لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ جدی ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۱

'غنی در اجلاس داووس خواستار همکاری پاکستان در پروسه صلح افغانستان می‌شود'


دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا حین سخنرانی در نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس. January 21, 2020

گفت‌وگوهای صلح و پیکار با هراس‌افگنی! محور گفت‌وگوهای محمد اشرف غنی در حاشیۀ ۵۰مین نشست "مجمع جهانی اقتصاد" در شهر داووس سویس است.

امروز نخستین روز این نشست است. در این نشست رئیس جمهور امریکا و شماری از رهبران دیگر کشورهای جهان نیز اشتراک کرده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری نقش منطقه و پاکستان را در گفت‌وگوهای صلح مهم و سازنده می‌داند و می‌گوید که رئیس جمهور غنی در حاشیۀ اجلاس "مجمع جهانی اقتصاد" با شماری از رهبران در بارۀ این موضوع، مبارزه با هراس‌افگنی و صلح با گروه طالبان گفت‌وگو خواهد کرد.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز چهارشنبه «۰۲ دلو ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت که آقای غنی در داووس خواستار همکاری پاکستان و متحدان بین‌المللی افغانستان در مورد صلح و مبارزه با هراس‌افگنی خواهد شد.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

مینه‌پال افزود:‌ "این نشست اقتصادی است، اما در حاشیه این نشست با شماری از رهبران کشورها و اشتراک‌ کنندگان در پیوند به مبارزه با تروریزم و مذاکرات صلح گفت‌وگو می‌کند. نقش جهان، منطقه و پاکستان در مذاکرات صلح بدون شک مهم است و در این نشست رئیس جمهور خواستار همکاری این کشور در روند صلح افغانستان خواهد شد."

آقای مینه‌پال گفت رئیس جمهور غنی در این نشست بیشتر از چالش‌ها و موانع در برابر اقتصاد افغانستان خواهد گفت و برای جلب سرمایه‌گذاری و همکاری کشورها با افغانستان تلاش خواهد کرد.

نشست "مجمع جهانی اقتصاد" همه‌‌ساله با اشتراک رهبران کشورهای مختلف جهان در شهر داووس سویس برگزار می‌شود. نشست سال جاری برای چهار روز ادامه خواهد داشت.

هدف این نشست ارزیابی پیشرفت‌های اقتصادی و جستجوی راه‌های حل چالش‌ها و موانع در برابر اقتصاد کشورهای اشتراک‌ کننده این نشست گفته شده‌است.

امسال به شمول محمد اشرف غنی، دونالد ترمپ و عمران خان، سه هزار نماینده از ۱۱۷ کشور و سازمان‌های بین‌المللی اشتراک کرده‌اند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آقای غنی با آقای خان دیداری خواهد داشت یا نه، اما نخست وزیر پاکستان از همکاری با روند صلح افغانستان سخن گفته است.

پیش از آغاز این نشست عمران خان نخست وزیر پاکستان با دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا دیدار کرده و در باره صلح افغانستان سخن گفته است.

دیدار رهبران امریکا و پاکستان در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد
دیدار رهبران امریکا و پاکستان در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد

آقای خان در حساب تویترش نوشته است که موضع کشورش در پیوند با صلح افغانستان با ایالات متحده امریکا یک‌سان است.

او افزوده که امریکا و پاکستان در پیوند به صلح و " گذار منظم" علاقه‌مندی دارد.

او همچنان به مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان تأکید کرده‌است: "ما در بارۀ افغانستان گفت‌وگو کردیم، خوشبختانه ما هم‌نظر هستیم. امریکا و پاکستان به گذار منظم و صلح در افغانستان علاقه‌مندی دارند. همین‌گونه ما از مذاکرات میان طالبان و حکومت افغانستان حمایت می‌کنیم."

حکومت افغانستان بار دیگر به همکاری کشورها به ویژه پاکستان در روند صلح افغانستان خوشبین به نظر می‌رسد که هم‌اکنون گفت‌وگوها میان مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان در پیوند به صلح در قطر ادامه دارد.

اما پیشتر طالبان گفته اند که موضوع اصلی گفت‌وگوهای‌شان در قطر تنها چگونگی امضای توافق‌نامه دو طرف است.

هرچند حکومت افغانستان از امضای توافق‌نامه دو طرف استقبال می‌کند، اما انتقاد کرده و گفته است که حکومت افغانستان در حاشیه این گفت‌وگوها قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG