لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲ ثور ۱۴۰۳ کابل ۱۰:۲۸

خبر ها

پانزده کودک مبتلا به سوراخ قلب به دو شفاخانه کابل معرفی شدند

تعدادی از اطفال بیمار که توسط والدین شان برای ثبت و تداوی به هلال احمر افغانی در کابل آورده شده اند
تعدادی از اطفال بیمار که توسط والدین شان برای ثبت و تداوی به هلال احمر افغانی در کابل آورده شده اند

جمعیت هلال احمر افغانستان می گوید که ۱۵ کودک دیگر مبتلا به سوراخ قلبی، برای تداوی به دو شفاخانه در کابل معرفی شده اند.

گفته شده که مصارف تداوی این کودکان از سوی جمعیت هلال احمر افغانستان پرداخته می شود.

این جمعیت که تحت کنترول طالبان قرار دارد، روزشنبه(۲۰ اپریل) در شبکه اکس(تویتر سابق) نوشته که در ۲۱ ماه گذشته بیش از سه هزار کودک مبتلا به سوراخ قلبی را برای تداوی به شفاخانه های مختلف معرفی کرده است.

در گذشته، کودکان مبتلا به مشکلات قلبی، اکثر برای تداوی به جرمنی و سایر کشورها فرستاده می شدند.

در ایالت خیبر پشتونخواه پاکستان از سرازیر شدن سیلاب ها هشدار داده شده است

سیلاب ها در پاکستان
سیلاب ها در پاکستان

به دلیل بارندگی های شدید باران و آب شدن یخچال های طبیعی، روزشنبه(۲۰ اپریل) در ایالت خیبر پختونخوا پاکستان هشدار جاری شدن سیلاب های شدید صادر شد.

در این ایالت که به شدت از بارندگی های اخیر متاثر شده، مسوولان دیروز هشدار دادند که در چند روز آینده به دلیل آب شدن یخچال های طبیعی در بسیاری از ولسوالی های خیبر پختونخوا احتمال جاری شدن سیلاب های شدید، وجود دارد.

محمد قیصر خان رئیس اداره مبارزه با رویداد های طبیعی ایالت خیبر پختونخوا گفته، احتمال دارد که سیلاب ها شدید و آنی باشد و مردم باید قبل از هر خطر، به محلات مصون بروند.

در پنج روز گذشته در اثر بارندگی های شدید و رویداد های مرتبط به آن، ۴۶ تن به شمول ۲۵ کودک در این ایالت کشته شده اند.

مقامات می گویند که حداقل ۲۵۰۰ منزل مسکونی و ۲۶ مکتب در ایالت خیبر پختونخوا به طور کامل یا قسمی، تخریب شده است.

بسته کمکی بیش از ۶۰ میلیارد دالر به اوکراین از سوی مجلس نماینده امریکا تصویب شد

بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگرس
بیرق ایالات متحده در مقابل ساختمان کانگرس

مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا در یک رای گیری تاریخی دو حزبی روزشنبه(۲۰ اپریل)، بسته کمکی را با تاخیر بسیار تصویب کرد که ۶۰.۸۴ میلیارد دالر کمک به شدت مورد نیاز را به اوکراین ارائه می کند.

این رأی گیری پس از آن صورت گرفت که دموکرات ها و جمهوری خواهان پس از ماه ها مخالفت در مورد ادامه حمایت ایالات متحدۀ امریکا از اوکراین در برابر تهاجم روسیه، سرانجام در عقب این قانون به هم پیوستند.

نشریۀ پولیتیکو از قول دو مقام امریکایی که از افشای نام هایشان خودداری کرده، پیش از رای گیری گزارش داد که در صورت تایید، پنتاگون در حال آماده شدن برای تحویلدهی سریع بسته ای از تسلیحات مورد نیاز عاجل به اوکراین از جمله گلوله های توپچی و مدافع هوایی است.

این بسته کمکی اکنون برای تصویب به مجلس سنای امریکا می رود که انتظار می رود که به سرعت تصویب شود. رئیس جمهور جو بایدن قول داده که این بسته کمکی را در اسرع وقت امضا کند.

ینس استولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از تصویب این بسته کمکی برای اوکراین استقبال کرده اند.

وزرای خارجه مصر و ترکیه وضعیت در غزه را « وحشتناک » توصیف کردند

جنگ در غزه هزاران فلسطینی را آواره ساخته است
جنگ در غزه هزاران فلسطینی را آواره ساخته است

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه می گوید که با سامح شکری همتای مصری اش در مورد وضعیت وحشتناک در نوار غزه گفتگو کرده است.

وزرای خارجۀ این دو کشور در جریان ملاقات درشهر استانبول در ترکیه، همچنین در مورد کمک های بشری به نوار غزه که توسط اسرائیل محاصره شده، صحبت کرده اند.

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه پس از این دیدار در کنفرانس خبری گفت که با همتای مصری اش درباره کمک های بشری به نوار غزه و اقداماتی که برای ایجاد"دو دولت" می توان انجام داد، گفتگو کرده اند.

مصر همراه با شماری از کشورهای دیگر، برای توافق طرف های درگیر به آتش بس در نوار غزه، تلاش می کند.

دهها هزار تن در اسپانیا برای ترغیب دولت به کاهش تعداد توریستان تظاهرات کردند

بیرق های اسپانیه در یک تجمع مردمی
بیرق های اسپانیه در یک تجمع مردمی

حدود ۵۵۰۰۰ تن در جزایر"قناری" اسپانیا بر ضد"توریزم انبوه" تظاهرات کردند.

براساس تلویزیونی دولتی آر. تی. وی. ای(RTVE) و روزنامه"ال پایس" حدود ۵۵ هزار تظاهرکننده روزشنبه (۲۰ اپریل) در هشت جزیرۀ مسکونی اقیانوس اطلس در سواحل غربی افریقا، خواستار محدود ساختن تعداد توریست ها و مسکن ارزان قیمت برای مردم محلی شدند.

تظاهر کنندگان پوسترهایی را با خود حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود"توریزم کرایۀ خانه را زیاد می کند" و "بهشت با کانکریت ساخته نمی شود".

براساس گزارش ها، توریزم بیش از حد به این مناطق، باعث بلند رفتن کرایۀ منازل و افزایش قیمت ها شده که مردم عادی محلی، توانایی پرداخت آن را ندارند.

گزارش : از آغاز سال جاری میلادی تاکنون ۱۴ افغان در ایران اعدام شده اند

تصویر آرشیف: صحنه اعدام در ایران
تصویر آرشیف: صحنه اعدام در ایران

یک بنیاد حقوق بشر ایران موسوم به" ههنگاو" می گوید از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی تاکنون تعداد افغان های که در زندان های ایران اعدام شده اند به ۱۴ تن رسیده است.

"ههنگاو" روزشنبه(۲۰ اپریل) در گزارشی گفت که چهار افغان روز پنجشنبه در زندان مشهد و پنجم چهارشنبه گذشته در یکی از زندان های تبریز اعدام شدند. چهار تن نخست به جرم مواد مخدر و نفر پنجم به جرم قتل اعدام شده اند.

براساس گزارش بنیاد"ههنگاو" در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۲۸ افغان در زندانهای ایران اعدام شده بودند.

باران های شدید و سرازیر شدن سیلاب در ۱۹ ولایت افغانستان پیش بینی شده است

تخریبات ناشی از سیلاب های اخیر در ولایت فاریاب
تخریبات ناشی از سیلاب های اخیر در ولایت فاریاب

اداره هواشناسی افغانستان که تحت کنترول طالبان قرار دارد، باریدن برف، باران های شدید، رعد و برق و جاری شدن سیلاب ها را به روز یکشنبه(۲۱ اپریل) در ۱۹ ولایت افغانستان پیش بینی کرده است.

این اداره، روزشنبه در اطلاعیه ای گفت، به شمول سالنگ ها در ولایات ننگرهار، لغمان، کاپیسا، پروان، پنجشیر، بغلان، تخار، بدخشان، کابل، میدان وردک، بامیان، دایکندی، ارزگان، زابل، غزنی، پکتیکا، خوست، پکتیا و لوگر، میزان بارندگی باران از ۱۵ تا ۳۰ میلی متر و برف ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر پیش بینی می شود.

وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی طالبان نیز دیروز اعلام کرد که از چهارشنبه تا اکنون، بر اثر بارندگی و سیلاب ها در افغانستان، ۲۹ تن کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند.

فصل سوم لیگ قهرمانان فوتبال افغانستان در کابل آغاز شد

تصویر آرشیف: گوشه یی از یک بازی لیگ فوتبال در کابل
تصویر آرشیف: گوشه یی از یک بازی لیگ فوتبال در کابل

فصل سوم لیگ قهرمانان فوتبال افغانستان امروز در کابل آغاز شد.

در بازی نخست این فصل تیم ابومسلم فراه، تیم سرسبز یاشلر را با نتیجه دو صفر شکست داد.

بازی های بعدی میان تیم های «سرخ پوشان خوافی» با «خراسان اف سی»، «استقلال اف سی» با «عینو مینه» «خدیم اف سی» با «اتک انرژی» «جوانان واحدی» با «موج ساحل» و «عدالت اف سی» با «میوند اف سی» برنامه ریزی شده است.

قرار است که در این فصل ۶۶ بازی به طور لیگ و تک بازی انجام شود.

در نتیجه انفجار در یک پایگاه نظامی در عراق یک تن کشته و ۸ تن دیگر زخمی شدند

تصویر آرشیف: انفجاردر عراق
تصویر آرشیف: انفجاردر عراق

در اثر انفجار در یک پایگاه نظامی در عراق که ائتلاف گروه های مسلح طرفدار ایران را در خود جا داده است، یک تن کشته و هشت تن دیگر زخمی شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، مقامات امروز گفتند که انفجار در طول شب در پایگاه «کالسو» در ولایت بابل در جنوب بغداد رخ داد.

اما جزئیات کامل در مورد این رویداد منتشر نشده است.

در این پایگاه، اردو، پولیس و نیروهای حشد الشعبی مستقر استند.

این پس از آنست که چند روز پیش ایران حمله بی پیشینه بر اسرائیل انجام داد و اوایل روز جمعه از حمله تلافی جویانه منتسب به اسرائیل بر ایران نیز خبر هایی منتشر شد.

اجمل اسحق زی به عنوان مدرس فدراسیون جهانی کورش تدریس خواهد کرد

اجمل اسحق زی
اجمل اسحق زی

به گزارش فدراسیون کورش، سامبو و کشتی رستمی افغانستان، اجمل اسحق زی که قبلأ به عنوان ورزشکار در تیم ملی کورش افغانستان چندین سال عضویت داشت اینبار در عرصه علمی و اکادمیک این ورزش به عنوان یکی از داوران نخبه آسیا و جهان در کورس جهانی کورش تدریس خواهد کرد.

کورس آموزشی در این زمینه قرار است که به تاریخ های بیست و یکم الی بیست و هفتم اپریل به میزبانی شهر تاشکند ازبکستان در عرصه های داوری و مربیگری بین المللی برگزار شود.

قابل ذکر است که این کورس با حمایت فدرسیون بین المللی کورش، دانشگاه تربیت بدنی و ورزش ازبکستان و فدراسیون ملی کورش این کشور تدارک دیده شده است.

داوران و مربیان که در این کورس جهانی کورش اشتراک ورزند و بتوانند در امتحانات آن موفق شوند، اسناد درجه "A" فدراسیو بین المللی کورش را کسب خواهند کرد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG