لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۹

خبر ها

هاتچیسون: ما برای نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ میلادی منابع مالی داریم

کی بیلی هاتچیسون سفیر ایالات متحدۀ امریکا در پیمان ناتو، در یک کنفرانس رسانه‌ای در مقر ناتو در بروکسل

سفیر ایالات متحدۀ امریکا در پیمان ناتو، از نیروهای امنیتی افغان ستایش کرده و از موجودیت منابع لازم مالی برای این نیروها تا سال ۲۰۲۴ میلادی اطمینان داده است.

کی بیلی هاتچیسون دیروز (۲۳ اکتبر) در اجلاس وزرای دفاع ناتو در بروکسل گفت: "ما اجلاس حمایت قاطع را خواهیم داشت، همچنان در مورد تلاش‌ها در افغانستان در جمع ۲۹ هم گفتگو می‌کنیم. مصارف ما برای سال آینده کاملاً تأمین شده، در سال آینده به افغانستان کاملاً متعهدیم. در مورد نیروها، ما برای نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۴ میلادی منابع مالی داریم."

سفیر ایالات متحدۀ امریکا همچنان گفته است، با وصف تلاش‌های طالبان برای اخلال انتخابات اخیر در افغانستان، نیروهای افغان به‌طور عالی در تأمین امنیت انتخابات عمل کرده اند.

وزارت دولت در امور صلح: پیش از مذاکرات صلح در افغانستان باید آتش‌بس حاکم شود

ارگ ریاست جمهوری افغانستان

وزارت دولت افغانستان در امور صلح تأکید می‌کند که پیش از مذاکرات صلح باید خشونت در افغانستان کاهش یابد و آتش‌بس حاکم شود.

سخنگوی این وزارت ناجیه انوری گفت: "ملل متحد، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای غربی به شمول ایالات متحده می‌گویند، به تلاش‌ها جهت رسیدن به یک توافق پایدار صلح برای ختم جنگ افغانستان متعهد اند.

این اظهارات در اعلامیۀ مشترک آمده است که دیروز در بروکسل منتشر شد جایی‌که در آن زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان با همتاهای بریتایی، فرانسوی، المانی، ایتالوی، نارویژی و نماینده‌های اتحادیۀ اروپا و ملل متحد دیدارهای دو روزه داشت.

اعلامیه با این جملات آغاز شده که آنها خواهان همکاری با حکومت افغانستان، طالبان و دیگر رهبران سیاسی و جامعه مدنی افغانستان اند؛ تا یک توافق پایدار و همه جانبه حاصل شود.

در اعلامیه از تمام جوانب درگیر جنگ افغانستان خواسته شده، در جریان مذاکرات آیندۀ بین‌الافغانی آتش‌بس کنند تا یک نقشۀ راه سیاسی برای آینده افغانستان به‌دست آید.

اعلامیه تأکید نموده است که طالبان و دیگر گروه‌های افغان نباید بگذارند افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن برای القاعده و دیگر گروه های تروریستی بین‌المللی مبدل شود و طالبان باید روابط شان‌را با ترویستان قطع و حمایت شان‌را از آنها متوقف سازند.

در عین روز سهیل شاهین سخنگوی طالبان گفته است، دور جدید مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۲۸ و ۲۹ اکتوبر در چین برگزار خواهد شد.

قبل از این در ۲۵ اکتوبر مذاکرات سه جانبۀ "امریکا، روسیه و چین" در بارۀ صلح افغانستان در مسکو برگزار می‌شود که پاکستان هم در آن سهم خواهد داشت.

۴ تن از فرماندهان گروه طالبان در ولایت پروان بازداشت شدند

موقعیت پروان در نقشۀ افغانستان

فرمانده امنیۀ ولایت پروان خبر می‌دهد که چهارتن از فرماندهان گروه طالبان در این ولایت بازداشت شده اند.

محمد محفوظ ولی‌زاده فرمانده امنیۀ ولایت پروان امروز به رادیو آزادی گفت: "این چهار فرمانده که از باشندگان ولایت‌های بغلان و ننگرهار اند، به کمک اطلاعات نیروهای کشفی و استخباراتی بازداشت شده اند.

به گفتۀ آقای ولی‌زاده، این فرماندهان طالب در راه جبل‌السراج و درۀ غوربند بازداشت شده اند که مسئولیت حملات در پروان و بغلان را به عهده داشتند.

سند درز کرده: نتایج انتخابات افغانستان '۲۱ عقرب اعلام می‌شود'

نشان کمیسیون مستقل انتخابات

براساس سندی که از داخل کمیسیون انتخابات افغانستان درز کرده و در اختیار رادیو آزادی قرار گرفته، بخش‌های اجرایی این کمیسیون در نظر دارد که نتایج اولیه انتخابات، روز ۲۱ عقرب اعلام شود.

براساس نوار صوتی منسوب به منعمه منصور، رئیس پلان دارالانشای کمیسیون، او گفته که این تاریخ با مشورت رئیسان بخش‌های عملیاتی کمیسیون تعیین شده است.

یک منبع در کمیسیون مستقل انتخابات به رادیو آزادی گفته که صدای ضبط شده مربوط به خانم منصور است.

اما رحیمه ظریف، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، گفته که تعیین این تاریخ در حد طرح پیشنویس است و نمی‌توان گفت که این تاریخ دقیق اعلام نتایج اولیه انتخابات است.

خانم ظریف افزوده که کار برای تعیین تاریخ اعلام نتایج اولیه انتخابات ششم میزان ادامه دارد.

براساس تقویم چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار بود نتایج اولیه آن روز ۲۷ میزان اعلام شود، اما به دلیل آن‌چه که کمیسیون مستقل انتخابات مشکلات فنی،‌ دشواری مدیریت زمان و نیاز به دقت در شمارش آرا اعلام کرد، نتایج ابتدایی در این تاریخ اعلام نشد.

ترکیه: برای آغاز دوبارۀ عملیات تهاجمی علیه کردها نیازی نیست

سوریه ۱۴ اکتوبر ۲۰۱۹

ترکیه اعلام کرده که نیازی برای آغاز دوبارۀ عملیات تهاجمی علیه ملیشه‌های کرد در خارج از مناطقی وجود ندارد که در آن حالا عملیات نیروهای ترکی جریان دارد، زیرا ایالات متحده به انقره معلومات داده که خروج کردها از مناطق سرحدی در شمال سوریه تکمیل شده است.

وزارت دفاع ترکیه ناوقت دیروز در اعلامیه‌ای گفت: "در این مرحله نیازی به آغاز یک عملیات جدید وجود ندارد".

این خبر بعد از دیدار شش ساعتۀ خصوصی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و همتای روسی‌اش ولادمیر پوتین در شهر ساحلی سوچی منتشر شد. در این دیدار دو جانب روی انجام گزمه‌های مشترک در شمال‌شرق سوریه توافق نموده و در حالی‌که چند ساعت به ختم متارکه به‌میانجی‌گری امریکا باقی مانده است، به جنگجویان کرد ضرب‌الاجل جدید را برای پاک‌سازی محل تعیین کردند.

تیم ملی فوتسال افغانستان در برابر ازبیکستان قرار می‌گیرد

آرشیف، تیم فوتسال افغانستان. عکس جنبه تزئینی دارد.

شفیع شاداب، مسئول مطبوعاتی فدراسیون فوتبال افغانستان به رادیو آزادی گفت: "این مسابقات در چهارچوب رقابت‌های مقدماتی جام جهانی فوتسال و راه‌یابی به جام ملت‌های آسیا است."

او افزود: "تیم ملی فوتسال کشور امروز با ازبیکستان مسابقه دارد که این مسابقه در شهر ارومیه ایران برگزار می‌شود"

به‌گفته آقای شاداب، تیم ملی فوتسال افغانستان در گروه خود علاوه بر ازبیکستان در برابر تیم‌های تاجیکستان و نیپال نیز بازی خواهد کرد.

تیم افغانستان در گروه الف قرار دارد.

در پایان این رقابت‌ها از هر گروه دو تیم برتر به مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا که قرار است در سال ۲۰۲۰ میلادی در ترکمنستان برگزار شود، راه خواهند یافت.

تأکید اعلامیه‌ای بروکسل روی توافق پایدار صلح در افغانستان

دفتر مرکزی ناتو در بروکسل

ملل متحد، اتحادیه اروپا و شماری از کشورهای غربی به شمول ایالات متحده می‌گویند، به تلاش‌ها جهت رسیدن به یک توافق پایدار صلح برای ختم جنگ افغانستان متعهدند.

این اظهارات در اعلامیۀ مشترک آمده است که دیروز در بروکسل منتشر شد جاییکه در آن زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان با همتاهای بریتانوی، فرانسوی، آلمانی، ایتالوی، نارویژی و نماینده اتحادیه اروپا و ملل متحد دیدارهای دو روزه داشت.

اعلامیه با این جملات آغاز شده که آنها خواهان همکاری با حکومت افغانستان، طالبان و دیگر رهبران سیاسی و جامعه مدنی افغانستان اند تا به یک توافق پایدار و همه جانبه دست یافته شود.

در اعلامیه از تمام جوانب درگیر جنگ افغانستان خواسته شده، در جریان مذاکرات آینده بین‌الافغانی آتش‌بس کنند تا به یک نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان دست یافته شود.

اعلامیه تأکید کرده که طالبان و دیگر گروه‌های افغان نباید بگذارند افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن برای القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی بین‌المللی مبدل شود و طالبان باید روابط شانرا با ترویستان قطع و حمایت شانرا از آنها متوقف سازند.

در عین روز سهیل شاهین سخنگوی طالبان گفت، دور جدید مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۲۸ و ۲۹ اکتوبر در چین برگزار خواهد شد.

ناظران نامزدان مُهرولاک صندوق‎های وسایل بیومتریک را بررسی کردند

ناظرین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مرکز بررسی نتایج دیجیتلی و مُهر و لاک صندوق‎های وسایل بیومتریک را بررسی کردند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید ناوقت روز سه‎شنبه مرکز بررسی نتایج دیجیتلی و مُهر و لاک صندوق‎های وسایل بیومتریک از سوی ناظران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، بررسی شد.

حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این را در حساب توییترش نوشته است.

پیش از این، رئیس ستاد تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله روز دوشنبه در یک نشست خبری اعتراضکرد که نیروهای ویژه پولیس با همکاری شماری از کارمندان دارالانشای این کمیسیون قفل‌ دروازه مرکز ملی معلومات را شکسته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه گفت، به مرکز ملی معلومات دستبرد زده نشده و اعتراض مطرح شده در این باره بی‌اساس است.

در انفجار بمب دستی در کیف دو مرد کشته شدند

در اثر انفجار یک بمب دستی در یکی از جاده‌های مرکزی کیف پایتخت اوکراین دو مرد کشته و یک زن زخمی شدند. 

در اثر انفجار یک بمب دستی در یکی از جاده‌های مرکزی کیف پایتخت اوکراین دو مرد کشته و یک زن زخمی شدند.

پولیس اوکراین به رادیو آزادی گفت، کشته شدگان یک نظامی پیشین حدود ۶۰ ساله و یک محافظ امنیتی ۴۲ سالۀ یکی از ساختمان‌های نزدیک محل حادثه بودند.

زنی که در این حادثه جراحت سطحی برداشته است در ۳۰ متری محل انفجار قرارداشت.

جزئیات بیشتر در مورد این حادثه داده نشده است.

'ترمپ از زلنسکی خواسته بود در مورد شرکت گاز اوکراین تحقیق کند'

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

شارژدافیر سفارت ایالات متحده در اوکراین می‌گوید، پیش از اینکه ولادیمیر زلِنسکی رئیس جمهوری اوکراین از قصر سفید دیدن کند، دونالدترمپ رئیس جمهوری امریکا از وی خواسته بود تا در مورد شرکت گاز اوکراین تحقیقات کند که با مخالف سیاسی وی ارتباط دارد.

