لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۰

وزارت دفاع گزارش سیگار در پیوند به افزایش تلفات نیروهای امنیتی را رد می‌کند


اکلیل گل که برای یادبود از بهرالدین ترتیب شده‌است.

پس از ۱۲ روز هنوز هم خانوادۀ بهرالدین در درد و اندوه به سر می‌برد.

بهرالدین در صفوف نیروهای قطعات خاص پولیس فعالیت می‌کرد.

قرار بود بهرالدین زنده‌گی جدیدی را آغاز کند و روزیکه حمله انتحاری جان او را گرفت، خانواده‌اش برای نامزد کردنش به خانۀ کاکایش رفته بودند.

مادر بهرالدین پسرش جوان‌اش را قهرمان می‌خواند، اما انتقادهای از حکومت دارد و می‌گوید که تا کنون دولت حتی از این خانواده دل‌جویی نکرده است چه رسد به آنکه با این خانواده کمکی کرده باشد.

مادر بهرالدین در مصاحبه با رادیو آزادی
مادر بهرالدین در مصاحبه با رادیو آزادی

مادر بهرالدین می‌افزاید:

"چه بگویم؟ سرمایه خانه و هست و بودم را بردند، بچه نازنین‌ام، بچه قهرمان مادر، بچیم نامزد می‌شد، آن روز به برادر خود زنگ زد که چطور شد؟ برایم زنگ زدند که زخمی است، نگفتند که بهرالدین‌ات شهید شده، شهید وطن شده، بچیم به‌خاطر نجات مردمش خود را قربانی کرد."

خانوادۀ بهرالدین می‌گوید پسر شان هنگامیکه گیر مانده‌گان در وزارت مخابرات را نجات می‌داد، آماج حمله کننده‌گان انتحاری قرار گرفت و جان باخت.​

​از این حمله که در آن به شمول دو زن ۱۰ تن جان باختند، ۱۲ روز می‌گذرد، اما غم و اندوه مادر و پدر بهرالدین که پسر نان‌آور شان را از دست داده اند، تازه است.

محمد ضیاء پدر بهرالدین می‌گوید، هنگامیکه برای تسلیم شدن پیکر پسرش به شفاخانه رفت، جسد ۱۵ سرباز را تنها از یک ولایت به این شفاخانه آورده بودند.

آقای ضیاء می‌گوید:

"ما را از بدخشان به کابل آورد، می‌گفت که آن‌جا جنگ است، دلم نا آرام است که افگار نشوید، کشته نشوید. آخر از ۱۰ هزار معاش که می‌گرفت، کرایه خانه می‌داد، تمام امیدم بود، همی که نامزدش می‌کردم در دلم داغ نمی‌ماند، روز ده‌ها جوان کشته می‌شوند یک پسر من هم قربان این وطن، اما دولت غم ما را ندارد، غم بچه‌ام را دوچند ساخته است.

محمد ضیاء پدر بهرالدین در جریان مصاحبه با رادیو آزادی
محمد ضیاء پدر بهرالدین در جریان مصاحبه با رادیو آزادی

به‌گفته پدر این جوان، ممکن بهرالدین از میان ده‌ها سربازی باشد که روزانه در ولایات جان می‌دهند، آنچه سیگار نیز در گزارشی به آن پرداخته است.

در این گزارش، جان سپکو سرمفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در اوسط ماه دسمبر سال ۲۰۱۸ تا فبروری ۲۰۱۹ میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل آن ۳۱ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش هشدار داده شده است که اگر مذاکره کننده‌گان صلح با طالبان، در تضمین یک توافق صلح ناکام بمانند، نیروهای امنیتی افغانستان به دشواری ‌خواهند توانست این کشور و مردمان آن را در کنترول داشته باشند.

این گزارش در حالی از افزایش تلفات نیروهای امنیتی نگرانی کرده که در ماه‌های پسین و حمله‌های طالبان بر پوسته‌های نیروهای امنیتی در شماری از ولایات از تلفات این نیروها گزارش‌های پخش شده است.

ولایت‌هایی اند که با آغاز سال جدید خورشیدی گواه نبردها بوده اند و تلفات نیروهای امنیتی در این ولایات نگرانی‌ها و واکنش‌هایی را به همراه داشته است.

با تلاش‌های زیاد موفق به دریافت نظر وزارت داخله در این مورد نشدیم.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان وجود تهدیدها در برخی از ولایات را می‌پذیرد، اما افزایش تلفات نیروهای امنیتی را رد می‌کند.

تصویر گرافیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان
تصویر گرافیکی ساختمان وزارت دفاع افغانستان

قیس منگل سخنگوی این وزارت می‌گوید:

"ما در پیوند به تلفات گزارش تهیه می‌کنیم و فیصدی ۳۱ درصد از کُل درصدی بسیار میزان بلند را نشان می‌دهد، از این‌رو من این گزارش را تأیید نمی‌کنم، نیروهای ما در مقایسه به گذشته بسیار با توانایی بلند مبارزه می‌کنند، برعکس تلفات نیروهای ما کاهش یافته است."

این وزارت می‌گوید، در مقایسه به سال گذشته میلادی تلفات نیروهای امنیتی کاهش یافته است و در بارۀ تلفات این نیروها ارقام ارائه نمی‌کند.

به‌گفته منگل هم‌اکنون عملیات نظامی در ۱۵ ولایت کشور ادامه دارد و در این عملیات تلفات سنگین به مخالفان مسلح دولت نیز وارد شده است.

اما آمار بلند تلفات نیروهای امنیتی افغان همواره یکی از دغدغه‌ها بوده و همه روزه تعداد از خانواده‌ها مانند خانواده بهرالدین در سوگ فرزندان‌شان می‌نشینند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG