور روسیه برای افغانستان در جریان مصاحبه با اسوشیتد پرس در مسکو. February 13, 2019

کابلوف افزود رئیس جمهور اشرف غنی می‌خواست ۲۵۰ نفر را به دوحه بفرستد و طالبان در این مورد با تمسخر صحبت می‌کردند.

در چنین حالت حکومت قطر مجبور شد که اجلاس را لغو نماید تا حکومت افغانستان و سیاستمداران افغان بین خود به تفاهم برسند و چنان یک هیئتی را تشکیل بدهند که از نگاه ترکیب و تعداد منطقی باشد.

دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور اشرف غنی در یک اعلامیه نوشته است که حکومت قطر شام پنج‌شنبه یک لستی را فرستاده و نوشته بود که این افراد به اجلاس دوحه بروند.

در اعلامیه آمده است که حکومت افغانستان و مردم آن صلح با عزت می‌خواهند و این کار حکومت قطر قابل قبول نیست و یک بی احترامی به اراده افغان‌ها می‌باشد.

XS
SM
MD
LG