لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۰۹

شورای صلح: شاید تعدادی از اعضای هیئت افغانی در نشست قطر شرکت نکنند


آرشیف، حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح افغانستان در جریان کنفرانس خبری در کابل. 11.14.2017

معاون شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، هیئت افغانی برای اشتراک در گفتگو‌های بین‌الافغانی در قطر امروز راهی شهر دوحه می‌شود.

هرچند در فهرست تعیین شده از سوی حکومت ۲۵۰ نفر شامل اند تا در این گفتگو‌ها شرکت کنند، اما حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح که خود شامل فهرست هیئت است، می‌گوید، شاید تعدادی از آن‌ها در این نشست شرکت نکنند.

خانم سرابی که شام دیروز چهارشنبه با رادیو آزادی صحبت می‌کرد، از آنانی که بنابر معاذیر به قطر سفر کرده نمی‌توانند، یاد نموده افزود:

"همه لیست نه. یک تعداد شاید نظر به برخی مشکلات شخصی‌شان و یک تعداد بنابر مشکلات لوژستیکی نمی‌روند و متباقی فهرست در گفتگو‌ها شرکت می‌کنند. ما همه می‌رویم تا وضیعت فعلی افغانستان را تشریح کنیم. در این ترکیب، نماینده‌گان جامعه مدنی، مردم، بزرگان و هر سه قوه افغانستان شامل اند."

پیش از این طالبان در اعلامیۀ گفته بودند که تنظیم کننده‌گان این نشست در دوحه پلان پذیرش این تعداد نماینده‌گان از کابل را ندارند.

همزمان، یک منبع طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که آن‌ها امکان دارد روی اشتراک تعداد زیاد نماینده‌گان از کابل این نشست را تحریم کنند.

حکومت افغانستان تا کنون در مورد این سخنان طالبان عکس‌العمل نشان نداده است.

از سوی هم، در یک دعوت‌نامه تنظم کننده‌گان نشست قطر که به دسترس رادیو آزادی قرار گرفته، آمده که آن‌ها امکان پذیرش سه صد نفر را دارند.

در این دعوت نامه نوشته شده‌است:

"همه اشتراک کننده‌گان در این کنفرانس به حیث یک فرد اشتراک می‌کنند. هدف اصلی کنفرانس دوحه، توجه به پیشرفت در گفتگو‌های اخیر و رنگ تازه دادن به مذاکرات صلح می‌باشد."

این همان نکاتی اند که نماینده‌گان طالبان پیش از این هم به آن اشاره کرده بودند که گویا با این هیئت به مثابۀ افغانان عادی گفتگو صورت می‌گیرد.

طالبان هم‌چنان تأکید کرده‌اند، این هیئت نظر حکومت را بیان کرده نمی‌تواند.

طالبان تا کنون گفتگو مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده‌اند.

اما رئیس جمهور افغانستان دیروز با هیئتی که راهی قطر اند، ملاقات کرد و به آن‌ها گفت، طالبان را قناعت دهید که بدون مذاکره و گفتگو با حکومت افغانستان راه دیگر نداشته و ختم جنگ دیگر نسخۀ ندارد.

معاون شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید، پیش از وقت است که به نتایج مثبت این نشست خوشبین بود.

حبیبه سرابی افزود، شاید چنین نشست‌ها باز هم برگزار شوند.

XS
SM
MD
LG