لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۴ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۲

آشوب در زندان زنانه هرات؛ ۵ پولیس زخمی شدند


آرشیف، زندانیان زن در ولایت هرات

مقام‌های ولایت هرات می‌گویند که زندان زنانه این ولایت دیشب دوشنبه (۱۰ حمل) شاهد آشوب‌های بود که در نتیجه‌ای آن بخش‌های از زندان به آتش کشیده شده و ۵ پولیس زخمی شده‌اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت، زنان زندانی به این سبب دست به آشوب زدند که چرا نام‌های آن‌ها در لیست کسانی شامل نیست که آزاد می‌شوند.

وی گفت: "شماری از محبوسین محبس زنان در اعتراض به این که نام‌های شان درج فهرست مستفید شدگانی که بر اساس فرمان مقام عالی ریاست جمهوری آزاد می‌شوند نیست، دست به اعتراض زدند. نیروهای امنیتی و یک تیم صحی به محل رسیدند که اقدامات لازم را انجام دهند و هیئتی هم به گونه همه‌جانبه این رویداد را بررسی می‌کند."

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات
جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات

رئیس جمهور افغانستان روز جمعه به هدف جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در زندان‌ها، دستور آزادی بعضی زندانیان را صادر کرد.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان حین اعلان این فرمان رئیس جمهور گفت که بر اساس این دستور حدود ۱۰ هزار زندانی از زندان‌های افغانستان آزاد می‌شوند.

هرات متضررترین شهر افغانستان از ویروس کرونا است که در آن شمار مصاب شدگان به بیش از ۱۰۰ تن رسیده‌است و به همین سبب زندانیان از مصاب شدن به ویروس کرونا نگرانی دارند.

هرات
هرات

میوند صمدی مدیر محبس هرات به رادیو آزادی گفت که به سبب متأثر شدن هرات از کرونا نسبت به شهرهای دیگر افغانستان، بر اساس فرمان رئیس جمهور در همین هفته تا به ۵۰۰ زندانی از محبس هرات آزاد خواهند شد.

آقای صمدی افزود: "فرمان اختصاصی رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان در مورد عفو محبوسین به‌خاطر ویروس کرونا مخصوصاً در هرات صادر شد که روز شنبه به ما مواصلت کرد و ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر بر اساس همین فرمان رها می‌شوند."

در زندان‌های افغانستان اکثراً به سبب عدم رسیدگی به موقع به دوسیه‌های زندانیان، شرایط ناگوار زندان‌ها و عدم آزادی به وقت محبوسین، اعتراض‌ها و اعتصاب‌های غذایی صورت می‌گیرد که منتج به لت‌وکوب‌ها شده و این موضوع نگرانی گروه‌های مدافع حقوی بشر را باعث می‌شود.

در مورد تلفات احتمالی جانی، خسارات مالی و زد و خوردهای دیشب در زندان زنانه‌ی هرات تا ناوقت شب گزارش دقیق در دست نبود.

XS
SM
MD
LG