لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۵۶

اشرف غنی از گروه طالبان خواست تا در ماه رمضان از جنگ دست برداشته مصالحه کند


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

چندین جانب از گروه طالبان مسلح خواسته‌اند در ماه مبارک رمضان آتش‌بس کند، آخرین صدا بر طالبان دیروز از سوی رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی صورت گرفت که از این گروه خواست به احترام ماه مبارک رمضان مصالحه کند:

"ماه مبارک رمضان ماه صلح و آشتی است. من یک بار دیگر از طالبان می‌خواهم که به این ماه مبارک احترام بگذارند و به تقاضای صلح و آشتی مردم افغانستان که در فیصله‌های لویه جرگه مشورتی صلح با صریح ترین کلمات انعکاس یافت لبیک بگویند."

آقای غنی در این پیام ویدویی گفت، از هر اقدام برای صلح و آشتی استقبال می‌کند و مخالف ریختن خون افغان‌هاست.

قبل ازین بیانات رئیس جمهور غنی، تدامیچی یاماموتو نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان دیروز از جوانب درگیر جنگ افغانستان خواست، در ماه رمضان جنگ را متوقف سازند.

به گفته آقای یاماموتو "ماه رمضان زمینه عبادت و ریاضت را برای افغان‌ها فراهم می‌سازد و خشونت‌ها باید متوقف شوند."

یوناما در حالی خواهان ختم خشونت‌ها در رمضان شده است که طالبان ندای صلح رئیس جمهور غنی در پایان لویه جرگه مشورتی را رد کرده‌اند.

این گروه که نمایندگانش مشغول گفتگوهای صلح با نمایندگان امریکا در قطر اند تأکید کرده‌است در ماه رمضان حملاتش را شدت می‌بخشد.

رئیس جمهور غنی دیروز در پیامش به مناسبت رمضان ضمن این‌که از طالبان خواهان مصالحه شد، از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان خواست تلاش‌ها برای تأمین امنیت مردم را در این ماه شدت بخشند:

"از قوای امنیتی و دفاعی افغانستان می‌خواهم در این ماه مبارک به تأمین امنیت مردم توجه بیشتر کنند و تا حد توان زمینه را فراهم سازند تا مردم زندگی امن داشته و عبادت شانرا با دل جمع انجام دهند."

حکومت افغانستان در حالی از طالبان خواهان صلح شده و از نیروهای امنیتی اش خواهان توجه بیشتر در حفاظت مردم که طالبان عملاً در جنگ با حکومت بوده و در گفتگوهای شان با نمایندگان امریکا در قطر، تأکید دارند که برای بیرون شدن قوای خارجی از افغانستان وقت تعیین کنند.

این همه در حالی است که دور ششم مذاکرات زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان چهار روز پیش در قطر آغاز شد و ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG