لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۳

مجلس سنا: یک سناتور پنج ساعت در بازداشت پولیس بود


جلسه پارلمان افغانستان. عکس جنبه تزئینی دارد.

شماری از نمایندگان شورای ملی افغانستان می‌گویند پولیس یک عضو مشرانوجرگه را برای چندین ساعت بازداشت کرد.

به دنبال برخورد لفظی میان شماری از اعضای شورای ملی و مأموران پولیس در منطقه هودخیل کابل، مشرانو جرگه می‌گوید نهادهای امنیتی باید به بی‌احترامی به اعضای این شورا نقطه پایان بگذارند.

دیشب پس از این برخورد لفظی، سرپرست وزارت داخله شب هنگام به نشست فوق‌العاده ولسی جرگه فراخوانده شد.

سناتوران روز یکشنبه (۲۱ میزان) در نشست عمومی مجلس سنا ادعا کردند که در جریان این برخورد، پولیس محمدحنیف حنفی، عضو این مجلس را برای پنج ساعت بازداشت کرده بود.

رحمت‌الله اچکزی گفت: "آقای حنفی جرمش معلوم نیست. در حالی که کارت سناتوری نزدش بود و محافظانش او را همراهی می‌کردند، برای پنج ساعت پولیس او را در قید خود قرار داد."

سناتوران می‌گویند پولیس در چنین مواردی حق بازداشت هیچ یک از اعضای شورای ملی را ندارد.

رادیو آزادی تلاش کرد نظر وزارت داخله را در این مورد بگیرد، اما سخنگویان این وزارت به تماس‌های تلفونی خبرنگار این رادیو پاسخ ندادند.

از سویی دیگر، سناتوران افغان می‌گویند اخیراً نیروهای امنیتی در کابل با اعضای شورای ملی برخورد نامناسبی می‌کنند.

آنها از آنچه که بی‌احترامی به اعضای شورای ملی از سوی نیروهای امنیتی می‌خوانند، به ستوه آمده‌اند.

محمدنادر بلوچ، عضو مجلس سنا گفت: "چرا قطعات خاص به خاطر توهین به اعضای شورای ملی در چهارراهی‌های کابل توظیف شده‌اند؟ باید آنها برای سرکوب دشمن دست به کار شوند. این یک خیانت ملی است. از رئیس جمهور می‌خواهم تا به این بی‌حرمتی‌ها نقطه پایان بگذارد."

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مشرانو جرگه در حالی که به پیگیری برخورد نیروهای امنیتی با اعضای شورای ملی تاکید می‌کند، می‌گوید که سناتوران نیز باید هنگام مواجه شدن با "برخورد زشت پولیس،" از صبر و حوصله کار گیرند.

او گفت: "تقاضای من از سناتوران این است زمانی که در ایست‌های بازرسی پولیس با برخورد زشت پولیس روبه‌رو می‌شوند، شما زشت نشوید و از شفقت و مهربانی کار بگیرید تا موضوع جنجالی و حاد نشود."


این در حالی است که دیروز (شنبه، ۲۰ میزان) برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان در اعتراض به آنچه برخورد نادرست نیروهای امنیتی با شماری از اعضای این جرگه خواندند، خواستار برکناری معاون ارشد امنیتی وزارت داخله شدند.

این نمایندگان روز شنبه (۲۰ میزان) پس از برگزاری نشست سری گفتند که برخورد نیروهای امنیتی با نرندر سنگ خالصه و مریم سلیمان‌خیل، اعضای این جرگه، اهانت به تمام اعضای ولسی جرگه است.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت داخله دیروز به رادیو آزادی گفت که مسعود اندرابی، سرپرست این وزارت، در نشست پریشب ولسی جرگه تعهد کرد که چگونگی این حادثه را بررسی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG