لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۸

تیم متخصصان سازمان صحی جهان وارد چین شد


آرشیف

تیدروس ادهانوم گیبریسوس رئیس سازمان صحی جهان می‌گوید، تیمی از متخصصان صحی این سازمان بین‌المللی به هدف کمک به تحقیق در مورد شیوع ویروس کرونا روز دوشنبه (۱۰ فبروری) وارد چین شد.

آقای گیبریسوس اواخر ماه جنوری با شی جین پینگ رئیس جمهوری چین و تعدادی از وزرای این کشور در پکینگ دیدار کرد و روی اعزام یک تیم مأموریت بین‌المللی به چین توافق صورت گرفت.

نزدیک به دو هفته زمان را در برگرفت تا حکومت چین در مورد اعزام چنین تیمی از خود چراغ سبز نشان دهد.

به گفته آقای گیبریسوس این تیم شامل ۱۰ تا ۱۵ متخصص خواهد بود.

تیدروس ادهانوم گیبریسوس رئیس سازمان صحی جهان گفت، تاکنون بیش از ۴۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در چین تأیید شده، بیشتر از ۹۰۰ تن هلاک شده‌اند و همچنان ۳۱۹ مورد در ۲۴ کشور دیده شده است.

آقای گیبریسوس گفت، در خارج از چین تاکنون یک نفر مبتلا به این ویروس جان باخته است.

تیدروس ادهانوم گیبریسوس رئیس سازمان صحی جهان
تیدروس ادهانوم گیبریسوس رئیس سازمان صحی جهان

او افزود: "الگوی سراسری شیوع ویروس کرونا تغییر نکرده است، ۹۹ درصد موارد گزارش شده در چین بوده و بسیاری آن خفیف است. حدود دو درصد آن از موارد کشنده است که البته هنوز هم خیلی زیاد است."

رئیس سازمان صحی جهان در ادامه در بارۀ گزارش‌ها از موارد محدود این بیماری ابراز نگرانی کرد که از قول مقام‌های اروپایی منتشر گردیده است.

به اساس برخی گزارش‌ها این ویروس از یک شحص به شخص دیگر سرایت می‌کند، بدون اینکه این اشخاص پیشینه سفر به چین را داشته باشند.

او در اشاره به دو مورد این بیماری در فرانسه و انگلستان اشاره کرده گفت: "کشف این تعداد کم می‌تواند جرقۀ باشد که به آتش‌سوزی بزرگتری تبدیل شود."

اما به گفته آقای گیبریسوس اکنون این یک جرقه است و هدف آن‌ها مهار کردن آن می‌باشد.

رئیس سازمان صحی جهان از کشورها خواست تا برای کمک به "جلوگیری از آتش سوزی بزرگتر" تدابیر سازمان صحی جهان را عملی کنند.

او افزود: "این پیام برای سرتاسر جهان است و ویروس کرونا یک دشمن مشترک است که تنها در صورت انجام یک کار واحد و متحد می‌توان آنرا شکست داد."

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا

از سویی هم دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا می‌گوید، انتظار دارد در ماه اپریل با گرم شدن هوا ویروس کرونا هم از بین برود.

آقای ترمپ این را دیروز دوشنبه (۱۰ فبروری) در صحبت با خبرنگاران در قصر سفید بیان کرد: "ویروس که اکنون روی آن صحبت می‌کنیم. شما می‌دانید که بسیاری مردم فکر می‌کنند که این با گرمی هوا در ماه اپریل از بین می‌رود. معمولاً این ویروس در ماه اپریل از بین می‌رود."

دوازده مورد بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایالات متحده ثبت شده و این هم تأیید شده که دو تن از شفاخانه رخصت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG