لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۱۸

بسته‌گان برخی قربانیان حمله‌های داعش عدالت می‌خواهند


مبشر مسلمیار استاد پوهنتون کابل که اخیراً به اتهام عضویت در گروه داعش از سوی امنیت ملی افغانستان بازداشت شد.

بسته‌گان برخی کشته شده‌های حمله انتحاری سال گذشته بر کلب میوند در کابل از حکومت می‌خواهند تا سه استاد و دو محصل پیشین پوهنتون کابل که به ظن دست داشتن در این حمله بازداشت شده‌اند، به اشد مجازات محکوم شوند.

به تازه‌گی امنیت ملی افغانستان سه استاد و دو محصل پوهنتون کابل را بازداشت کرده که بر اساس اعلامیه این نهاد، در برخی حملات داعش به خصوص حمله بر کلب میوند به نحوی دست داشتند.

رامز احمدی تصویر بردار تلویزیون طلوع یکی از قربانیان این حمله است، پدر رامز می‌گوید که نهاد‌های عدلی و قضایی پس از اثبات جرم، این افراد را باید اعدام نمایند.

مادر رامز احمدی تصویر بردار تلویزیون طلوع نیوز هنوز به یاد پسرش اشک می‌ریزد و در آرزوی این است که روزی عاملین حمله بر کلب میوند در شهر کابل مجازات شوند.

رامز احمدی تصویر بردار تلویزیون طلوع که در حمله بالای کلب ورزشی میوند در غرب کابل کشته شد.
رامز احمدی تصویر بردار تلویزیون طلوع که در حمله بالای کلب ورزشی میوند در غرب کابل کشته شد.

وی می‌گوید: "عاملین‌اش را که گرفتند در دست من بدهند که بکشمش دلم یخ کند، مثلی که پسرم را کشتند، می‌خواهم عاملین این حمله را به دار بزنند."

در ماه سنبله سال گذشته کلب میوند در غرب کابل هدف یک حمله قرار گرفت و در آن نزدیک به ۳۰ تن کشته و بیش از ۹۰ تن زخمی شدند.

رامز احمدی که برای پوشش خبری به این محل رفته بود نیز کشته شد.

حالا که امنیت ملی افغانستان سه استاد پوهنتون کابل ظاهر داعی، معروف راسخ و مبشر مسلمیار را همراه با دو محصل این پوهنتون بازداشت کرده و این نهاد مدعی شده که این افراد در چندین حمله از جمله حمله بر کلب میوند مستقیم و غیر مستقیم دست دارند، پدر رامز می‌گوید، افراد بازداشت شده باید اعدام شوند.

نورالله پدر رامز اما نگران آزاد شدن متهمین این رویداد است: "خیلی خوشحال شدم که عاملین این حمله پیدا شدند، هیچ فکر نمی‌کردم که عاملان این انفجار در پوهنتون کابل بودند، خواست من این است که به سخت‌ترین جزای خود برسند و اعدام شوند."

روز گذشته ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که به دنبال بازداشت ظاهر داعی و محمد معروف راسخ، مبشر مسلمیار سومین استاد پوهنتون کابل به ظن جذب جوانان به گروه داعش بازداشت شده‌اند.

امنیت ملی همچنان گفته که دو تن از محصلین سابق این پوهنتون را نیز بازداشت کرده‌اند که در اظهارات خود گفته اند که توسط استادان یاد شده به داعش جذب شده بودند.

در خبرنامه امنیت ملی آمده که این دو محصل پیشین پوهنتون کابل در سازماندهی حمله بالای کلب پهلوانی میوند، حمله بالای یک موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری و حمله بالای میدان هوایی حامد کرزی در کابل، نقش داشته اند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان

یک روز پس از بازداشت افراد یاد شده، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز روز دوشنبه در جریان جلسه شورای وزیران گفت که برخی چهره‌های سرشناس به اتهام تبلیغ برای داعش و نقش داشتن در برخی حمله‌های تروریستی بازداشت شده‌اند.

اتهام بنیادگرایی و ترویج افراطیت در پوهنتون‌های افغانستان گپ تازۀ نیست، بلکه از چند سال به این‌سو انتقاد‌های وجود دارند که مضامین ثقافت اسلامی در برخی پوهنتون‌ها سبب ترویج افراط‌گرایی در میان دانش‌جویان شده است.

بر اساس یک تحقیق که در ماه حمل سال روان به نشر رسیده، نشان می‌دهد که درس ثقافت اسلامی از سوی برخی استادان شرعیات، سبب ترویج افراطیت شده‌است.

به‌گفته رامین کمانگر نویسندۀ رساله‌ای تحقیقی «ریشه‌یابی رادیکالیزم دینی در نظام آموزشی افغانستان»، این تحقیق نشان می‌دهد که شماری از استادان ثقافت اسلامی هنگام تدریس متون این مضمون به جای اکادمیک بودن موضوعات، بیشتر آن را به‌عنوان یک ایدیولوژی مطرح می‌کنند.

فضل احمد معنوی از روحانیون و معاون سابق ستره محکمه افغانستان می‌گوید، دامنه افراطیت در پوهنتون‌های افغانستان گسترده است و به بازداشت چند استاد خلاصه نمی‌شود.

وی افزود: "باور من این است که متأسفانه دامنه این موضوع گسترده است، در پوهنتون‌های مختلف کشور افراطیون به خود راه باز کرده اند و می‌تواند بالای جوانان تأثیر بگذارد، امیدوارم این مسئله نه‌تنها از نگاه امنیتی، بلکه از راه‌های مختلف پی‌گیری شود تا جلو این پدیده شوم گرفته شود تا جامعه ما به وضعیت اعتدالی برگردد."

اما فیصل امین سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان آنچه معنوی می‌گوید را رد می‌کند.

آقای امین می‌گوید، در پوهنتون‌های افغانستان افراط‌گرایی ترویج نمی‌شود و هر کسی که در پی بنیاد گرایی و افراطیت باشد برایش اجازه داده نخواهد شد.

به‌گفته وی، استادانی که از سوی امنیت ملی بازداشت شده‌اند در بیرون از محوطه دانشگاه بازداشت شده و در داخل پوهنتون اعمال خرابکارانه نداشته اند.

XS
SM
MD
LG