لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۲

وزارت صلح: اجماع برای صلح شکل گرفته، اختلاف بالای میکانیزم آن است


نشست سیاسیون افغان با نماینده های گروه طالبان در قطر. July 07, 2019

آتش‌‌بس و کاهش خشونت!

دو موضوع اختلافی است که حتی در مورد آن در داخل دستگاه حکومت افغانستان نیز موضع واحدی وجود ندارد.

ریاست جمهوری بر برقراری آتش‌بس پافشاری می‌کند، اما ریاست اجرائیه و برخی از سیاسیون کاهش خشونت را نیز در موضوع صلح گام مهمی می‌دانند.

اما وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید، در مورد صلح اجماع ملی شکل گرفته، اما در باره میکانیزم آن هنوز اختلاف نظر وجود دارد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح می‌گوید: "اجماع ملی در مورد صلح وجود دارد. همه جوانب صلح می‌خواهند. حتی در منطقه و جهان نیز همه کشورها در افغانستان صلح می‌خواهند، اما روی میکانیزم آن کار می‌کنیم که باید تمام جوانبی‌که در این روند دخیل هستند نظرات‌شان گرفته شود تا این یک پروسه موفق باشد."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه روز دوشنبه (۳۰ جدی ۱۳۹۸)‌ در نشست شورای وزیران گفت که اگر طالبان با کاهش خشونت‌ها توافق کنند این زمینه را برای مذاکرات میان افغان‌ها فراهم می‌سازد.

اما آقای عبدالله تأکید کرده که معیارهای کاهش خشونت باید مشخص شوند تا برای مردم ضرر نرسد.

صدیق صدیقی، سخنگوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیش از این گفته که تأمین صلح به معنی ختم جنگ در این کشور است و طرح اساسی برای گفت‌وگوهای صلح برقراری آتش‌بس است.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

آقای صدیقی تأکید کرده که طرح کاهش خشونت جنبه عملی ندارد.

در همین حال، محمد حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان نیز می‌گوید که هنوز در داخل این کشور در باره صلح اجماع ملی شکل نگرفته است.

آقای اتمر افزود: "در حال حاضر برای صلح اجماع ملی نداریم. به‌خاطری‌که متأسفانه انتخابات و گفت‌وگوهای سیاسی در مورد انتخابات اجماع در مورد صلح را متضرر ساخته است. حالا شکل‌گیری دوباره آن کار دشواری است."

محمدحنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان
محمدحنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان

اما آقای اتمر در گفت‌وگوی ویژه با رادیو آزادی برقراری آتش‌بس را بسیار مهم می‌داند و تأکید می‌کند که آتش‌بس می‌تواند جنگ جاری در این کشور را خاتمه دهد.

اتمر: اجماع ملی در باره صلح در افغانستان شکل نگرفته است
please wait

No media source currently available

0:00 0:12:37 0:00
لینک مستقیم

از سوی هم عبدالکریم خرم رئیس دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین گفته‌است که اگر طالبان با کاهش خشونت موافق باشند، تأکید بر آتش‌بس باید روند صلح را تحت تأثیر قرار ندهد.

آقای خرم در صفحه تویترش نوشته که طرح کاهش خشونت از سوی طالبان یک اقدام خوب است و می‌تواند زمینه را برای پایان چالش‌های کنونی فراهم کند.

این در حالی است که سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر دیشب در حساب تویترش نوشت که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و اسکات میلر فرمانده نیروهای مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان و نماینده‌های این گروه گفت‌وگوهای مفصلی داشته‌اند.

اگرچه آقای شاهین در این مورد توضیحی نداده، اما پیش از این گفته شده که توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان نهایی شده و در مورد آمادگی برای امضای آن میان دو طرف گفت‌وگو ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG