لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۲۸

غنی:‌ گروه طالبان در یک هفته گذشته تلفات سنگین را متحمل شده‌است


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید که گروه طالبان در جریان یک هفته تلفات سنگین را متحمل شده است.

وی این اظهارات را امروز جمعه (۲۲ سنبله) در جریان اعلام حمایت حزب اسلامی افغانستان، (شاخه‌ی ارغندیوال) از تیم دولت ساز ابراز کرد.

آقای غنی که به این مناسبت در تالار لویه جرگه در کابل سخنرانی می‌کرد گفت در هفته‌ی که گذشت نزدیک به "دو هزار جنگجوی طالبان" در جنگ با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کشته شدند.

وی افزود: "از کشتار و خونریزی خوش نیستم، اما امروز یک رقم را با شما شریک می‌کنم که مسئولان طالبان بدانند. در هفته‌ی گذشته آنها (طالبان) بیش از یک هزار کشته دادند، مسئولیت این به دوش گروه سیاسی طالبان است، ما به مانند عید سال گذشته آتش‌بس می‌خواستیم، اگر آتش‌بس را قبول می‌کردید این تلفات را متقبل نمی‌شدید."

محمد اشرف غنی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که پیش از این دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به دنبال حمله‌ هفته‌ی گذشته طالبان در منطقه شش درک کابل که در آن یک عسکر امریکایی و ۱۱ افغان کشته شدند، مذاکرات صلح با طالبان را لغو کرد.

رئیس جمهور امریکا در سخنرانی روز چهار شنبه خود به مناسبت هجدهمین سال‌روز حملات تروریستی یازدهم سپتمبر بر این کشور، که در نتیجۀ آن بیش از سه هزار نفر کشته شدند، گفت: "نیروهای امریکایی در چهار روز اخیر چنان ضربات محکمی بر پیکر دشمنان امریکا در افغانستان وارد کرده که نظیر آن در ده سال گذشته دیده نشده و این حملات ادامه خواهد داشت."

جلوگیری از تلفات غیر نظامی، نکته‌ی دیگر در سخنرانی محمد اشرف غنی در گردهمایی کمپاینی روز جمعه در کابل بود.

معصوم ستانکزی رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان
معصوم ستانکزی رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان

او گفت معصوم ستانکزی رئیس عمومی امنیت ملی را در پیوند به تلفات غیر نظامیان در ننگرهار، برکنار کرده‌است.

او گفت: "شما دیدید که من یک دوست نزدیکم «معصوم ستانکزی رئیس پیشین امنیت ملی» را به خاطری که تلفات ملکی را آورد از ریاست عمومی امنیت ملی در دو دقیقه برکنار کردم، چون برایش گفته بودم اگر بار دیگر تلفات افراد ملکی از طرف قطعات امنیت ملی صورت گرفت راه ما جدا می‌شود."

این در حالی است که پیش از این محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در یک نشست گفته بود که استعفای معصوم ستانکزی از ریاست امنیت ملی را منظور کرده است.

میرزا محمد یارمند از کارشناسان امنیتی و معین سابق وزارت داخله افغانستان می‌گوید، از سخنان تازه‌ی رئیس جمهور غنی چنین بر می آید که معصوم ستانکزی تحت فشار حکومت، استعفا داده‌است.

وی گفت: "یکی مسئله‌ی است که یک نفر داوطلبانه از قبل استعفا می‌دهد و آنرا طی یک کنفرانس اعلام می‌کند، وقتی رئیس جمهور می‌گوید که من او را برکنار کردم معنای این را می‌دهد که استعفا منتفی است."

معصوم ستانکزی در این باره اظهار نظر نکرده اما او در روز معرفی سرپرست جدید ریاست عمومی امنیت ملی حضور داشت.

XS
SM
MD
LG