لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۱۷

وزارت داخله: از ۶۸ تحرک طالبان در برابر مراکز رأی‌دهی جلوگیری شد


پولیس در کندز یک مرکز رأی دهی را تأمین امنیت می‌کند. September 28 2019

انتخابات ریاست جمهوری امروز (شنبه ۶ میزان) در افغانستان به دور از تهدیدهای امنیتی نبود.

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانستند در جریان روز قبل، ۶۸ تحرک طالبان را در برابر مراکز رأی‌دهی جلوگیری کند.

مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان
مسعود اندرابی سرپرست وزارت امور داخله افغانستان

او افزود: "دشمن در حدود ۶۸ تحرک در سرتاسر افغانستان علیه مراکز رأی‌دهی داشت و کوشش کرد که از طریق‌های مختلف انتخابات را برهم بزند، نیرو‌های امنیتی افغانستان به دفع این حمله‌ها اقدام کرد، دشمن تنها توانست با حملات راکتی و ماین‌های صوتی در برخی موارد سر و صدا برپا کند."

بر اساس گزارش وزارت داخله افغانستان، بیشترین تهدید و تحرک طالبان در روز انتخابات در ولایت‌های تخار، لوگر، کنر، پکتیا، پکتیکا، جوزجان، فاریاب، کندز و کندهار بود.

هم‌چنان در برخی ولایت‌های دیگر از جمله بغلان، بدخشان، غور، فاریاب، غزنی، کاپیسا و کابل نیز از انفجار و حمله‌های تهاجمی طالبان گزارش شده است.

سرپرست وزارت داخله می‌گوید، در نتیجه حمله‌های مخالفان مسلح دولت دو پولیس که در مراکز رأی‌دهی توظیف بودند، کشته شدند.

همچنان به گفته او، در جریان روز انتخابات سه نظامی افغان و ۳۷ غیر نظامی زخمی شده‌اند.

با وجود این همه تهدید‌ها و چالش‌ها، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، امنیت انتخابات ریاست جمهوری بهتر از انتخابات ولسی جرگه در سال گذشته بود.

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان
اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع افغانستان

اسدالله خالد سرپرست این وزارت شام روز گذشته در یک نشست خبری گفت: "در مقایسه با انتخابات گذشته به مراتب حمله‌های دشمن کمتر بود، این به معنای نیست که دشمن دست به حمله نزده، آن‌ها (طالبان) آمادگی داشتند و در چندین جای حمله کردند، تنها در ۲۲ مورد عملیات‌های خاص از طرف قوت‌های نظامی افغان صورت گرفت و این سبب شد که دشمن به هدف شوم خود نرسد."

این در حالی است که پیش از این طالبان تهدید کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را برهم می‌زند.

XS
SM
MD
LG