لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
چهارشنبه ۲۴ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۵۹

دور ششم گفتگو‌ها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه آغاز شد


آرشیف، هیئت امریکایی به ریاست زلمی خلیل‌زاد در جریان گفتگو با هیئت طالبان در قطر. February 26, 2019

دور ششم گفتگو‌ها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر آغاز شده‌است.

به‌گفته شورای عالی صلح افغانستان، آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی از اجندای این گفتگوهاست.

عبدالخبیر اوچقون معاون این شورا روز چهارشنبه «۱۱ ثور ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت، از سخنان زلمی خلیل‌زاد بر می‌آید که طالبان برای حل معضل افغانستان از طریق گفتگو‌های بین‌الافغانی در این دور مذاکرات آماده‌گی دارند.

آرشیف، عبدالخبیر اوچقون معاون شورای عالی صلح افغانستان
آرشیف، عبدالخبیر اوچقون معاون شورای عالی صلح افغانستان

وی افزود:

"در دور ششم امکان خیلی زیاد وجود دارد که این‌ها به توافق برسند روی دو اجندا یک آتش‌بس و دیگر بستر سازی برای آغاز گفتمان بین‌الافغانی. هم‌چنان امیدوارم که دولت افغانستان هرچه زودتر یک تیم مذاکره کننده همه شمول و مورد قبول همه طرف‌ها را آماده سازد."

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نیز در صفحۀ تویترش نگاشته‌است که این گفتگوها روز چهارشنبه، آغاز خواهند شد.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان پیش از این ۵ بار با نماینده‌گان طالبان پیرامون صلح افغانستان در قطر نشست و گفتگو کرده‌است.

دو طرف مذاکره در دور پنجم این نشست‌ها اعلام کردند که روی خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و قطع رابطه طالبان با داعش و القاعده به توافق رسیده‌اند.

اما، آقای خلیل‌زاد تأکید کرده بود که توافق نهایی روی تمامی موارد مشروط به آغاز مذاکرات طالبان با حکومت و برقراری آتش‌بس در افغانستان است.

نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان به تازه‌گی پس از دیدار از افغانستان و پاکستان به قطر رفته‌است.

آقای خلیل‌‌زاد پس از دیدار‌ اش از اسلام‌آباد در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که از نقش پاکستان در ایجاد همآهنگی برای حمایت از صلح افغانستان استقبال می‌کند، اما او افزوده که "زمان عمل فرا رسیده‌است."

در همین حال سید اکبر آغا یک مقام پیشین گروه طالبان می‌گوید که امیدواری زیاد است تا امریکایان و طالبان در دور ششم به توافق برسند.

آرشیف، سید اکبر آغا یک مقام پیشین گروه طالبان
آرشیف، سید اکبر آغا یک مقام پیشین گروه طالبان

وی می‌گوید:

"فکر می‌کنم که طالبان و امریکایی‌ها هر دو طرف در دور پنجم امیدوار بودند که در دور ششم حتماً به توافق می‌رسند، زیاد توقع می‌رود که این بار مذاکرات به نتیجه نهایی برسد."

از سوی دیگر، طالبان در خبرنامه‌ای می‌گویند که ملا برادر، معاون امور سیاسی این گروه و رئیس دفتر طالبان در قطر با وزیر خارجه اندونیزیا در دوحه دیدار کرده‌است.

خبرنامه می‌افزاید که دو طرف در بارۀ گفتگوهای روان طالبان با امریکایان و نیز عوامل ملغا شدن نشست بین‌الافغانی در دوحه، گفتگو کردند.

گزارش: نورالله شایان

مرتبط

XS
SM
MD
LG