لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۱

نزدیک به ۲۵۰ هزار کودک در فاریاب از واکسین بازمانده‌اند


جریان تطبیق واکسین پولیو یا فلج کودکان در یکی از ولایات افغانستان

ریاست صحت عامه ولایت فاریاب می‌گوید نزدیک ۲۵۰ هزار کودک به دلیل تهدیدهای امنیتی در این ولایت از برنامۀ واکسین فلج کودکان بازمانده‌اند.

در همین حال، شماری از ساکنان مناطق ناامن فاریاب به دلیل محرومیت کودکان خود از واکسیناسیون اظهار نگرانی کرده‌اند.

در مناطق ناآرام ولایت فاریاب در شمال افغانستان ناامنی باعث محرومیت کودکان از دریافت واکسین فلج کودکان شده‌است.

محمد عالم یکی در ولسوالی قیصار می‌گوید بیشتر از ۵۰ کودک خانواده و خویشاوندان و همسایگانش از دریافت واکسین فلج کودکان محروم مانده‌اند. او نگران ابتلای این کودکان به بیماری فلج کودکان (پولیو) است.

او گفت: "در خانواده و در اطرافیان من تقریباً ۵۰ کودک زندگی می‌کنند. هیچ کدام‌شان واکسین نشده‌است. سه چهار ماه می‌شود که در اطراف و قریه‌ها هیچ‌کسی واکسین نشده‌است."

از سوی دیگر، محمد عارف از ولسوالی دولت‌آباد می‌گوید که سه فرزند خودش و دو فرزند برادرش هنوز واکسین نشده‌اند. به‌گفتۀ او، تهدیدهای امنیتی باعث شده‌است که فرزندان آن‌ها واکسین نشوند.

او گفت: "خانوادۀ ما پنچ طفل دارد که واکسین نشده‌اند. تهدیدهای امنیتی است که ما نمی‌توانیم طفل خود را واکسین کنیم. در دوره قبل و جدید هم از واکسین مانده‌اند. واکسیناسیون هم نیامده و ماهم اجازه رفتن به کلینیک را به‌خاطر واکسین نداریم."

تنها باشنده‌گان ولسوالی‌های دولت‌آباد و قیصار نیست که از عدم دسترسی به واکسین فلج کودکان شکایت دارند، بلکه برخی ساکنان ولسوالی‌های دیگر فاریاب نیز شکایت‌های مشابهی دارند.

آرشف:‌ عکس جنبۀ نزئینی دارد
آرشف:‌ عکس جنبۀ نزئینی دارد

در همین حال، مسئولان ریاست صحت عامۀ فاریاب تأیید می‌کنند که واکسیناسیون فلج کودکان در مناطق ناامن اجرا نشده، به‌گفتۀ آن‌ها، دلیل اصلی این امر تهدیدهای امنیتی است.

محمد نعیم مصمم، رئیس صحت فاریاب به رادیو آزادی گفت که حدود ۴۰۰ هزار کودک زیر پنج سال در فاریاب هستند، اما در این دور نزدیک به ۲۵۰ هزار کودک واکسین نشده‌اند.

او افزود: "تهدیدات امنیتی در قسمت پولیو سابق هم بوده و حالا بعضی مشکلات در قسمت تطبیق پولیو ایجاد شده که از همین خاطر از خانه‌به‌خانه به مراکز صحی تبدیل شد. از همین خاطر طفل‌هایی را که به مراکز صحی نمی‌آورند، تا حال این فرهنگ برای ما نهادینه نشده و مردم حاضر نمی‌شوند که طفل خود را به کلینیک‌ها بیاورند."

به‌گفتۀ آقای مصمم، کارزار واکیسناسیون فلج کودکان به صورت خانه‌به‌خانه اجرا نمی‌شود و ۱۲۰ تیم در سطح کلینیک‌ها فعال شده‌اند، اما مراجعه مردم به دلیل تهیدهای امنیتی کم است.

رئیس صحت عامۀ فاریاب همچنین تأکید کرد که تا حال هیچ مورد ابتلا به فلج کودکان در این ولایت ثبت نشده‌است.

XS
SM
MD
LG