لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۱

وزارت تحصیلات از افزایش حمله‌ها بر مراکز اکادمیک نگران است


لحظاتی پس از انفجار در پوهنتون غزنی که نیروهای امنیتی محل رویداد را بررسی می‌کنند ۸ اکتبر ۲۰۱۹

وزارت تحصیلات عالی افغانستان، از افزایش حمله‌ها بر مراکز اکادمیک نگران است.

فیصل امین سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، مصونیت مراکز اکادمیک باید در اولویت قرار داشته باشد.

از سویی هم شماری از محصلین می‌گویند با افزایش حمله‌ها نمی‌توانند با روحیۀ درست درس بخوانند.

در تازه‌ترین مورد در انفجار ماین جاسازی‌شده در پوهنتون غزنی ۲۷ محصل زخمی شدند.

لحظات پس از انفجار در پوهنتون غزنی، ۸ اکتبر ۲۰۱۹
لحظات پس از انفجار در پوهنتون غزنی، ۸ اکتبر ۲۰۱۹

وزارت تحصیلات عالی افغانستان در پیوند با حمله بر مرکزهای عملی اظهار نگرانی می‌کند و از طرف‌های درگیر می‌خواهد تا امنیت مرکزهای علمی را برهم نزنند.

فیصل امین سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، حمله بر مرکزهای اکادمیک خلاف اصول اسلام و انسانی است.

او افزود: "این وزارت برنامه‌های بسیار وسیع دارد که انشالله در هماهنگی با نهادهای امنیتی بعد از این اجازه داده نمی‌شود که دشمن نفوذ کند و تلاش ما همین است که امنیت نهادهای اکادمیک را به گونۀ جدی تأمین کنیم."

در عین حال شماری از محصلان در کابل نیز این حملات را نگران‌کننده می‌دانند و می‌گویند در صورتی‌که امنیت مکان‌های عملی و تحصیلی تأمین نگردد، آنان نمی‌توانند با روحیۀ آرام به درس هایشان ادامه دهند.

لظاتی پس از انفجار بمب جاگذاری‌شده در پوهنتون غزنی، ۸ اکتبر ۲۰۱۹
لظاتی پس از انفجار بمب جاگذاری‌شده در پوهنتون غزنی، ۸ اکتبر ۲۰۱۹

رامین عصمتی و محمد مدثر دو تن از محصلین در پیوند به این رویداد به رادیو آزادی گفتند: "ما همیشه در ترس و هراس هستیم. زمانی‌که طرف پوهنتون می‌رویم به‌جای این‌که به درس فکر کنیم به این فکر می‌کنیم که باز هم کدام انفجار رخ خواهد داد.

خواست ما از ارگان‌ها امنیتی این‌ است که امنیت مراکز تعلیمی و تحصیلی را تأمین کنند و زمنیۀ بهتری را فراهم کنند تا محصلین با روحیۀ خوب به دروس خویش ادامه دهند.

این در حالی‌است که در تازه‌ترین مورد روز سه شنبه در انفجار ماین جاسازی شده در پوهنتون غزنی ۲۷ محصل زخمی شده اند.

پیش از این در اوایل همین سال در حملات انتحاری و انفجاری در نزدیکی دروازۀ پوهنتون کابل، انفجار در پوهنتون خصوصی جهان در کابل و نیز هدف قرار گرفتن محصلان پوهنتون غزنی چندی پیش ده‌ها محصل کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند.

حمله‌های این چنینی در سال‌های گذشته نیز رخ داده اند که حمله بر مرکز آموزشی موعود در کابل و حمله بر پوهنتون امریکایی‌ها از مثال‌های برجستۀ این حمله‌ها گفته شده اند.

حمله بر پوهنتون امریکایی در کابل حمله بر بهترین‌ها بود

با این همه مروه امینی معاون سخنگوی وزارت امور داخله این نگرانی‌ها را به‌جا دانسته از اقدامات جدی این وزارت در این مورد سخن می‌زند، او به رادیو آزادی گفت: "ما روی مسألۀ تأمین امنیت جاهای اکادمیک به‌خصوص پوهنتون‌ها و مکاتب جلسات خود را داشتیم و بعد از این توجه بیشتر هم صورت خواهد گرفت و توجه خاص ما همین خواهد بود در هیچ جای اکادمیک حمله صورت نگیرد تا روحیۀ مردم افغانستان ضعیف نشود"

نهادهای امنیتی یکی از شیوه‌های خوب جلوگیری از چنین رویدادها را همکاری مردم و محصلانی می‌داند که در نهادهای تحصیلی درست می‌خوانند.

XS
SM
MD
LG