لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۷

یوناما: تلفات افراد ملکی در ربع اول سال جاری در افغانستان کاهش یافته‌است


یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد در گزارشی گفته است که تلفات افراد ملکی در ربع اول سال جاری میلادی در افغانستان کاهش یافته‌است.

یافته‌های سازمان ملل‌متحد نشان می‌دهد که در سه ماه اول سال جاری میلادی در افغانستان ۵۸۱ فرد ملکی کشته و ۱۱۹۲ تن زخمی شده‌اند.

در گزارش یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد که روز چهارشنبه «۰۴ ثور ۱۳۹۸» به نشر رسید، آمده است که در میان کشته شده‌گان ۱۵۰ و در بین زخمیان ۴۳۲ کودک شامل هستند.

در میان کشته شده‌گان ۱۵۰ و در بین زخمیان ۴۳۲ کودک شامل هستند.

در این گزارش گفته شده که در ربع اول سال ۲۰۱۹ میلادی ۴۳ عملیات هوایی صورت گرفته که در آن ۱۴۵ فرد ملکی کشته و ۸۳ نفر دیگر جراحت برداشته اند، اما یوناما تأکید کرده که در ربع اول سال جاری میلادی تلفات افراد ملکی در افغانستان نسبت به سه ماه اول سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش یوناما در سه ماه اول سال ۲۰۱۸ میلادی تلفات افراد ملکی در این کشور به ۲۳۰۵ تن می‌رسید.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل‌متحد گفته است که ممکن سردی هوا، ادامه گفتگوهای صلح و یا هم توجه طرف‌های درگیر به افراد ملکی سبب کاهش در تلفات افراد ملکی در افغانستان شده باشد.

  • برای خواندن گزارش یوناما در مورد تلفات افراد ملکی در افغانستان این‌جا کلیک کنید.

یوناما می‌گوید که انفجارها از سوی مخالفان مسلح دولت و حملات هوایی عامل اصلی تلفات افراد ملکی در این کشور بوده‌است.

وزارت مخابرات یک روز پس از حمله
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

مأموریت حمایت قاطع، نهاد‌های امنیتی افغان و گروه طالبان تا حالا در مورد این گزارش ابراز نظر نکرده اند.

سازمان ملل‌متحد از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته که در هر حال افراد ملکی را در نظر بگیرند و به وعده‌های‌شان در زمینه مصونیت افراد ملکی پابند بمانند.

این در حالیست که سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز سه شنبه در کابل گفت که تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در مقایسه به سال قبل آن در این کشور ۱۹ درصد افزایش داشته است.

نیروهای مأموریت حمایت قاطع، نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان پیش از این همواره تأکید کرده اند که توجه به افراد ملکی در درگیری‌ها از اولویت‌های آنان است.

آنچه به‌گفته یوناما، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و گروه عدالت‌خواهی حفاظت از افراد ملکی به آن به‌گونه کامل عمل نشده است.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG