لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۸

۳،۲۲۴ مورد ویروس کرونا در افغانستان؛ ۳۳۰ مورد جدید در ۲۴ گذشته ثبت شد


آرشیف، کابل

وزارت صحت عامه افغانستان از گسترش سریع ویروس کرونا در کشور هشدار داده است.

مقام‌های این وزارت از مردم خواسته‌اند که برای حفاظت از جان خود در خانه بمانند.

وحید مجروح، معین این وزارت روز سه‌شنبه «۱۶ ثور ۱۳۹۹» در مراسم افتتاح شفاخانه محمد علی جناح برای تجرید بیماران 'کووید-۱۹' گفت که ویروس کرونا در افغانستان به سرعت در حال گسترش است.

آقای مجروح گفت: "بدبختانه چیزی که در شهرها دیده می‌شود، این است که این مسئله هنوز هم جدی گرفته نشده‌است. در ۲۴ ساعت گذشته ۳۳۰ افغان به این ویروس مبتلا شده‌اند. این مسئله یک زنگ خطر است."

آقای مجروح می‌گوید، ۵۹ نفر در هرات، ۴۵ نفر در کابل، ۴۱ نفر در کندز، ۳۸ نفر در بلخ، ۲۴ نفر در پکتیا و چند ولایت دیگر ثبت شده‌است.

معین وزارت صحت عامه می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۵ تن در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند. شمار کل افراد جان باخته به ۹۵ تن می‌رسد. ۴۲۱ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

وحید مجرح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه افغانستان
وحید مجرح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه افغانستان

به‌گفته آقای مجروح، تا حال در افغانستان ۳،۲۲۴ تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. به‌گفته او، حکومت در نظر دارد که برای درمان بیماری 'کووید-۱۹' در سراسر کشور ۱۰۰ هزار بستر ایجاد کند.

در همین حال، شماری از داکتران می‌گویند که بستر‌های آماده شده برای بیماران 'کووید-۱۹' بسنده نیست و باید این شفاخانه‌ها با وسایل مورد نیاز طبی مجهز شوند.

داکتر پرویز اقبال در این مورد می‌گوید: "هیچ نیاز نیست که ۱۰۰ هزار بستر آماده شود، بلکه آگهی عامه در مورد این ویروس بیشتر شود و در شفاخانه‌ها آن وسایل طبی که برای جلوگیری از ویروس کرونا نیاز است، بیشتر شود. در این بخش توجه بیشتر صورت گیرد."

وزارت صحت عامه می‌گوید که هم اکنون ۴ شفاخانه برای درمان بیماران 'کووید-۱۹' در کابل و ولایت‌های دیگر نیز آماده شده‌است.

به‌گفته مقام‌های این وزارت، برنامه این است که در آینده نزدیک آزمایش ویروس کرونا روزانه به ۲۵۰۰ مورد افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG