لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۹ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۳۳

حکومت امریکا دستور داده تا کارمندان غیر ضروری‌ این کشور عراق را ترک کنند


آرشیف، سفارت امریکا در بغداد

در حالی‌که تنش‌ها بین ایالات متحده و ایران افزایش یافته است، نانسی پلوسی رئیس مجلس نماینده‌گان امریکا می‌گوید، ایالات متحده باید از جنگ با ایران خودداری کند.

نانسی پلوسی پانزدهم ماه می گفت، قصر سفید بدون تصویب کانگرس ایالات متحدۀ امریکا نمی‌تواند به سوی برخورد در شرق میانه گام بردارد.

  • رد رویارویی نظامی از سوی مقامات امریکا و ایران

مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا و آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ارشد مذهبی ایران نیز چهاردهم ماه می طی اعلامیه‌های جداگانه گفته اند، کشورهای‌شان خواستار جنگ نیستند.

این اظهارات بعد از آن صورت گرفته است که شورشیان حوثی یمن که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند با یک طیاره بی‌پیلوت تأسیسات نفتی عربستان سعودی را مورد حمله قرار دادند و این حرکت جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی تلقی شده‌است.

جاناتان کوین سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل‌متحد دیروز با ابراز نگرانی به شورای امنیت این سازمان گفت:

"ایران تدارک طیارات بی‌پیلوت برای حوثی‌ها را باید متوقف سازد. حملات این هفته بالای تأسیسات عربستان منازعه را توسعه داد و تلاش‌های پروسه به رهبری سازمان ملل و کار مارتین گریفیتس نماینده خاص برای یمن را صدمه می‌زند."

شرکت نفتی عربستان سعودی ارامکو (Aramco) که توسط حکومت کنترول می‌شود گفته است حریق ناشی از این حمله، خسارۀ اندک را وارد کرده و بالای تدارکات نفت عربستان تأثیر نخواهد کرد.

این در حالیست که تا هنوز جزئیات در مورد اتهام خرابکاری در چهار کشتی نفت‌کش که در سواحل امارات متحده عربی به تاریخ سیزدهم ماه می صورت گرفت، روشن نشده‌است.

  • دستور حکومت امریکا به کارمندان غیر ضروری‌اش در عراق

در این حال سفارت امریکا در بغداد می‌گوید، وزارت خارجه ایالات متحده به همۀ کارمندان غیر ضروری دولتی امریکا دستور داده است، عراق را ترک کنند.

سفارت امریکا در بغداد پانزدهم ماه می گفت، این دستور کارمندان این سفارت در بغداد و قونسلگری امریکا در شهر اربیل پایتخت کردستان عراق را شامل می‌شود.

سفارت امریکا در عراق گفته است، خدمات صدور ویزه‌های عادی برای یک مدت مورد تعلیق قرار خواهد گرفت.

وزارت خارجه امریکا با صدور مشوره بازنگری شده مسافرت، گفته است به‌خاطر تهدیدات تروریستی، اختطاف و منازعات مسلحانه، شهروندان این کشور به عراق سفر نکنند.

تهران از گروه‌های جنگجوی شیعه در عراق حمایت می‌کند، اما در اعلامیه سفارت امریکا در عراق و وزارت خارجه این کشور از این گروه‌ها نامبرده نشده است.

  • تعلیق روند آموزش نیروهای عراق از سوی جرمنی

این در حالیست که اردوی جرمنی پانزدهم می اعلام کرد، به‌خاطر افزایش تنش‌ها در منطقه، عملیات آموزشی نیروهای امنیتی عراق را به حالت تعلیق قرار می‌دهد.

حدود ۱۶۰ نظامی جرمنی در آموزش نیروهای امنیتی عراق سهیم بوده‌اند.

قوماندانی مرکزی امریکا گفته است، نیروهای ائتلاف سطح احضارات محاربوی همه قوای نظامی را در سوریه و عراق افزایش داده‌اند.

تنش‌ها بین واشنگتن و تهران بعد از آن افزایش یافت که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در ماه می سال گذشته میلادی از توافق‌نامه اتمی سال ۲۰۱۵ میلادی قدرت‌های بزرگ جهان با ایران خارج شد و تعذیرات شدید را دوباره بر آن کشور اعلام کرد.

این تنش‌ها زمانی بیشتر شد که ایران در سالروز خارج شدن امریکا از این توافق‌نامه گفت که غنی‌سازی یورانیم را به درجه بلند دوباره آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG