لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۸

آژانس انرژی اتمی: ذخیره یورانیم غنی شده ایران از حد تعیین شده عبور کرده‌است


یوکیا امانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعای ایران را تأیید کرده‌است که ذخیرۀ یورانیم غنی شدۀ این کشور از حد تعیین شده در معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان عبور کرده‌است.

بر اساس گزارش‌ها، یوکیا امانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این تحول را دیروز دوشنبه در ویانا، پایتخت اتریش با اعضای هیئت مدیرۀ این اداره در میان گذاشت.

محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران دوشنبه گفت که ذخیرۀ یورانیم غنی شدۀ این کشور از حد تعیین شده در معاملۀ هسته‌ای ایران عبور کرده‌است.

او در یک نشست خبری در تهران گفت، بر اساس معاملۀ هسته‌ای، افزایش ذخایر یورانیم غنی شده از حقوق ایران است.

او هم‌چنان گفت که کشور‌های اروپایی نتواستند تعهداتی را که در معاملۀ هسته‌ای برای حفظ منافع ایران سپرده بودند، عملی کنند.

این اقدام ایران واکنش‌های را برانگیخته است.

  • نگرانی سازمان ملل‌متحد

ستیفن دوجاریک، سخنگوی آنتونیو گوترش منشی عمومی سازمان ملل‌متحد دیروز دوشنبه اول جولای در یک نشست خبری گفت، گوترش به‌خاطر این کار ایران نگران است.

وی افزود: "او {گوترش} جمهوری اسلامی ایران را تشویق می‌کند تا به تطبیق تمامی تعهدات مرتبط به هسته‌ای در برجام عمل کند. طرف‌های دخیل در برجام نیز به دریافت راه‌های رسیده‌گی به چالش‌های قابل ملاحظۀ که ایران مواجه است، ادامه می‌دهند."

تأسیسات هسته‌ای آب سنگین در نزدیکی اراک یکی از شهرهای بزرگ ایران
تأسیسات هسته‌ای آب سنگین در نزدیکی اراک یکی از شهرهای بزرگ ایران

اتحادیۀ اروپا، بریتانیا، فرانسه و آلمان از ایران خواسته اند که به تمامی تعهداتش در برجام (توافق‌نامه هسته‌ای) عمل کند.

شرایط معاملۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهان، در بدل رفع تحریم‌های بین‌المللی، غنی‌سازی و ذخایر یورانیم ایران را محدود می‌سازد و توانایی‌های هسته‌ای این کشور را کاهش می‌دهد.

ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ به گونۀ یک‌جانبه از این معامله بیرون شد و دوباره بالای ایران تحریم وضع کرد.

XS
SM
MD
LG