لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۸

وزارت دفاع: گروه طالبان هنوز هم با القاعده رابطۀ نزدیک دارد


آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان در ولایت غزنی. 26 May 2017

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید، بر گروه طالبان فشار بیشتر وارد می‌کند تا ارتباطش را با شبکه‌های تروریستی متوقف سازد.

این اظهارات همزمان شده با تأیید خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده برای نیم قاره هند، در ولایت هلمند.

نماینده‌های طالبان در جریان گفت‌وگو‌های صلح در قطر، به ایالات متحده اطمینان داده بودند که روابط شانرا با شبکه القاعده، پیش از رسیدن به توافق صلح قطع می‌کنند.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی گروه طالبان معرفی می‌کند، دیشب در یک اعلامیه گفت، کشته شدن رهبر شبکه القاعده برای نیم قاره هند در ولایت هلمند حقیقت ندارد.

روز سه‌شنبه (۱۶ میزان) پیش از اظهارات وزارت دفاع، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان تأیید کرد که رهبر ارشد شبکه القاعده در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند کشته شده است.


به گفته این اداره، عاصم عمر که شهروند پاکستان است، یکجا با شش عضو دیگر شبکه القاعده، در نتیجه عملیات مشترک نیرو‌های افغان و امریکایی هدف قرار گرفتند و همه کشته شدند. این عملیات در ۲۷ سپتمبر صورت گرفت.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان شام سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت، کشته شدن این رهبر شبکه القاعده ثابت می‌کند که طالبان مسلح تا هنوز با این شبکه و گروه‌های تروریستی ارتباط دارند.

به گفته آقای احمدزی، نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغانستان علیه این جنگجویان هر گونه اقدام خواهند کرد.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان: گروه طالبان رابطه اش را با گروه های تروریستی قطع نکرده است.
روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان: گروه طالبان رابطه اش را با گروه های تروریستی قطع نکرده است.

او گفت: "حادثه اخیر نشان می‌دهد که گروه طالبان فعلاً هم با القاعده که گروه تروریستی است، ارتباط دارد و رابطه‌شان به حدی نزدیک است که حتی پناهگاه و مراکز آنها یکی است. ولی چیزی که برای نیرو‌های امنیتی و دفاعی افغان مهم است، همین که در برابر تروریزم با جدیت و شدت کامل عملیات‌های خود را اجرا می‌کنند."

در این میان روزنامه امریکایی واشنگتن پُست گزارش می‌دهد که شبکه القاعده و طالبان مسلح، از نزدیک به ۲۳ سال به اینسو همکاری مشترک داشته اند.

اما شورشیان طالبان، رابطه‌شان با القاعده و سایر گروه‌های افراطی را تأیید نمی کنند.

پیش از این هم از کشته شدن اعضای شبکه القاعده در ولایت هلمند خبر داده شده بود.

نشریه لانگ وار ژورنال گزارش می‌دهد که در ماه اگست سال ۲۰۱۷ میلادی، در نتیجه عملیات در ولسوالی گرمسیر ولایت هلمند، چند عضو شبکه القاعده کشته شده بودند.

سازمان ملل متحد در یک گزارش در سال ۲۰۱۸ گفت، اتحاد میان طالبان و سایر گروه‌های تروریستی با شبکه القاعده در افغانستان پا برجاست.

به نوشته لانگ وار ژورنال، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند که شبکه القاعده در نیم قاره هند، از سال ۲۰۱۵ به اینسو، مرکز‌های آموزش تروریستی در ولایت هلمند ساخته است.

برخی دیگر از رسانه‌های امریکایی در مورد فعالیت‌های شبکه القاعده در ولایت غزنی هم گزارش داده اند.

مقام‌ها در افغانستان می‌گویند، در حال حاضر حدود ۲۰ گروه تروریستی در اینکشور فعالیت می‌کنند.

این مقام‌ها از شدت عملیات‌های نظامی در برابر همین گروه‌های شورشی خبر می‌دهند.

شنبه گذشته، محمد ویس صمیمی فرمانده پولیس ولایت میدان وردک به رادیو آزادی گفت، تنها در شش ماه گذشته در این ولایت، به بیش از شش صد تن از شورشیان مسلح مخالف دولت، تلفات وارد شده است.

XS
SM
MD
LG