لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۴ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۱

هرات در تولید گوشت مرغ خودکفا شده‌است


آرشیف/ تصویر جنبۀ تزئینی دارد یکی از فارم‌های مرغ‌داری در کندهار/Source: MUHAMMAD SADIQ (EPA-EFE)

مسئولان در ریاست زراعت هرات می‌گویند که با سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰ میلیون دالر روی ایجاد فارم‌های مرغداری، هرات در بخش تولید گوشت مرغ به خودکفایی رسیده‌است.

آنان می‌گویند که طی چهار سال گذشته حجم سرمایه‌گذاری روی ایجاد فارم‌های مرغ در این ولایت سیر صعودی را به خود گرفته‌است.

خلیل احمد بهمنش، مدیر عمومی خدمات مالداری ریاست زراعت هرات می‌گوید که به گونه مستقیم چهار هزار نفر در بخش فارم‌های مرغداری مصروف کار اند.

آقای بهمنش افزود:

"اضافه‌تر از ۴۰ میلیون دالر در بخش فارم‌های مرغ‌داری سرمایه‌گذاری شده، فارم‌های مرغ‌داری که می‌گویم، منظور در بخش تخمی، گوشتی، شرکت‌های تولید مواد خوراکه و کشتارگاه‌‌های مرغداری هست که مرغ را کشتار می‌کنند. در ولایت هرات در حدود ۳۶۵ فارم در کُل گوشتی وجود دارد و ۴۰ فارم تخمی."

خلیل احمد بهمنش، مدیر عمومی خدمات مالداری ریاست زراعت هرات
خلیل احمد بهمنش، مدیر عمومی خدمات مالداری ریاست زراعت هرات

بر بنیاد آمار اتحادیه مرغ‌داران هرات، حد اوسط روزانه ۱۰۰ تُن گوشت مرغ در هرات تولید می‌شود و نیمی از این مقدار به ولایت‌های دیگر صادر می‌شود.

یکی از دلایل افزایش رشد سکتور مرغ‌داری در هرات، افزایش علاقه‌مندی تاجران برای سرمایه‌گذاری روی کارخانه‌های تولید مواد خوراکی مرغ شمرده می‌شود.

ضیاءالحق رحمانی، رئیس اتحادیه مرغ‌داران هرات می‌گوید که روزانه حد اوسط ۵۰۰ تُن مواد خوراکه مرغ در فارم‌های مرغ‌داری این ولایت به مصرف می‌رسد و حدوداً ۸۰ درصد از این مواد خوراکه در چهار فابریکه در هرات تولید می‌شود.

آقای رحمانی می‌افزاید:

"عملاً چهار تا از این‌ها فعال هستند و یکی دیگر تجهیزات ساختمان بالاخره کارهای نهایی شرکت خود را تکمیل کرده‌اند و دو فابریکه دیگر هم در دست اجرا هست. خود از آن نشان می‌دهد که رشد چشم‌گیری صورت گرفته و می‌خواهم بگویم که در مجموع ۸۰ فیصد خوراکه مرغ‌ها از تولیدات داخلی است که خود آن یک دستآورد بزرگ و کلان برای صنعت مرغ‌داری افغانستان محسوب می‌شود."

ضیا الحق رحمانی، رئیس اتحادیه مرغداران هرات
ضیا الحق رحمانی، رئیس اتحادیه مرغداران هرات

هرچند هرات در بخش تولید گوشت مرغ به خودکفایی دست یافته است، اما در شهر هرات گوشت‌های بی‌کیفیت خارجی وجود دارد و این وضعیت، روی رشد صنعت مرغ‌داری در هرات تأثیر منفی می‌گذارد.

وکیل احمد کرخی، عضو شورای ولایتی هرات از حکومت می‌خواهد که تعرفه‌های سنگین بر گوشت‌های مرغ وارداتی وضع کند.

آقای کرخی می‌گوید:

"بارها و بارها این مسئله را ما تأکید کرده‌ایم و حالا هم تأکید می‌کنیم که باید تعرفه سنگین برای کسانی که گوشت وارد می‌کنند، برای آن‌ها وضع بشود که تا تولیدات خود ما رشد کند که ما به خودکفایی ۱۰۰ درصد برسیم ان‌شاءالله."

اتحادیه مرغ‌داران هرات می‌گویند که در ماه آینده بر اساس فرمان رئیس جمهور محمد اشرف غنی، وزارت دفاع ملی افغانستان هفته دو مرتبه گوشت مرغ افغانی را در لیست غذایی سربازان اضافه می‌کند.

این اقدام حکومت باعث خواهد شد تا به حجم سرمایه‌گذاری‌ها در بخش ایجاد فارم‌های مرغ‌داری و شمار افراد شاغل در این بخش افزایش یابد.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG