لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۰ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۱

زلمی خلیل‌زاد:‌ در گفت‌وگو با طالبان پیشرفت قابل ملاحظه نشده است


محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان حین دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در کابل. FEB.01.2020

نماینده ویژه وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، در گفت‌وگو با نمایندگان سیاسی طالبان پیشرفت قابل ملاحظه نشده است.

زلمی خلیل‌زاد گفته است، آرزو دارد گفت‌وگوهای صلح افغانستان به یک نتیجه برسد.

براساس اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی دیروز (شنبه اول جنوری) در کابل با زلمی خلیلزاد، گفت‌وگو کرده است.

در این اعلامیه از آقای خلیلزاد نقل قول شده که گفته است، براساس میکانیزم عملی در مورد آتش‌بس یا کاهش قابل ملاحظۀ خشونت‌ها، انتظار پاسخ روشن را از طالبان دارد، پاسخی که برای مردم افغانستان و حکومت ایالات متحدۀ امریکا قابل پذیرش باشد.

زلمی خلیل‌زاد در حالی از عدم پیشرفت قابل ملاحظه در گفت‌وگو با نمایندگان طالبان صحبت می‌کند که قبلاً دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته بود، الی ختم ماه جنوری توافق‌نامۀ صلح با امریکا امضا خواهد شد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به روزنامۀ دان پاکستان گفته بود، هر دو جانب به امضای توافق‌نامه خیلی نزدیک شده‌اند.

آیا این‌که ماه جنوری پایان یافت و توافق‌نامه امضا نشد، به معنی آنست که در برابر توافق‌نامۀ صلح بین امریکا و طالبان موانع به وجود آمده است؟

طالبان مسلح (۲۳ جنوری) در یک اعلامیۀ شکایت آمیز که از طریق ویب سایت آن‌ها نشر شد گفته اند، چون آن‌ها به خاطر توافق‌نامۀ صلح با امریکا به کاهش خشونت‌ها تعهد کرده‌اند، تقاضا های تازه از آن‌ها شده است.

در این اعلامیه، در مورد این‌که ایالات متحدۀ امریکا چه تقاضا های تازه از طالبان کرده، جزئیات بیشتر ارائه نگردیده، اما گفته شده که امریکا وقت را ضایع می‌کند و تعبیر از کاهش خشونت‌ها، گفت‌وگو با زلمی خلیل‌زاد را متأثر ساخته است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در پاسخ به این سوال که مانع اساسی در برابر امضای توافق‌نامه با امریکا چیست؟ به رادیو آزادی نوشته است، تقاضا های امریکا زیاد است و این پروسه با کندی پیش می‌رود. اما آقای شاهین موجودیت اختلافات شدید بین دو طرف، یا توقف در گفت‌وگوها را رد کرده است.

نمایندۀ خاص وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان بعد از سفر به اسلام آباد به کابل رفته است. براساس اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، آقای خلیلزاد در مورد بحث هایش در اسلام آباد به رئیس جمهوری افغانستان نیز معلومات داده است.


وزارت خارجۀ پاکستان روز جمعه گفت، زلمی خلیل‌زاد از ملاقات شاه محمود قریشی با نمایندگان طالبان و علاقمندی پاکستان به پروسۀ صلح افغانستان ستایش کرده است. در اعلامیه از شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نقل قول شده که به آقای خلیلزاد گفته است، صلح در منطقه با تأمین صلح در افغانستان ارتباط دارد و مسئله افغانستان را نمی‌توان با زور حل کرد.

زلمی خلیل‌زاد هم‌چنان در جریان مسافرتش به پاکستان با لوی درستیز آن کشور نیز ملاقات کرده، اما جزئیات بیشتر در مورد آن ارائه نشده است.

XS
SM
MD
LG