ویلیم تیلر دیپلومات امریکایی این سخنان را روز سه‌شنبه به یک کمیته سه نفری کانگرس بیان کرده است.

دموکرات‌ها می‌خواهند، رئیس جمهور دونالدترمپ را به خاطر یک معاملۀ مشروط استیضاح کنند.

آقای ترمپ در ۲۵ ماه جولای امسال با رئیس جمهور زلِنسکی تماس تلفونی برقرار کرد و از او خواسته بود که در مورد دارایی‌های جوبایدن و پسرش در اوکراین، معلومات بدهد.

ترمپ، به خاطر به دست آوردن این معلومات ۴۰۰ میلیون دالر کمک نظامی به کیف را که از سوی کانکرس تصویب شده بود، متوقف کرده است.

جوبایدن نامزد پیشتاز حزب دموکرات امریکا بوده و رقیب دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ امریکا به حساب می‌رود.

اسناد صوتی و تصویری "افشای شکار بن لادن" به نمایش گذاشته می‌شود

آرشیف، اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده

اسناد، تصاویر، ویدیو‌ها و نوارهای صوتی غیر محرم حکومتی امریکا که نمایانگر جستجوی حدود ده سالۀ اسامه بن لادن رهبر اسبق القاعده می‌باشند، در محل حوادث تروریستی یازدهم سپتمبر در نیویارک به نمایش گذاشته می‌شود.

این نمایش که "افشای شکار بن لادن" نام دارد به تاریخ ۱۵ نومبر، در موزیم خاص یادبود از حوادث یازدهم سپتمبر در نیویارک گشایش می‌یابد و تصاویر و اسنادی ماموریتی را نشان می‌دهد، که با کشته شدن بن لادن در ایبت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ خاتمه یافت.

ترکیه: نیاز نیست عملیات جدید در شمال سوریه آغاز شود

ترکیه اعلان کرده که نیازی برای آغاز دوباره عملیات تهاجمی علیه ملیشه‌های کُرد در خارج از مناطقی وجود ندارد که در آن در حال حاضر عملیات نیروهای ترکی جریان دارد، زیرا ایالات متحده به انقره معلومات داده که خروج آنها از مناطق سرحدی در شمال سوریه تکمیل شده است.

وزارت دفاع ترکیه ناوقت روز سه‌شنبه در اعلامیه‌ای گفت: "در این مرحله نیازی به آغاز یک عملیات جدید وجود ندارد."

این خبر بعد از دیدار شش ساعته خصوصی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و همتای روسی‌اش ولادیمیر پوتین در شهر ساحلی سوچی منتشر شد.

در این دیدار دوجانب روی انجام گزمه‌های مشترک در شمالشرق سوریه توافق کرده و در حالیکه چند ساعت به ختم متارکه به میانجیگری امریکا باقی مانده است، به جنگجویان کرد ضرب الاجل جدید را برای تصفیهء محل تعیین کردند.

چهار فرمانده طالبان در پروان بازداشت شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه عمومی افغانستان

چهار تن از فرماندهان گروه طالبان در ولایت پروان بازداشت شدند.

محمد محفوظ ولی زاده فرمانده پولیس پروان امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، این چهار تن که از باشندگان ولایت های بغلان و ننگرهار اند به کمک اطلاعات نیروهای کشفی و استخباراتی بازداشت شده‌اند.

به گفته آقای ولی زاده، این فرماندهان طالبان در راه جبل السراج و دره غوربند بازداشت شده‌اند که مسئولیت حملات در پروان و بغلان را داشتند.

تفاهمنامه صادرات جلغوزه با یک شرکت چینی امضا می‌شود

آرشیف، فابریکه جلغوزه در کابل

وزارت تجارت افغانستان تفاهمنامه‌ای برای صادرات جلغوزه با یک شرکت چینی امروز چهارشنبه امضا می‌کند.

یونس مومند، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان، به رادیو آزادی گفت این تفاهمنامه شام امروز امضا می‌شود.

به گفته آقای مومند، براساس این تفاهمنامه، صادرات جلغوزه به چین و کشورهای دیگر بیشتر می‌شود.

او گفت: "آنان می‌خواهند جلغوزه افغانستان از طریق حیرتان و دهلیزهای هوایی صادر شود."

در عین حال، نصیر عالمیار، رئیس اتاق تجارت و صنایع پکتیا، به رادیو آزادی گفت امروز سنگ بنای مرکز بسته‌بندی جلغوزه به ارزش یک میلیون دالر در این ولایت گذاشته می‌شود که هزینه آن را بخش خصوصی می‌پردازد.

در این اواخر میزان صادرات جلغوزه افغانستان افزایش یافته است.

مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند در هشت ماه گذشته ۹۰۰ تُن جلغوزه به ارزش پنج میلیون دالر صادر شده است.

در حال حاضر یک کیلو جلغوزه افغانستان در بیرون از این کشور ۵۰ دالر به فروش می‌رسد.

نوازشریف از زندان به شفاخانه منتقل شد

آرشیف، نواز شریف صدراعظم سابق پاکستان

نواز شریف صدراعظم پیشین پاکستان پس از بدتر شدن وضعیت صحی‌اش به شفاخانۀ لاهور منتقل شده است.

ادنان خان، داکتر شخصی آقای شریف گفته است، او با کمبود شدید پلاکت خون روبرو شد و برای تداوی فوراً ناوقت دیروز دوشنبه به شفاخانه منتقل شد.

نواز شریف ۶۹ ساله به اتهام فساد اداری و خرید جایداد بدون ارائه منبع مالی آن، به هفت سال زندان محکوم شده است.

او همواره اتهام‌ها بر خودش را رد کرده است.

نواز شریف بیماری قلبی و شکر دارد.

دفتر ملی حسابدهی لاهور امروز سه شنبه گفت، وضعیت آقای شریف تحت کنترول است.

به گفتۀ این اداره، شاید شریف به خاطر ادویۀ که مصرف می‌کند، دچار این مشکل شده باشد.

شهباز شریف برادر کوچک نواز شریف و رهبر کنونی حزب مسلم لیگ شاخه نواز هشدار داده که اگر چیزی با برادرش واقع شود، حکومت عمران خان، صدراعظم پاکستان مسئول خواهد بود.

دو سرباز امریکایی در ولایت هلمند زخمی شدند

موقعیت ولایت هلمند در نقشه عمومی افغانستان

مقام‌های ولایت هلمند می‌گویند، طالبان امروز بیش از ۱۰ راکت بر شهر لشگرکاه پرتاب کردند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی گفت، بسیاری از راکت‌ها به فرماندهی زون ۵۰۵ پولیس برخورد کرده اند.

یک منبع به رادیو آزادی گفته است که در این رویداد ۲ سرباز امریکایی زخمی شده اند.

آقای زواک زخمی شدن سربازان امریکایی را تأیید نکرد، اما گفت، در نتیجۀ اصابت یکی از راکت ها به یک خانه دو زن زخم برداشته اند.

مقام‌های امریکایی در افغانستان تا کنون در این مورد تبصره نکرده اند.

شماری از نیروهای امریکایی در فرماندهی زون ۵۰۵ پولیس هلمند مستقر هستند.

آنها نیروهای افغان را در بخش‌های استخبارات و هوایی یاری می‌رسانند.

تیراندازی طالبان در شاهراه دوشی-بغلان ۱کشته و ۳زخمی برجای گذاشت

موقعیت ولایت بغلان در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجۀ تیراندازی طالبان بر موتر حامل مسافران یک مسافر کشته و سه مسافر دیگر زخمی شدند.

این را صاحب داد غفوری، ولسوال دوشی به رادیو آزادی گفت.

به گفتۀ آقای غفوری، این رویداد امروز در شاهراه دوشی – بغلان رخ داد.

دلیل این تیراندازی طالبان تا کنون روشن نیست و این گروه هم در این مورد ابراز نکرده است.

تحقیقات: در اعتراضات اخیر عراق ۱۵۷ تن کشته شده‌اند

آرشیف، تظاهرات ضد حکومتی در عراق

تحقیقات نشان می‌دهد که در نتیجۀ اعتراض‌های ضد حکومت در عراق ۱۵۷ تن کشته شده‌اند.

این اعتراض‌ها اخیراً در بغداد و دیگر شهر‌های بزرگ عراق راه اندازی شد.

یافته‌های هیئت حقیقت یاب در این مورد امروز منتشر شد.

این هیئت گفته است، ۱۴۹ غیرنظامی و ۸ تن از نیروهای امنیتی کشته شده اند.

اعتراض‌ها کننده ها در اول ماه اکتوبر بخاطر میزان بلند بیکاری، عرضه نشدن کافی خدمات و فساد گستردۀ اداری به جاده‌ها ریختند و سپس تظاهرات به خشونت گرایید.

در یک انفجار دو کودک در غزنی کشته شدند

موقعیت ولایت غزنی در نقشه عمومی افغانستان

باز محمد همت، رئیس شفاخانۀ ملکی غزنی از کشته شدن دو کودک و زخم برداشتن سه کودک دیگر در یک انفجار خبر داده است.

آقای همت امروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، وضعیت یکی از زخمی ها وخیم است.

بر اساس گزارش‌ها، این انفجار امروز در شهر غزنی رخ داد، اما نوعیت انفجار روشن نشده است.

حزب حاکم کانادا برنده بیشترین کرسی‌های پارلمان شد

جستن ترودو صدراعظم کانادا با خانم سوفی گرگوار ترودو.

نتایج ابتدایی انتخابات فدرال کانادا نشان می‌دهد که حزب لیبرالِ جستن ترودو، صدراعظم این کشور بیشترین کرسی‌های پارلمان را به دست آورده است.

با این، مریم منصف کانادایی افغان الاصل و عضو حزب لیبرال هم بار دیگر به عنوان نماینده شهر پتربرو به پارلمان راه یافت.

پارلمان کانادا ۳۳۸ کرسی دارد.

این نتیجۀ انتخابات، بهترین فرصت برای تشکیل حکومت برای حزب لیبرال خواهد بود.

اما لیبرال‌ها نتوانسته اند اکثریت را تشکیل بدهند، به این معنی که آنها برای ماندن در قدرت روی حزب دیگر اتکا خواهند کرد.

ترودو ۴۷ ساله ناوقت دیروز دوشنبه در میان هوادارانش در شهر مونترال گفت: "آنهایی که برای ما رأی ندادند بدانند که ما هر روز برایتان کار خواهیم کرد. ما برای همه حکومت خواهیم کرد، بدون در نظرداشت اینکه شما چی گونه رأی تان را استعمال کردید. تیم ما تیمی است که برای تمامی کانادایی‌ها خواهد رزمید."

جستن ترودو چهار سال پیش به قدرت رسید و تعهدش آوردن "تغییر واقعی" بوده است.

چند مورد رسوایی و برآورده نشدن تقاضاهای بلند، از محبوبیت اوکاسته است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در حساب توییتر خود آنچه را پیروزی عالی ترودو خوانده به او تبریک گفته است.

برخی محصولات زراعتی افغانستان در ریاض به نمایش گذاشته شد

نمایشگاه بین‌المللی در ریاض

در یک نمایشگاه بین‌المللی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، برخی از محصولات زراعتی افغانستان نیز به نمایش گذاشته شده است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان، امروز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که در این نمایشگاه میوه خشک و تازه، جلغوزه، زعفران، گیاه‌های طبی و برخی تولیدات دیگر زراعتی این کشور به نمایش گذاشته شده است.

او گفت: "این نمایشگاه به همکاری وزارت زراعت، باغداری و بازاریابی ایالات متحده امریکا و موسسه چمپ راه‌اندازی شده و در آن ۱۶ غرفه به محصولات افغانستان اختصاص یافته است."

آقای رستمی می‌گوید که به نمایش گذاشتن محصولات زراعتی افغانستان در این نمایشگاه سه روزه می‌تواند در زمینه بازاریابی برای محصولات این کشور بسیار مفید واقع شود.

