لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۰:۱۵

مقام‌های امریکایی و افغان: افزایش حملات علیه طالبان مؤثر بوده‌است


آرشیف، حمله قوای هوایی افغانستان در یکی از ولایات این کشور.

همزمان با شدت یافتن درگیری‌ها در افغانستان وزارت دفاع ایالات متحده امریکا می‌گوید که حملات نیروهای امریکایی در برابر طالبان در این کشور افزایش یافته است.

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا روز جمعه به رسانه‌های امریکایی گفته است که حملات در برابر طالبان در افغانستان بر اساس دستور دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا بیشتر شده است.

آقای اسپر پس از برگشت از یک پایگاه نیروهای هوایی در آن کشور تأکید کرده که بعد از متوقف شدن مذاکرات صلح، حملات نیروهای امریکایی ضربات بیشتری را بر طالبان وارد کرده‌اند.

در این حال فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که افزایش حملات بر ضد طالبان در این کشور موثر بوده است.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان


او گفت: "بدون شک هرقدر که امریکا، جامعه جهانی و سایر کشورها در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان قرار داشته باشند، همکاری‌ها و کمک‌های‌شان را افزایش بدهند به همان اندازه ما موفقیت‌های بیشتر به دست خواهیم آورد. نتیجه و تأثیر آن بدون شک چشمگیر و قابل ملاحظه است."

آقای امان همچنین می‌گوید که در کنار نیروهای خارجی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نیز عملیات‌های‌شان را علیه طالبان در مناطق گوناگون این کشور شدت بخشیده اند.

به گفته امان نیروهای امنیتی افغان به پشتیبانی نیروهای خارجی حتی توانسته اند که برخی از ولسوالی‌ها را نیز از تصرف طالبان بیرون سازند.

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا پس از متوقف شدن مذاکرات صلح با طالبان تاکید کرده بود که حملات بر این گروه در افغانستان افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که بر بنیاد گزارش‌های نهادهای ملی و بین‌المللی در این اواخر درگیری‌ها در افغانستان در مقایسه با هر زمان دیگر شدت یافته و نگرانی‌ها از افزایش آمار تلفات غیرنظامیان در این کشور نیز مطرح شده اند.

غلام ولی افغان معاون کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه نیز به افزایش حملات نیروهای خارجی اشاره می‌کند اما تاکید او بر این است که بجای جنگ باید راه صلح در پیش گرفته شود.

او می‌گوید: "در حال حاضر حملات هوایی به ویژه حمله‌های طیاره‌های بی‌پیلوت بیشتر شده و تأثیر گذار هم است. اما ما فکر می‌کنیم که گفت‌وگوها میان افغان‌ها برای رسیدن به صلح مهم و راه مناسب است."

طالبان تاکید کرده اند که گفت‌وگوهای صلح باید ازسر گرفته شوند اما گفته اند که در صورت ادامۀ جنگ حاضر اند در افغانستان بجنگند.

پس از متوقف شدن مذاکرات صلح هیئت طالبان به چندین کشور تاثیرگذار منطقه سفرهایی داشته و این گروه تلاش دارد تا گفت‌وگوها با ایالات متحده دوباره آغاز شوند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان و یک هیئت طالبان در حال حاضر نیز در پاکستان به سر می‌برند.

حکومت افغانستان صلح را یگانه راه حل چالش‌های کنونی افغانستان خوانده اما تاکید کرده که این بار آتش‌بس شرط اساسی برای گفت‌وگو با طالبان است.

XS
SM
MD
LG