لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۷

ارگ: برای آتش‌بس هر زمان آماده هستیم در صورتیکه دوجانبه باشد


ارگ ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید هرگاه هدف از مطلب نوشته شده زلمی خلیل‌زاد در تویترش قطع جنگ باشد حکومت افغانستان آماده آتش‌بس می‌باشد.

عارف صمیم معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه ۱۴ ثور در صحبت با رادیو آزادی در پیوند به تویت تازه خلیل‌زاد در مورد به زمین گذاشتن اسلحه از سوی همه جوانب گفت:

"اگر منظور از سلاح گذاشتن آتش‌بس باشد حکومت آماده آتش‌بس هر لحظه است در صورتی‌که دو طرفه باشد."

اما آقای عارف افزود که نیروهای امنیتی افغانستان سلاح‌ شان را برای دفاع و حفاظت از مردم و کشور شان برداشته‌اند.

رئیس جمهور غنی در روز پایانی لویه جرگه مشورتی صلح گفته بود که بخاطر آتش‌بس دو جانبه و ایجاد دفتر برای طالبان در افغانستان آماده‌است.

زلمی خلیل‎زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در تویت تازه‌اش نوشته است که به زمین گذاشتن اسلحه از سوی همه جوانب، نتیجۀ هر روند صلح است و توافق همه جوانب به کاهش خشونت‌ها گامی ضروری برای رسیدن به این نتیجه و انتخاب مسئولانۀ اخلاقی است. ما آماده‌ایم."

ظاهراً این تویت آقای خلیل‌زاد در واکنش به تویت ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان است که قبلاً در پاسخ به یک پیام مشابه زلمی خلیل‌زاد گفته بود که وی نباید به این فکر باشد که طالبان سلاح‌ شان را به زمین بگذارند.

اما طالبان تا هنوز در مورد تویت تازه آقای خلیل‌زاد ابراز نظر نکرده‌اند.

این در حالیست که سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که هر دو طرف در دور ششم گفتگو‌ها روی جدول زمانی خروج نیرو‌های خارجی از افغانستان به موافقه نزدیک شده‌اند.

در این حال برخی از کارشناسان امور از این سخنان آقای خلیل‌زاد برداشت دیگری دارند.

باری عارض کارشناس سیاسی
باری عارض کارشناس سیاسی

باری عارض یکی از این کارشناسان گفت:

"حرفِ را که این‌بار خلیل‌زاد مطرح کرده‌است از لحاظ فورم این حرف درستی نیست به گونه معنای تسلیم شدن را می‌دهد اما از لحاظ محتوا این در پیشرفت مذاکرات یک وسیله فشار است."

اما آقای عارض تأکید می‌کند این سخنان در روند مذاکرات صدمه وارد نمی‌کند و قابل تشویش هم نبوده و یک روند عادی مذاکرات می‌باشد.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG