لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۹ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۴۸

'واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی همچنان ادامه دارد'


قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران

واکنش‌ها به کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در افغانستان همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین مورد، شورای امنیت ملی افغانستان از کشورهای همسایه خواسته که از خاک خود علیه منافع افغانستان استفاده نکنند.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به روز دوشنبه (۱۶ قوس) به رادیوی آزادی گفت که انتظار دارد، کشورهای همسایه از خاک خود بر ضد افغانستان استفاده نکنند.

او افزود: "از خاک ما بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد و ما هم از کشورهای همسایه توقع داریم که از خاک‌شان بر ضد افغانستان استفاده صورت نگیرد."

به گفتۀ آقای فیصل، افغانستان خواهان روابط نیک با کشورهای همسایه‌اش است.

پیش از این ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز در اعلامیه‌ای گفته بود که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود، اما آن‌چه که تازگی دارد، خواست این چنینی شورای امنیت ملی افغانستان از کشورهای همسایه است.

پس از کشته شدن فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران، در نزدیکی میدان هوایی عراق، نگرانی‌ها در افغانستان این است که این موضوع امنیت افغانستان را نیز با تهدید مواجه خواهد کرد.

معاون دوم رئیس جمهور افغانستان نیز اظهار نگرانی کرده است که تنش تازه میان امریکا و ایران روی روند صلح افغانستان تأثیر منفی نگذارد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا سلیمانی را "هراس‌افگن درجه اول جهان" و "حامی هراس‌افگنی" خوانده و گفته است که وی باید پیش از این مورد هدف شان قرار می‌گرفت.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

جنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران به روز جمعۀ گذشته در نتیجۀ حملات هوایی طیاره‌های بدون سرنشین امریکا در نزدیکی میدان هوایی عراق کشته شد.

پس از این رویداد ایران هشدار داد که انتقام سلیمانی را از عاملان این رویداد خواهد گرفت و در این باره خاموشی اختیار نخواهد کرد.

دونالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا هم در واکنش به این هشدار ایران هشدار داد که اگر این کشور به امریکایی‌ها و منافع امریکا حمله کند، آنان ۵۲ مرکز ایران را هدف قرار خواهند داد.

ترمپ: اگر ایران حمله کند ۵۲ محل آن کشور هدف قرار خواهند گرفت

XS
SM
MD
LG