لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۳۶

روزنامه‌های جهان به حمله‌های روز سه‌شنبه کابل و ننگرهار پرداخته‌اند


روزنامه‌های جهان

برخی از روزنامه‌های بین‌المللی مقاله‌هایی در مورد حمله‌های دیروز سه‌شنبه (۲۳ ثور) در کابل و ننگرهار نشر کرده‌اند که در آن‌ها ده‌ها نفر کشته و زخمی شدند.

  • نیویارک تایمز

نیویارک تایمز نوشته است، افغان‌ها به روز سه‌شنبه در حالی از خواب بیدار شدند که افراد مسلح بر زایشگاهی در کابل حمله کردند و هم غیرنظامیان را در مراسم جنازه در ننگرهار هدف قرار دادند.

به نوشتۀ نویسندۀ مقاله، این حمله‌ها در حالی رخ می‌دهد که ویروس کرونا در افغانستان به سرعت شیوع می‌یابد و این خطر موجود است که در شفاخانه‌های افغانستانِ فقیر، دیگر جایی نباشد.

نیویارک تایمز از قول وحید مجروح معین وزارت صحت افغانستان گفته که داکتران، پرسنل طبی و مادران با حالت ناگوار دست به گریبان اند، زیرا داکتری که باید نجاتش دهد، غرق خون در کنارش افتاده است.

  • گاردین

روزنامۀ گاردین در مورد حملۀ کابل نوشته، در منطقۀ که حمله شد، اکثر باشنده ‌هایش شیعه هستند و داعش در گذشته نیز حمله‌هایی بر آن‌ها انجام داده است.

نویسندۀ مقاله به کشته شدن سه عضو ارشد داعش توسط نیروهای امنیتی افغانستان و گرفتاری شماری از اعضای آن اشاره کرده. داعش، به شمول حملۀ خونین ماه مارچ، مسئولیت چندین حملۀ اخیر در افغانستان را به دوش گرفته است.

  • دیلی تلگراف

دیلی تلگراف در مورد حمله‌های روز سه‌شنبه نوشته، نهادهای صحی و مؤسسات خیریه شکایت می‌کنند که حمله‌ها در افغانستان شدت گرفته است. به نوشتۀ روزنامه، خشونت‌ها در افغانستان، حتی بعد از امضای توافق ۲۹ فبروری میان امریکا و نمایندگان طالبان در قطر که در آن بر کاهش خشونت‌ها تأکید شده، کاهش نیافته است.

دیلی تلگراف افزوده که سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۹ بیش از صد حمله بر داکتران، پرستاران و شفاخانه‌ها در افغانستان را ثبت کرده است؛ از ایجاد موانع بر سر راه کار، کارکنان صحی گرفته تا تهدیدها، اختطاف‌ها و آتش زدن‌ها. به نوشتۀ روزنامه، تمامی طرف‌های درگیر جنگ به دست داشتن در این حمله‌ها متهم اند- به شمول گروه‌های جنایت‌کار.

  • گلوب اند میل

روزنامۀ کانادایی گلوب اند میل در شمارۀ اخیرش نوشته، این حمله‌ها توافق میان امریکا و طالبان را متضرر می‌کند، توافقی که در آن آغاز مذاکرات میان حکومت و طالبان پیش‌بینی شده بود. روزنامه می‌افزاید، این حمله‌ها همچنان بر تلاش‌های مقام‌های افغان جهت آمادگی برای مبارزه با ویروس کرونا نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG