لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۵۳

هشدار وزارت داخله: نظم عامه نباید در هفته شهید یا عاشورا برهم زده شود


آرشیف، شماری از هواداران احمدشاه مسعود در شهر کابل. 09Sep2009

آمادگی‌ها مانند گذشته برای گرامی‌داشت از هفتۀ شهید در شهر کابل روی دست اند. در برخی مناطق از حالا بیرق‌های سه رنگ حکومت برهان الدین ربانی در جاده‌ها و تصویرهای احمدشاه مسعود دیده می‌شوند.

شماری از باشندگان کابل می‌گویند، آنان سال‌های گذشته در هفته شهید گواه شلیک‌های هوایی و برخی مزاحمت‌ها بوده‌اند اما حالا آنان می‌خواهند که باید نیروهای امنیتی به این مسئله توجه کنند و به هیچ فردی اجازه ندهند که نظم زندگی روزمره مردم کابل را برهم زنند.

محمد پناه که در بهارستان کابل تصویرهای احمدشاه مسعود و بیرق می‌فروشد، می‌گوید، روز گذشته شماری افرادی که ظاهراً حامیان احمدشاه مسعود بودند تلاش می‌کردند تا او را لت و کوب کنند.

وی گفت: "روز گذشته شماری جوانان که در بایسکل های شان بیرق های سه رنگ سیاه، سفید و سبز را نصب کرده بودند سرک را مسدود نموده بودند ما خواستیم که جلو این کار را بگیریم همراه شان گفتگو کردیم آنان چاقو کشیدند. "

فیض محمد هم که کاروبار همسانی دارد از حامیان احمدشاه مسعود و عزاداران عاشورا می‌خواهد تا برای مردم مشکل ایجاد نکند.

وی افزود: "خواست ما اینست که آنها برای مردم مزاحمت ایجاد نکرده راه‌ها را مسدود نکنند زیرا وضعیت افغانستان قسمی است که هر لحظه به امبولانس نیاز می‌باشد اما اگر آنها دست به چنین کار ها بزنند ممکن بیمارانِ که توسط امبولانس به شفاخانه منتقل می‌شوند در راه جان بدهند."

این در حالیست که در حال حاضر ماه محرم و هفته شهید در افغانستان آغاز شده است.

قرار است به تاریخ ۱۸ سنبله روز گرامیداشت از هژدهمین سالگرد کشته شدن احمدشاه مسعود و یک روز پس از آن دهم محرم یا روز عاشورا در افغانستان تجلیل گردد.

مردم سال‌های گذشته در چنین روزها به جاده‌ها برآمده، شلیک‌های هوایی کرده و گاهی هم سبب ایجاد مزاحمت به زندگی مردم می‌شدند.

حالا احمدمسعود پسر احمدشاه مسعود از مردم می‌خواهد که هنگام بزرگداشت از این روز سبب آزار و اذیت مردم نشوند.

وی گفت:‌"بی نظمی، اخلال امنیت و از بین بردن آرامش مردم خلاف آرمان‌ها و باورهای احمدشاه مسعود است و این مسئله برای ما قابل قبول نیست."

در عین حال وزارت داخله نیز هشدار می‌دهد هر فردی که نظم عامه را در هفته شهید و عاشورا برهم بزند به چنگ قانون سپرده می‌شود.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله افغانستان
نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله افغانستان

نصرت رحیمی سخنگوی این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت: " اینبار متفاوت است، ما برای تمام بخش‌های امنیتی وظیفه سپردیم هر فردیکه خلاف قانون عمل نماید و نظم عامه را اخلال کند با وی برخورد قانونی صورت گیرد، بازداشت شود و به پنجه قانون سپرده شود."

گارنیزیون کابل نیز با نشر اعلامیه از مردم خواسته است تا در مراسم عاشورا و هفته شهید از اسلحه استفاده نکنند و همچنان موترهای دولتی را با رنگ‌های مخصوص نپوشانند و نظم ترافیک شهر را برهم نزنند.

این در حالیست که بر بنیاد آمارهای وزارت صحت سال گذشته در هفدهمین سالگرد کشته شدن احمدشاه مسعود سیزده تن در نتیجه گلوله باری‌های هوایی زخمی شدند و نیز در همین روز بالای کاروان آنانی که خودشان را عزاداران هفته شهید می گفتند، حمله انتحاری صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG