لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۳۰

خلیل‌زاد: به زمین گذاشتن اسلحه از سوی همه جوانب، نتیجۀ هر روند صلح است


آرشیف، زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان حین کنفرانس خبری در سفارت امریکا در کابل. Jan 28 2019

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان از جوانب درگیر جنگ خواسته تا اسلحه شان را به زمین گذاشته و به خشونت‌ها پایان دهند.

آقای خلیل‌زاد در تویت تازه اش نوشته است: "به زمین گذاشتن اسلحه از سوی همه جوانب، نتیجۀ هر روند صلح است. توافق همه جوانب به کاهش خشونت‌ها گامی ضروری برای رسیدن به این نتیجه و انتخاب مسئولانۀ اخلاقی است. ما آماده‌ایم."

این اظهارات آقای خلیل‌زاد در حال است که ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان پیش از این در پاسخ به یک پیام مشابه خلیل‌زاد گفته است که وی باید به فکر این نباشد که طالبان سلاح شانرا به زمین بگذارند.

این تویت‌ها در حال صورت گرفته است که، دور ششم مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در دوحه قطر آغاز شد و به گفته دفتر سیاسی طالبان در قطر این گفتگو ها تا دو روز دیگر پایان می‌یابد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که در حال نزدیک شدن به رفع اختلافات با طرف امریکا در مورد جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان و مسایل دیگر هستند.

از سوی هم سید اکبر آغا رئیس شورای راه نجات افغانستان و یک مقام پیشین گروه طالبان می‌گوید که در اجندای دور ششم مذاکرات صلح میان نمایندگان طالبان و امریکا در قطر، خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان و استفاده نشدن خاک افغانستان علیه کشور دیگری شامل بوده که در این زمینه پیشرفت شده‌است:

"به نظرم که برخی طالبان می‌گویند که خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان و این‌که از خاک این کشور علیه کشور دیگر استفاده نمی‌شود پیشرفت شده اما این‌که چگونه در این باره معلومات دقیق ندارم."

آرشیف، سید اکبر آغا رئیس شورای راه نجات افغانستان و یک مقام پیشین گروه طالبان
آرشیف، سید اکبر آغا رئیس شورای راه نجات افغانستان و یک مقام پیشین گروه طالبان

از سوی هم وحید مژده آگاه امور سیاسی که گفتگو‌های جاری صلح در قطر را دنبال می‌کند می‌گوید با توجه به سخنان اخیر خلیل‌زاد و طالبان گمان نمی‌کند که در گفتگو‌های قطر پیشرفت شده باشد:

"فکر نمی‌کنم که پیشرفت شده باشد زیرا طالبان می‌خواهند که نیرو‌های خارجی در وقت کمتر افغانستان را ترک کنند اما خلیل‌زاد از طالبان خواسته که سلاح شانرا به زمین بگذارند از این معلوم می‌شود که هنوز هم میان دو طرف فاصله‌ها وجود دارد."

وحید مژده آگاه امور سیاسی
وحید مژده آگاه امور سیاسی

مقامات طالبان و امریکا تا حالا در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

اما سید اکبر آغا رئیس شورای راه نجات افغانستان و یک مقام پیشین گروه طالبان می‌گوید قرار است گفتگو‌ها میان نماینده‌های طالبان و امریکا وارد دور هفتم شود.

نورالله شایان

XS
SM
MD
LG