لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۱

تبصره شماری از روزنامه های جهان در مورد سخنان تویتری ترمپ


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

تعدادی زیاد از رسانه‌های بین‌المللی در بارۀ سخنان تویتری تازۀ دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده مقاله‌های را منتشر کرده اند.

  • واشنگتن پست

روزنامۀ واشنگتن پُست در مقاله اش با اشاره به سخنان رئیس جمهور ترمپ نوشته است که او روز دوشنبه اعلام کرد که ایالات متحده در نزدیک به بیست سال جنگ در افغانستان به جز در آغاز هیچگاهی «در واقع برای موفقیت نجنگیده.»

به نوشتۀ روزنامه، رئیس جمهور ترمپ این سخنان را در بارۀ تلاش‌های نظامی در افغانستان در زمانی بیان می‌کند که در حال حاضر، هزاران سرباز امریکایی هنوز در افغانستان سرگرم خدمت اند و گاه گاهی هم بر ضد هراس افگنان عملیات نظامی می‌کنند.

  • اندیپندنت

نشریۀ اندیپندنت چاپ بریتانیا هم در همین مورد مقالهٔ را نشر کرده است.

مقاله از قول ریچارد فورتاین مشاور پیشین مجلس سنای امریکا که اکنون رهبری مرکز تحقیقاتی "امنیت امریکای نوین" را به عهده دارد، نوشته که هر کی گفته که سربازان امریکایی برای موفقیت نجنگیده اند، برای‌شان دشوار خواهد بود تا فرستادن سربازان بیشتر در دورۀ ریاست جمهوری بارک اوباما را بتواند توجیه کند.

او افزوده که آن سربازان بر ضد جنگجویان طالبان با جدیت جنگیده اند.

  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز مقالهٔ را در بارۀ افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان و تقاضای دوبارۀ سازمان ملل متحد از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان برای کاهش خشونت‌ها به نشر رسانده است.

در مقالهٔ روزنامه نیویارک تایمز آمده است که تقاضای سازمان ملل متحد برای کاهش خشونت در افغانستان، همزمان می‌شود به سفر زلمی خلیلزاد به منطقه.

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزارت خارجۀ امریکا برای گفت‌وگو‌ها با طالبان دور دیگر سفرش را آعاز کرده است.

هدف سفر خلیل‌زاد این است که بر گروه طالبان فشار آورد تا گفت‌وگو‌ها با رهبران تازه به توافق رسیدۀ افغان در کابل را آغاز کنند و فوراً خشونت‌ها را کاهش دهند.

طالبان تاکنون پیوسته به تقاضاها برای گفت‌وگوی مستقیم با حکومت افغانستان پاسخ منفی داده اند.

نیویارک تایمز در ادامۀ این مقاله‌اش می‌نویسد، خلیل‌زاد که امضا کنندهٔ موافقتنامۀ صلح امریکا با طالبان است، تلاش می‌کند که توافق‌نامه را نجات دهد و مذاکره میان طالبان و حکومت افغانستان را شروع کند.

روزنامۀ نیویارک تایمز به موافقتنامۀ تقسیم قدرت میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله هم اشاره کرده است.

در مقاله آمده که پس از امضای این موافقتنامه انتظارات افزایش یافته که مرحلۀ دیگر توافق آغاز شود که مشمول گفت‌وگو‌های بین افغان‌ها نیز می‌شود.

در ادامه آمده که طالبان گفته اند که آتش‌بس دایمی در اجندای گفت‌وگو‌های بین افغان‌ها است.

به گفتۀ روزنامه، آن‌ها پیوسته از روند رهایی زندانیان شان انتقاد می‌کنند.

نیویارک تایمز در پایان این مقاله نوشته، به نظر می‌رسد که افزایش حملات وحشیانۀ گروه داعش در افغانستان،‍‍‍‍‍ تلاش‌های امریکا را تسریع بخشیده که هدف آن کشاندن طالبان به یک جنگ تنظیم شده علیه جنگجویان داعش است.

XS
SM
MD
LG