لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۶

'افغان مارکت' چطور به تنش دیپلماتیک افغانستان و پاکستان دامن زد؟


وزارت امور خارجۀ افغانستان روز پنج‌شنبه (۱۸ میزان) با نشر اعلامیه‌ای در پیوند به فرود آوردن پرچم ملی افغانستان موضع‌گیری و واکنش نشان داد.

در اعلامیه آمده بود که مقدمۀ این نزاع بر سر تخلیه و تخریب افغان مارکت در پشاور آغاز شده بود.

افغان مارکت یکی از بازارهای کوچک خرید و فروش افغان‌ها در پشاور است که از سال‌ها به این سو در آن به خرید و فروش می‌پردازند.

اخیراً صدها پولیس ایالت خیبر پشتونخواه بدون اطلاع قبلی به نمایندگی قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در پشاور هجوم برد.

مأموران پولیس ایالت خیبرپشتونخواه شب‌هنگام این مارکت را به محاصره درآوردند.

مقامهای افغان می‌گویند پولیس قصد داشت این مارکت را تخلیه و تخریب کند. به گفتۀ این مقامها، پولیس پرچم ملی افغانستان و تابلوی نصب‌شده بر فراز ساختمان این مارکت را پایین آورد.

این اقدام پولیس پاکستان خشم حکومت افغانستان را برانگیخت و حکومت افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای واکنش نشان داد. در اعلامیه اقدام پولیس پاکستان "غیرمسئولانه" خوانده شده و پولیس خیبرپشتونخواه متهم به اهانت به پرچم ملی افغانستان شده است.


به دنبال آن سفارت افغانستان در اسلام‌آباد دیروز (جمعه، ۱۹ میزان) با نشر اعلامیه‌ای خبر داد که این سفارت پس از آن دروازۀ قنسولگری افغانستان در شهر پشاور را بست که پولیس پاکستان دیشب برای دومین بار پرچم ملی افغانستان را از ساختمان افغان مارکت پایین آورد.

در اعلامیه سفارت افغانستان آمده است که پولیس پاکستان بدون این که سفارت افغانستان را در جریان بگذارد، به این مارکت در شهر پشاور هجوم برده و پرچم ملی افغانستان را پایین کرده است.

پیش از این پولیس خیبرپشتونخواه در نهم اکتوبر نیز به افغان مارکت هجوم برده بود.

حکومت ایالتی خیبرپشتونخوا تا هنوز در مورد بسته شدن قنسولگری افغانستان در پشاور چیزی نگفته است.

براساس گزارش خبرنگار رادیو مشعل (شعبه پاکستان رادیو آزادی) دیوان عالی پشاور چندی پیش به پولیس دستور داده بود که افغان مارکت را تخلیه کند.

سفارت افغانستان در پاکستان می‌گوید که ساختمان افغان مارکت ملکیت حکومت افغانستان در پشاور است.

اما به گفته این سفارت، برخی مقام‌های حکومتی پاکستان با همکاری پولیس این کشور از چندی به این سو در تلاش غصب این ملکیت افغانستان هستند.

XS
SM
MD
LG