در جریان سالجاری میلادی تولیدات افغانستان به ویژه محصولات زراعتی این کشور در برخی از کشورهای دیگر نیز به نمایش گذاشته شده و قراردادهای زیادی برای خرید آن به امضا رسیده است.

ناروهیتو، رسماً بر تخت امپراتوری جاپان نشست

ناروهیتو امپراتور جدید جاپان

ناروهیتو، رسماً بر تخت امپراتوری جاپان نشست و یکصد و بیست و ششمین امپراتور این کشور شد.

مراسم تاج‌گذاری ناروهیتو ۵۹ ساله روز دوشنبه در توکیو برگزار شد.

مقام‌های بیش از ۱۷۰ کشور جهان در این مراسم اشتراک کردند.

او گفت: سوگند یاد می‌کنم که مطابق قانون اساسی عمل می‌کنم و مسئولیتم را به عنوان نماد دولت و وحدت مردم انجام خواهم داد."

ناروهیتو جانشین پدرش، آکیهیتو، شده است.

ناروهیتو نخستین امپراتور جاپان است که پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمده است.

رهبران ترکیه و روسیه در شهر سوچی دیدار می‌کنند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه.

رئیسان جمهور ترکیه و روسیه امروز سه‌شنبه روی عملیات نظامی در شمالشرق سوریه و وضعیت در آنجا گفت‌وگو می‌کنند.

رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین در شهر سوچی می‌بینند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد، که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هشدار داده است، اگر کُردها از شمال شرق سوریه بیرون نشوند، عملیات نظامی علیه آنها ازسرگرفته خواهد شد.

آتش‌بس موقت در عملیات نظامی ترکیه در مناطق کُردنشین در شمالشرق سوریه، شام امروز پایان می‌یابد.

این آتش‌بس پنج روزه به میانجیگری ایالات متحده امریکا برقرار شد.

'وارد شدن تلفات سنگین به طالبان و نیروهای افغان در ارزگان'

آرشیف، عملیات نظامی نیروهای افغان در ارزگان

یک مقام ولایت ارزگان می‌گوید، در جریان عملیات نظامی در ولسوالی گیزاب از دو روز به این سو به طالبان و نیروهای افغان تلفات سنگین رسیده است.

سید محمد سادات ناصری، معاون والی ارزگان به رادیو آزادی گفته است، نزدیک صد جنگجوی طالبان کشته و زخمی شده‌اند.

اما او دقیقاً نگفت، چند طالب کشته و چند طالب زخمی شده‌اند.

به گفتۀ ناصری، ده ها تن از نیروهای پولیس و اردوی ملی نیز جان داده و زخم برداشته اند.

ناصری افزود، ۶ نیروی کماندو و دو سرباز اردوی ملی به قتل رسیده اند.

به گفتۀ او، ۲۵ پولیس کشته، زخمی و اسیر شده اند.

او جزئیات بیشتر در این مورد نداد.

شورای امنیت ملل متحد انفجار هسکه مینه را نکوهش کرد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد کشته شدن ده ها تن در ولایت ننگرهار را با شدیدترین الفاظ نکوهش کردند.

در خبرنامۀ دیروز دوشنبه (۲۹ میزان) دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما، به نقل از آنها گفته شده، نیاز است تا عاملان، سازمان دهندگان و تمویل کننده‌های این گونه اعمال شنیع هراس افگنانه پاسخگو باشند و به عدالت کشانده شوند.

نمازگزاران روز جمعه در داخل مسجدی محلی در ولسوالی هسکه مینه سرگرم عبادت بودند که، انفجار رخ داد.

مقام‌ها کشته شدن بیش از ۷۰ تن و زخم برداشتن ده‌ها تن دیگر در این رویداد را تأیید کرده اند.

مسئولیت رویداد را کسی یا گروه به عهده نگرفته است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان این رویداد را در توییترش محکوم کرده است.

هم طالبان و هم جنگجویان وابسته به گروه دولت اسلامی داعش در بخش‌های ننگرهار فعالیت دارند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG