لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۰۶

حکومت افغانستان: 'کاهش خشونت‌ها' به معنی تداوم جنگ است


صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید به این سبب روی آتش‌بس تأکید دارد که "کاهش خشونت‌ها" تضمین کنندۀ متضرر نشدن افغان‌ها نیست.

کاهش تنش‌ها به این معنی است که متضرر شدن افغان‌ها از جنگ ادامه خواهد یافت.

این موضوع را صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان دیشب در پاسخ به این سؤال رادیو آزادی ابراز داشت که چرا حکومت افغانستان با عبارت "کاهش خشونت‌ها" توافق ندارد.

آقای صدیقی گفت: "تأکید مردم افغانستان این بوده است که آتش‌بس شود. چرا ما امروز اگر خداناخواسته ۱۰ نفر را از دست می‌دهیم در قسمت کاهش خشونت چنانچه طالبان به صورت غیر رسمی تأکید می‌کنند، چرا ۵ نفر را از دست بدهیم؟ کاهش خشونت‌ها به معنی تداوم جنگ است. تأکید ما این است که چرا آتش‌بس نکنیم. کاهش خشونت به این معنی است که مردم آسیب خواهند دید."

بر اساس گزارش‌ها ملا هبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان به‌دفتر این گروه در قطر گفته است، با نمایندگان امریکا روی کاهش خشونت‌ها صحبت کنند.

هیئت رهبری طالبان در قطر
هیئت رهبری طالبان در قطر

هیئت امریکایی به ریاست زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان از چهارشنبه گذشته به این‌طرف با طالبان در دوحه گفت‌وگو می‌کند.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر به‌تاریخ ۱۶ جنوری در صفحه تویترش نوشته بود که بحث‌ها در مورد امضاء توافق با امریکا و مراسم آن جریان دارد.

شاهین شام یکشنبه به رادیو آزادی گفت: "هنوز هم دقیق گفته نمی‌تواند که این توافق چه وقت امضاء می‌شود و گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها در مورد طرح‌های پیشنهادی طالبان به امریکا دقیق نیستند."

آژانس‌های خبری رویترز و اسوشیتد پرس چند روز پیش از قول منابع طالبان و یک مقام امریکایی گزارش داده بودند که طالبان طرح یک آتش‌بس ۱۰ روزه را به امریکا پیشنهاد کرده‌اند.

شماری از سیاسیون افغان "کاهش خشونت‌ها را غیر مناسب نمی‌دانند.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان تازه به بی‌بی‌سی گفته است کاهش خشونت‌ها اقدام بزرگ است.

او افزوده که: "کاهش در خشونت‌ها، کاهش حالت جنگی، کاهش تشدد هم اگر صورت گیرد برای ما گپ بزرگ است. موقف من در این موضوع این است که حکومت افغانستان آتش‌بس را برای عدم آغاز مذاکرات بهانه نکند."

روی موقف حکومت افغانستان در مورد آتش‌بس بار بار تأکید شده‌است.

وحید عمر رئیس روابط عامه ارگ دیروز در پاسخ به یک تویت سلطان برکات مسئول یک انستتیوت تحقیقاتی دوحه که طرح کاهش خشونت‌ها را مثبت خوانده نوشته بود: "کاهش خشونت‌ها آتش‌بس نیست و نحوی از خشونت است، کاهش خشونت را چگونه اندازه می‌کنید؟"

سلام رحیمی وزیر دولت در امور صلح و امرالله صالح معاون اول تکت انتخاباتی "دولت‌ساز" نیز کاهش خشونت‌ها را بی‌معنی خوانده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان و دیگر مقامات امریکایی تا حال در مورد گفت‌وگوهای جاری‌شان با طالبان چیزی نگفته اند.

خلیل‌زاد در ماه دسمبر سال گذشته بعد از یک وقفه سه ماهه گفت‌وگوها با طالبان در قطر را از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG