لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۱ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۰۷

اردوی امریکا سپاه پاسداران ایران را متهم به حمله بالای دو نفتکش کرد


یکی از نفتکش‌ها که در خلیج عمان مورد حمله قرار گرفت. June 13, 2019

اردوی ایالات متحده یک ویدیوی را نشر کرده‌است که به گفته‌اش دخیل بودن نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در حمله بالای دو نفتکش نشان می‌دهد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده دیروز پنج‌شنبه ۱۳ جون گفت، این ویدیو نشان می‌دهد که عملۀ قایق‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران آنچه را یک ماین منفجر ناشده به نظر می‌رسد، از بدنۀ یکی از این دو نفتکش، دور می‌سازند.

بیل اوربان، یک سخنگوی این فرماندهی در یک خبرنامه گفته است، نیروهای گزمۀ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران حوالی چهار و ده دقیقۀ پس از چاشت به وقت محل نزدیک نفتکش کاکوکا کریجیوس شدند.

به گفتۀ اوربان ویدیوی ضبط شده، این نیروها را در حال دور ساختن ماین منفجر ناشده از بدنۀ این نفتکش نشان می‌دهد.

این تصویر که سوی اردوی امریکا نشر شده نشان می‌دهد که یک قسمتی از بدنی کشتی نفتکش تخریب شده و در قسمت دیگر ماین جاسازی شده‌است
این تصویر که سوی اردوی امریکا نشر شده نشان می‌دهد که یک قسمتی از بدنی کشتی نفتکش تخریب شده و در قسمت دیگر ماین جاسازی شده‌است

مقام‌ها به شبکۀ خبری سی ان ان گفته اند که وزارت دفاع ایالات متحده باور دارد که هدف این اقدام نیروهای ایرانی از بین بردن شواهد در مورد دخیل بودن‌شان در حمله بالای نفتکش‌ها است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز جمعه ۱۴ جون اتهام امریکا بر ایران مبنی بر دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها در خلیج عمان را نگران‌کننده و هشدار آمیز توصیف کرد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نیز ناوقت دیروز ادعای امریکا را کاملاً رد کرد.

پیش از این، جاناتن کوهن، سرپرست نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت، از شورای امنیت این سازمان می‌خواهد که علیه تهدید آشکار ایران در منطقه مقابله کند.

او پس از ملاقات عقب در‌های بستۀ شورای امنیت، به خبرنگاران گفت: "این حمله‌ها تهدید آشکاری را نشان می‌دهد که ایران متوجه صلح و امنیت جهان ساخته‌است."

دیپلومات‌ها به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته اند که شماری از اعضای این شورا به گونۀ فوری ایران را بخاطر حمله‌ها بر نفتکش‌ها مقصر ندانسته اند، زیرا به گفتۀ آن‌ها شواهد کافی در مورد دخیل بودن ایران در این حملات وجود ندارد.

این نفتکش‌های تجارتی پنج‌شنبه پس از آنکه هدف انفجار‌ها قرار گرفتند، دچار آتش سوزی شدند.

گفته شده‌است که ۲۱عملۀ نفتکش جاپان و ۲۳ عملۀ نفتکش ناروی نجات داده شدند.

یک ماه پیش از رویداد دیروز، چهار نفتکش در سواحل نزدیکی امارات متحدۀ عربی هدف حمله قرار گرفتند.

دو نفتکش عربستان سعودی، یک نفتکش ناروی و یک نفتکش امارات متحدۀ عربی درین حمله‌ها تخریب شدند.

این رویداد منجر به افزایش تنش‌ها میان تهران و واشنگتن و متحدان اش در خلیج فارس شد.

ایالات متحده بخاطر این رویداد نیز ایران را مقصر دانسته، اما تهران این ادعا را بی‌اساس خوانده‌است.

XS
SM
MD
LG