لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۵ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۶

خروج نیروهای امریکایی کُردهای سوریه را نگران کرده است


شماری از نیروهای کرد همراه با نیروهای امریکایی در شمال سوریه. April 29, 2017

با اعلام خروج نظامیان امریکایی از شمال سوریه، وضعیت در این منطقه دگرگون به نظر می‌رسد.

کُردها که متحدین امریکا هستند، از این اقدام خیلی نگران شده‌اند زیرا ترکیه از آغاز عملیات در مناطق کُرد نشین سوریه خبر داده است.

به باور جنگجویان کُردی، اقدام برای خروج نظامیان امریکایی حتی زمینه ظهور مجدد گروه داعش را در شمال سوریه فراهم می‌سازد.

اما دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز سه شنبه (هشتم اکتوبر) برای کُردهای مستقر در سوریه پیام داد که آنها را تنها نخواهد گذاشت.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در نشست با مارک اسپر وزیر دفاع و جنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک اردوی امریکا در قصر سفید روی عملیات نظامی ترکیه در سوریه گفت‌وگو کرد.

آقای ترمپ در این نشست گفت، با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این مورد صحبت کرده و برای او گفته است، "باید بداند که با دوستان امریکا برای سال‌ها جنگیده است و نباید به چنین کار ادامه دهد."

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا: کردهای مستقر در سوریه را تنها نمی‌گذاریم
دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا: کردهای مستقر در سوریه را تنها نمی‌گذاریم

او گفت: "ما می‌خواهیم سربازان ما را از این جنگ‌های بی پایان بیرون کنیم. ما نمی‌جنگیم. ما به عنوان پولیس در برخی مناطق حضور گسترده داریم. ما پولیس نیستیم بلکه کُرد ها می‌جنگند. جنگجویانی که بهترین در جهان هستند و این کار را انجام می‌دهند."

امریکا نزدیک به یک هزار نظامی در سوریه دارد و خروج از شمال این کشور را از دوشنبه آغاز کرده است.

ترکیه که از آغاز عملیات نظامی در سوریه هشدار داده، کُردها را تروریست می‌داند و می‌گوید، عملیات نظامی را به هدف امن ساختن مرز هایش و سرکوب عناصر تروریستی راه اندازی می‌کند.

در این میان، حکومت سوریه از موقع استفاده کرده و از کُردها خواسته تا به "آغوش سوریه" باز گردند.

فیصل مقداد معاون وزارت خارجه سوریه به روزنامه محلی «الوطن» گفته که ایالات متحده، کُردها را فریب داده و آنها را تنها گذاشته است.

کُردهای سوریه به دنبال اشغال بخش بزرگ از خاک این کشور توسط داعش، با حمایت امریکا وارد جنگ با این گروه تروریستی شدند.

کُردها حدود چهل میلیون تن از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها در درجه اول در ترکیه بسر می‌برند. سپس ایران، عراق و سوریه، به ترتیب سه کشوری اند که در حال حاضر میزبان میلیون‌ها کردی اند.

XS
SM
MD
LG