لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۷

امیدواری‌های ارگ در پیوند به گفت‌وگوهای اخیر میان طالبان و امریکا


ارگ، مقر ریاست جمهوری افغانستان

دفتر ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت به معنی آتش‌بس و قطع خونریزی است.

پیشرفت‌های اخیر در گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان، دفتر ریاست جمهوری افغانستان را به‌کاهش دایمی خشونت که منتج به آتش‌بس شود، امیدوار کرده است.

دفتر رئیس جمهوری می‌گوید که پیامدهای کاهش خشونت پایدار به معنای پایان جنگ و قطع خونریزی در این کشور است.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس جمهوری روز چهارشنبه در این باره به رادیو آزادی گفت: "این به معنی ختم جنگ و خونریزی و همچنین به معنی فضاسازی برای گفت‌وگوهای میان افغان‌ها است. موضع ما پایان جنگ و کاهش خشونت بوده که نتیجه آن آتش‌بس و مذاکرات رو در رو است."

لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس جمهوری
لطیف محمود، معاون سخنگوی رئیس جمهوری

مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا شام دیروز به محمداشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان در تماس تلفونی، در مورد پیشرفت‌ گفت‌وگوهای صلح توضیح داد.

رئیس جمهور غنی در حساب توییترش نوشته که آقای پمپیو از پیشنهاد طالبان برای کاهش قابل ملاحظه و پایدار خشونت خبر داده و این امر به گفته او، قابل استقبال است.

عبدالله عبدالله نیز در حساب تویترش نوشته که وزیر خارجه امریکا ابراز امیدواری کرده که کاهش خشونت زمینه را برای مذاکرات میان افغان‌ها و صلح دایمی فراهم کند.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی به رادیو آزادی تایید کرد که در گفت‌وگوهای صلح با امریکا پیشرفت صورت گرفته، اما از ارائه توضیح بیشتر در این مورد خودداری کرد.

از سویی هم مارکوس پوتزل نماینده جرمنی در افغانستان با اشاره به پیشرفت در مذاکرات صلح در قطر گفته است که هیچ‌طرف درگیر نباید پیشرفت درمذاکرات میان امریکا و طالبان را به خطر اندازد، بلکه همه باید برای آغاز مذاکرات میان افغان‌ها اراده سیاسی نشان دهند.

آقای پوتزل گفته است که کشورش آماده فراهم‌سازی سهولت‌ها دراین زمینه است.

در همین حال، سید اسحاق گیلانی، فعال سیاسی می‌گوید که امریکا و گروه طالبان به امضای توافقنامه صلح بسیار نزدیک شده‌اند.

او می‌افزاید: "این‌که وزیر خارجه امریکا با رهبران حکومت وحدت ملی صحبت می‌کند، نشان‌دهنده این است که به پایان کار رسیده‌اند. به توافقنامه صلح بسیار نزدیک شده‌اند و به‌زودی این خبر خوش به گوش مردم این کشور خواهد رسید. خوشبینی وجود دارد و این موفقیتی برای ملت افغانستان است."

برخی از رسانه‌های غربی نیز از پیشرفت بی‌پیشینه در گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان گزارش داده‌اند.

نیویارک تایمز نوشته که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا توافقنامه صلح با طالبان را به گونه مشروط تصویب کرده است.

اما این روزنامه نوشته که توافقنامه با طالبان زمانی امضا خواهد شد که این گروه در ۷ روز اخیر ماه جاری میلادی تعهدات خود برای کاهش آزمایشی خشونت را عملی کند.

به نوشته نیویارک تایمز، اگر توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان امضا شود، امریکا خروج تدریجی سربازانش از این کشور را آغاز می‌کند و گفت‌وگوهای رو در رو میان رهبران سیاسی افغانستان و طالبان آغاز می‌شود.

XS
SM
MD
LG